Maaliskuussa sähköautojen myynti kasvoi Kiinassa 36 %, Euroopassa 24 %.
Kovia nousulukemia.
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/global-electric-vehicle-sales-up-29-march-researchers-find-2025-04-15/
Maailmanlaajuinen sähköautojen myynti kasvoi maaliskuussa 29 %
8
120
Vastaukset
- Anonyymi
Teslaa ei enää osteta, koska ihmiset vastustavat hänen poliittisia näkemyksiään. Ihmiset ostavat muita sähköautomerkkejä.
Teslan neljännesvuosittainen myynti laski noin 62 prosenttia Saksassa, 55 prosenttia Ruotsissa ja Tanskassa, lähes 50 prosenttia Hollannissa ja 41 prosenttia Ranskassa.
https://www.statista.com/chart/34315/year-on-year-change-in-new-european-tesla-registrations/- Anonyymi
Maailmanlaajuinen sähköautojen myynti hyppäsi 40 % maaliskuussa.
https://electrek.co/2025/04/14/global-ev-sales-march-2025/ - Anonyymi
Siinä sitä on itkemistä.
Sähköautojen myynti Q1 2025 vs Q1 2024, prosenttiosuus vuoden alusta:
Maailmanlaajuisesti: 4,1 miljoonaa, +29 %
Kiina: 2,4 miljoonaa, +36 %
Eurooppa: 0,9 miljoonaa, +22 %
Pohjois-Amerikka: 0,5 miljoonaa, +16 %
Muu maailma: 0,3 miljoonaa, +27 % - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä sitä on itkemistä.
Sähköautojen myynti Q1 2025 vs Q1 2024, prosenttiosuus vuoden alusta:
Maailmanlaajuisesti: 4,1 miljoonaa, 29 %
Kiina: 2,4 miljoonaa, 36 %
Eurooppa: 0,9 miljoonaa, 22 %
Pohjois-Amerikka: 0,5 miljoonaa, 16 %
Muu maailma: 0,3 miljoonaa, 27 %Eli vähemmistö uusistakinautoista on edelleen sähköautoja. Nimittäin maailmassa myydään noin 100 miljoonaa uutta autoa vuodessa eli noin 25 miljoonaa kvartaalissa.
Ja pelkästään USA:ssa myydään 15 miljoonaa uutta autoa vuodessa. Jos Pohjois-Amerikkaan lasketaan mukaan Kanada, joten todennäköisesti kvartaalissa myydään yli 4 miljoonaa henkilöautoa Pohjois-Amerikassa. Joten tuo on vain 12% kokonaismyynneistä ja nuo sähköautotkin menevät suurelta osin Kanadaan, ei jenkkeihin. Jenkkejä ei sähköautot kiinnosta ja sitä osoittaa pienemmät kasvulukemat. Ja nyt kun kansalliset tuet sähköautoille on poistettu niin sähköautojen myynti jenkeissä luultavasti romahtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli vähemmistö uusistakinautoista on edelleen sähköautoja. Nimittäin maailmassa myydään noin 100 miljoonaa uutta autoa vuodessa eli noin 25 miljoonaa kvartaalissa.
Ja pelkästään USA:ssa myydään 15 miljoonaa uutta autoa vuodessa. Jos Pohjois-Amerikkaan lasketaan mukaan Kanada, joten todennäköisesti kvartaalissa myydään yli 4 miljoonaa henkilöautoa Pohjois-Amerikassa. Joten tuo on vain 12% kokonaismyynneistä ja nuo sähköautotkin menevät suurelta osin Kanadaan, ei jenkkeihin. Jenkkejä ei sähköautot kiinnosta ja sitä osoittaa pienemmät kasvulukemat. Ja nyt kun kansalliset tuet sähköautoille on poistettu niin sähköautojen myynti jenkeissä luultavasti romahtaa.Asutko jenkkilässä?
- Anonyymi
Tuo 29 % on ensimmäisen neljänneksen nousu, Maaliskuun nousu on 40 %.
- Anonyymi
Kylläpä polttopelleä harmittaa nämä luvut...
- Anonyymi
Nousu siis kovassa kiihdytyksessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763143
- 622877
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322415- 802246
- 622079
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan191583Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?361416