Sumyn hirmuteko, jota ei voi antaa anteeksi

Anonyymi-ap

Palmusunnuntaina Venäjän ohjusiskussa Sumyyn kuoli 34 ukrainalaista ja loukkaantui ainakin 117. Järkyttävä teko ihmisyyttä vastaan.

Venäjä on fasistinen valtio, jota ei kiinnosta tippaakaan ihmishenki tai ihmiset, jotka olivat menossa kirkkoon palmusunnuntain liturgiaan joukossa myös lapsia. Kysymyksessä on vakava sotarikos.

Venäjän johtaja ja patriarkka ovat sairastuneet 10 vuoden tautiin. Valta on heidät turmellut. Sairaus on vaikuttanut heidän aivokemiaansa huumeiden tavoin.

On vanha sanonta, jonka mukaan öljy ja totuus nousevat jossakin vaiheessa aina pintaan. Valheet karisevat ja totuus kestää. Totuusyhteisössä ja maailmassa hyvyys kestää aina ja vie voiton.

12

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuo nyt vielä mikään hirmuteko ollut verrattuna siihen mihin muut pystyvät jatkuvasti ja paljon suuremmassa mittakaavassa.

      Oli vasta sotarikosten ja kansanmurhan harjoittelua.

    • Anonyymi

      Monille sotarikokset ja kansanmurha on ratkaisu ongelmiin.

    • Anonyymi

      Karsea ratkaisu.

    • Anonyymi

      Suomi maksoi kaikki sotakorvaukset. Oliko maailman historian pahin sotarikollinen?

    • Anonyymi

      Autuaita ovat rauhantekijät sillä he perivät maan.

    • Anonyymi

      Suomi ei maksanut kaikkia korvauksia.

      Sai osan anteeksi.

      • Anonyymi

        Suomi oli ainut maa maailmassa, joka suoritti toisen maailmansodan jälkeen sille määrätyt sotakorvaukset. Sotakorvausjärjestelmä perustui tavaratoimituksiin, ei käteismaksuun. Suomi toimitti Neuvostoliitolle 345 000 junavaunullista tavaraa. Viimeinen juna ylitti Vainikkalan aseman 18.9.1952.

        Sotakorvausten arvoksi määriteltiin 300 miljoonan kultadollarin arvo, mutta sitä alennettiin vuonna 1948 226,5 miljoonaan kultadollariin.

        Nykyrahassa se on noin viisi miljardia euroa.


    • Anonyymi

      Natsiliittolaisen syytäkin saada ja maksaa sotakorvaukset.

      Kansanmurhallakin olisi voitu rangaista tämän päivän moraalin mukaan

    • Anonyymi

      Me hyökkäsimme natsiliittolaisen kanssa ja sen aseilla vieraan valtion puolelle.

      Meitä olisi voitu aivan hyvin rangaista kansanmurhalla kuten on tapana nykyisin ja joidenkin mielestä suotavaa.

      • Anonyymi

        Jos ollaan tarkkoja, niin on anteeksi annettava ort. oppien mukaan.

        Jospa lopettaisitte nyt tään aiheen?
        Huomenna on Kiirastorstai. Syvennytään siihen.

        Huom. tämä on ortodoksipalsta - ei politiikkapalsta.


      • Anonyymi

        "Natsiliittolaisten aseilla", kyllä aseista oli paljon mottitaisteluista saatua amerikkalaista ja venäläistä sota rautaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ollaan tarkkoja, niin on anteeksi annettava ort. oppien mukaan.

        Jospa lopettaisitte nyt tään aiheen?
        Huomenna on Kiirastorstai. Syvennytään siihen.

        Huom. tämä on ortodoksipalsta - ei politiikkapalsta.

        Eipä anteeksi antoa löydy ukrainalaisiakaan kohtaan, tänäänkin jatketaan kansanmurhaa, tie kuinka monta kansanmaurhaa ovat jo tehneet ukrainassa historian aikana.

        Kristus itse sanoi: siitä tunnette minun omani, että heillä on keskinäinen rakkaus.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe