Jos niin surkimukset luulette, erehdytte. Suomi on nin pahoissa veloissa, niin aallon pohjalla, ettei vaalivoittajat voi pitää mitään lupauksiaan. Saati vaalia ja hyyssätä jotakin haittamaahanmuuttoa Afrikasta. Sehän on ihan hyödytöntäkin !
Valtionvelka oli vuoden 2024 lopussa 169,4 miljardia euroa eli 61,2 % suhteessa bruttokansantuotteeseen (57,1 % vuonna 2023). Julkinen velka oli 82,5 % prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen (77,1 % vuonna 2023).27.2.2025
Tuore vaalivoitto ei rahoita maahanmuuttoa
17
169
Vastaukset
- Anonyymi
Tekee hyvää joka iikalle että Orpo Petteri leikkaa tukiaiset jos ei mennä töihin tai opiskelemaan valmiuksia työhön. Kaikkihan me Itiksen tunnemme. Itsellä ei ole sinne ollut enää vuosikymmeniin mitään hinkua.
- Anonyymi
Niinmutko mutta jos tukia vielä leikataan emme saa lisää erityisosaajia.
- Anonyymi
Maahanmuutto ei enää pelota ketään. Böö, matu - maahantunkeutuja. Naurattaa.
Meidän olojamme eivät ole maahanmuuttajat kurjistaneet, useimmat käyvät töissä niinkuin kantaväestökin, monet nöyrinä pienipalkkaisissa ja koulutustaan alemmissa tehtävissä.
Meiltä on leikannut OMA hallitus. Vanhuksilta, joita on liikaa. Vammaisilta, joita ei ole paljon, mutta ovat hyödyttömiä, niinkuin 1930-luvun Saksassakin. Työttömiltä, joilla ei ollut äänioikeutta siihen, myydäänkö sellutehdas Kiinaan ja sen lähdettyä jäi omakotitalo, kolmivuorotyöläisen itseopittu ammattitaito, jolle ei ollut oikein kysyntää.
Suomi , rikas maa, haluaa, että julkiset palvelut ja ns. hyvinvointivaltio, jossa ketään ei jätetä, puretaan. Siten osakesijoittajta saavat suuremmat voitot ja veroja ei tarvitse maksaa eikä yhteiskuntavastuuta kantaa!- Anonyymi
Onpas vähän järkeä noin pitkässä tekstissä.
- Anonyymi
Eihän Ruotsissakaan ole mitään ongelmia, ja Ruotsi on meitä rikkaampi maa, otetaan vaan koko Afrikka tänne kylään, ei paina huolet, ei rasita työ Afrikan poikaa, kumpajaa!
- Anonyymi
" useimmat käyvät töissä niinkuin kantaväestökin, monet nöyrinä pienipalkkaisissa ja koulutustaan alemmissa tehtävissä."
Puolet maahanmuuttajista on työttöminä , jopa Espoossa
Ja pk seudulla Puolet toimeentulo tuesta menee mamuille
- Anonyymi
" Saati vaalia ja hyyssätä jotakin haittamaahanmuuttoa Afrikasta. Sehän on ihan hyödytöntäkin ! "
Velkaa ottamalla tämä karuselli on pyörinyt tähänkin asti.
Lisää vaan velanottoa ja kehitysmaalaisia lisää niin kyllä siitä vielä hyvä tulee, kun vaan kovasti toivoo ja unelmoi. - Anonyymi
"Tuore vaalivoitto ei rahoita maahanmuuttoa"
Ei tietenkään rahoita.
Vaalivoittajat ovat oppositiossa eikä oppositio päätä maahanmuuton rahoittamisesta. Siitä päättää hallitus.- Anonyymi
Onneksi päättääkin. Jollakin tässäkin maassa on sentään järkeä. Ja Perussuomalaisten puolueella tietenkin omat vaateensa haittamaahanmuuton lopettamiselle Eurooppaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi päättääkin. Jollakin tässäkin maassa on sentään järkeä. Ja Perussuomalaisten puolueella tietenkin omat vaateensa haittamaahanmuuton lopettamiselle Eurooppaan.
Hyvin on onnistunut maahanmuuton rahoittaminen hallitukselta, vaikka se on hankkinut maahamme ennätysmäärän uusia maahanmuuttajia.
- Anonyymi
Maahanmuutto maksaa Suomelle n 10 miljardia euroa vuodessa
Pelkästään asuntoihin menee 4 miljardia euroa vuodessa - Anonyymi
Vain idiootti luulee että kehitysmaamuslimi islampaskan MAANMUUTTAJIEN tuomat ongelmat vähenevät tai poistuvat viherpunikkien muslimiveljeskuntien vaalivoiton myötä SUOMESTA!
Nyt kaikki pääsevät lääkäriin nopeasti ja ilmaiseksi, pisa tulokset nousee kouluissa, päivähoidon ja vanhusten huolto alkaa toimimaan…jne!
VÄÄRIN, nyt rahaa uppoaa yhä enemmän kehitysmaamuslimi islampaskan MAANMUUTTAJIIN, ja niitä ”rikkaita” työssä käyviä duunareita aletaan verottamaan entistä enemmän!
Ja ne oikeasti rikkaat ”Nallet” nostavat kytkintä ja muuttavat pois SUOMESTA, jos niitä aletaan verottamaan lisää, eikä tänne SUOMEEN ole tosiaankaan tulossa mitään ”osaajia” maksamaan tuloistaa puolet veroa, islamisaation rahoittamiseksi SUOMESSA! - Anonyymi
Demokratius ei halvennu itekseen ellei sitä halvenneta iha ite.
- Anonyymi
Kokoomus ja Kokoomuksen hyödylliset idiootit tuhoavat Suomen. Kokoomus pelasti nahkansa lähes täysin vierittämällä hallituksen ajamasta politiikasta johtuneen kansan vastalauseen kokonaan Persujen niskaan, josta Kokoomuksen hyödylliset idiootit (PS) syytti "vasemmistoa" :D Ei voi ainakaan moittia etteikö Kokoomus olisi pelannut korttejaan hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus ja Kokoomuksen hyödylliset idiootit tuhoavat Suomen. Kokoomus pelasti nahkansa lähes täysin vierittämällä hallituksen ajamasta politiikasta johtuneen kansan vastalauseen kokonaan Persujen niskaan, josta Kokoomuksen hyödylliset idiootit (PS) syytti "vasemmistoa" :D Ei voi ainakaan moittia etteikö Kokoomus olisi pelannut korttejaan hyvin.
Kokoomus ajaa rikkaiden etuja. Sellaista ei kansa halua.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011203261.html
- Anonyymi
ei puhuta koodareista enää mitään 🤣🤣🤣 kun tekoäly tekee 1000 kk hommat minuuteissa
- Anonyymi
olisi tehnyt sen meegon nokialle hetkessä , jota täällä ei osattu tehdä 🤣
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663042Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1121666
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241229- 123967
- 93933
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65907Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6825- 34800