Mityäs ootte mieltä, pitäskö Suomella olla paremmat pommit?
Suomelle ydinase
Anonyymi-ap
37284
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ei tarvita semmosia. Ei ole varaakaan sellaisiin aseisiin.
Meillä on jo loviisa ja olkipukki.
Niistä alkaisi melkoinen rahan meno. Ydinaseen tekemiseen olisi vielä hyvin pitkä matka ja se faatisi paljon rahaa. Toimiva oma ydinase saattaisi olla mahdollinen jo vuonna 2045.
Suomellahan on jo oma ytinase sillä miksi muutenkaan olisi tuo OL III voimala ollut vähän väliä pysähdyksissä. Viikon käytön jälkeen kun vaihtetaan ytinsauvat niin niissä on riittävästi plutoniumia joka oli aikoinaan Intiankin ytinaseen pommiaines. Montako kertaa tuokin temppu on suoritettu OL III:ssa ?
Kyllä Suomi tarvitsee omat ydinaseet!
Suomella on tietoa ja taitoa rakentaa omat Ydinaseet!
Olen ehdottanut Suomelle omia Ydinaseita jo 1 vuosi sitten
Koska olit silloin yhtä typerä kuin tänäänkin.
Tuhat ydinkärkeä heti, Ai niin mistä ne rahat.
Eikö meillä ole sen vertaa isänmaallisuutta että tehtäisiin aseita ruokapalkalla? Mineraalit omasta luonnosta jos suinkin niitä löytyy täältä.
Aina pitää olla helvetin kova palkka ennenkuin nämä jullit suostuu mitään tekemään.
Jatkan. Jos minulla olisi kaivuri ja olisin jo jäähdyttelemässä eläkepäiviin, alkaisin kaivaa juoksuhautoja ja bunkkereita omalla kustannuksella. Se olisi isänmaallinen teko.
Tästä maasta puuttuu täysin talvisodan isänmaallinen henki. Kukaan ei pieraisekaan ilman palkkaa.
Kyllä eurostoliittoa sitävastoin kannatetaan vaikka siitä on tulossa kommunismi.
Eihän se eurostoliitto salli enää toisinajattelijoita eikä toisinajattelua. Eri mieltä olevat puolueet aletaan kieltää. Saksassa näin on tapahtumassa. Tämä on kaukana demokratiasta. Vai mitä?
En sano etteikö tavallisesta työtä pitäisi maksaa normaalia palkkaa mutta meitä kansana (kansan olemassaoloa) uhkaa monet asiat. Venäjä on yksi. Toinen on kommunistinen eurostoliitto. Kolmas on eräs uskonto josta vihervassut tykkää. Siksi meidän pitäisi pyyteettömästi alkaa jollakin tavalla oman kansan hyväksi tekemään, vaikka ilman sitä palkkaa tyyliin talkoohengessä.
Sitten kun katastrofi on tullut, mitään ei ole tehtävissä. Näiden kolmen uhan toteutuessa vaikka vain yksi kerrallaan, se on kauhea tilanne. Vielä emme ymmärrä kuinka kauhea se on.
Tämä osin hölmöläinen kansa demareineen ei tajua mikä meitä odottaa kymmenen vuoden sisällä.
Nälänhätäkin on koettu jo monta kertaa siinä ajassa kun maatalous on lähes tuhottu.
Nyt näemme esimakua tulevasta kun lihat alkaa olla kortilla. Tilanne vaan pahenee kun systeemi ei anna jusseille, maailman tärkeimmän ammatin edustajille tuotannon edellytyksiä. Jokainen päivä muutama tila laittaa pillit pussiin. Kuvitelkaa mikä vauhti.
Jos ydinsota syttyy, maailma tuhoutuu suurelta osin vaikka Suomella olisi 10000 ydinasetta. Mitä enemmän maailmassa on ydinaseita, sitä todennäköisempää on jopa koko ihmiskunnan sukupuutto, sekä monen eläinlajin, pölyttäjien jne. sukupuutto. On mahdollista, että ydintalven ja saastuneisuuden seurausten jälkeen kaikki mantereen elämä on kuollut. Elämää on enää vain merissä.
