Meillä on Paukku ja räjähdysaineteollisuutta, joten kysymys on aiheellinen.
"Venäläisillä omistajilla ja heidän hallitsemillaan yhtiöillä on yhä hallussaan kiinteistöjä, jotka sijaitsevat lähellä Suomen strategisia kohteita. Tämä selviää Iltalehden jättiselvityksestä, jossa hyödynnettiin muun muassa satelliittikuvia.
Selvityksessä paljastui esimerkiksi, että Merivoimien räjähdevarikon alueessa kiinni oleville kiinteistölle on Venäjän hyökkäyssodan aikana rakennettu taloja.
Maanpuolustuksen ja huoltovarmuuden kannalta arveluttavia kiinteistöjä löytyy niin Puolustusvoimien asevarikkojen läheltä kuin sotilaslentokentän ja tärkeiden vesiväylien vierestä. Lisäksi kiinteistöjä löytyy edelleen tärkeiden liikennepaikkojen tai sähkönjakelun kantaverkon vierestä.
-
Venäläisomistajien hallussa ovat myös neljä eri kiinteistöä Ähtärissä sijaitsevien Puolustusvoimien Logistiikkalaitoksen Räjähdekeskuksen ja ammusvarikkojen lähellä.
Ähtärin kiinteistöistä kaikki sijaitsevat lähellä sähkönjakelun kantaverkon linjaa ja niiden lähellä on myös viranomaisten Virve-verkon tukiasemia."
Lista on aivan loputon. Ihan sattumaltako nämä kaikki sijaitsevat sotilaskohteiden kuten Tikkakosken lentokentän vieressä tai Fingridin sähkönjakeluverkon vieressä kautta koko maan Hangosta Utsjoelle?
Kauhavallakin on, vaikka se ei enää virallisesti sotilaslentokenttä olekaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/12b7f706-c028-41b0-a637-90f082b9c7e3
Maksumuuri, osta tilaus..
Onko Lapualla venäläisten omistamia kiinteistöjä tai tontteja?
Anonyymi-ap
0
76
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427095
- 323978
- 513422
- 412978
- 172746
- 372248
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472147- 422102