No mikä ettei. Kyllä Suomesta varmasti osaajia löytyisi. Ja kun on noita ydinvoimaloita, niin jonkun sellaisen yhteyteen voisi tehdä tehdaslaajennus ydinpommieja varten.
Eivätpä auttas suomea mitenkään muuten kun että tulis vähintään miljoonien lisä menot ellei jopa miljardien
Paremmikin tarvitaan rauhanohjuksia.
Niiden rauhanohjustenkin pitää kyetä kantamaan rauhanydinpommeja.
Jasmm LR ohjukset varustettava ydinkärjillä , pystytään iskemään 1000 km Venäjän sisälle Moskovaan asti. Eläköön.
Toivomme, ettei ydinasetta tarvitse käyttää Moskovassa.
Emme tarvitse sellaista asetta joka maksaa aivan tautisesti eikä sitä voi käyttää mihinkään.
Suomi tarvitsee korkean teknologia ja kokonaan uuden ajattelun aseita. Tarvitsemme aseita jotka lamauttavat valinnan mukaan, joko vihollisen sähköjärjestelmän, vesitalouden, sairaalat, elintarviketuotannon, logistiikan, lentoliikenteen. Nämä yhdessä tai erikseen. Täsmäohjuksilla voitaisi tuhota venäjän kaikki ohjustukikohdat sekä liikutettavat laukaisualustat. Täytyy Briteillekin jotain jättää. He saisivat tuhota venäjän laivaston mukaanlukien sukellusveneet.
Eiköhän se tuolla olisi aikalailla taputeltu.
Miksi Suomi tarvisi? Naton asiahan se on järjestää riittävästi tuollaisia aseita ja niille käyttäjiä. Ei kai tuossa olisi järkeä että suomi taistelisi kalliiksi tulevilla aseillaan vaikka viimeiseen mieheen turvatakseen muut nato maat.
Sasit ovat ystävälliset ennen raytheoneita.
Suomen älykkyystaso on niin alhainen, että tyytykäämme konventionaaliseen aseistukseen.⚔️💪🦁🇫🇮
Ehdottomasti kyllä ja juu. Kaikki valmiiksi suunnattuna Venäjälle ja laukaisuvalmiiksi jos rähinä alkaa.
Israelissa on aika tujut pommit, aikas rumaa jälkeä on saatu aikaseksi, tuollaseen ei eläimet pysty.
Ehdottomasti tarvitsee Pieni maa ei millään muulla voi estää isompaansa toinen vaihtoehto on että heti antautuu ja hyväksyy valloittajan johtajat ja tavat
Fakta on ettei Ukrainan sotaa olisi jos Ukrainalla olisi vielä ne poisantamansa Ydinaseet Eli siitä voi jo päätellä kannattaisiko olla
Ydinmiinoja on tehty 32 kg laukuissa. Venäläiset kadottivat muutamia näistä pommeista 1990-luvulla, ehkä ne ovat Ukrainassa.
Suomeenhan ei kukaan lähtisi yrittämään, jos ydinmiinoja olisi rajalla.
Pelkureille vois jakaa syanidia
"Kun sairaalan vartijat ovat tulleet tarkastamaan pusikon, asianosaiset olivat pukeneet päälleen ja poistuneet toiseen paikkaan vähän matkan päähän, missä teot olivat jatkuneet." -HS
Suomi voisi aloittaa käyttämällä ensimmäisen helsinkiin harjoitukseksi.
Suomi ei aseilla pärjää. Tehokkain keino taata turvallisuus on välttää asettumasta suurvaltojen kähinöitten väliin. Pitää hyvät välit kaikkiin maihin.
Aikaisemmin pelkäsin sotaa mutta nyt kun on nähnyt miten TÄYNNÄ PAHUUTTA suomi on niin tajuaa ettei se ole muuta ANSAINNUT kuin nopean tuhonsa.