Mahdollinen rikollisuus seurakunnassa ?

Anonyymi-ap

Järjestäytynyt uskonto, lahko tai kirkko, seurakunta, ihan mikä vaan, jolla on yhteiskunnan lain mukainen virallinen uskonnollinen status, olisi aivan loistava pohja rikolliselle toiminnalle.

Pientä tutkivaa journalismia on jo ollut Mormonikirkosta, että siellä ei aivan jokaisella sektorilla ole pullat hyvin uunissa, vaan on täysin mahdollista, että osin rikollinen aines on ottanut joitain osia toiminnasta huomaansa.

http://edition.cnn.com/2008/CRIME/07/24/polygamy.hearing/

En usko, että yhtään valtiokirkkoa rikolliset voisivat ottaa hallintaansa, edes osia niistä, sillä niiltä vaaditaan täydellistä avoimmuutta kaikesta toiminnasta, eli jokainen liikkuva euro on jokaisen meistä selvitettävissä muutamalla klikkauksella.

Mutta kun menemme epämääräisten lahkojen ja kirkkojen maailmaan, niin siellä onkin tilanne täysin toisenlainen. Piirit ovat suljetut, eikä mitään tietoa tarvitse antaa ulos, saadaan jopa verohelpotuksia laillisesti, sekä on olemassa valmiina jopa miljardien dollarien liikevaihto.

Lisäksi laki suojaa toimintaa, eli ihmisiä saa huijata ja heille saa valehdella ihan mitä tahansa rekisteröidyn uskonnollisen järjestön sisällä täysin laillisesti, sekä on olemassa sisäänrakennettu koneisto siitä, että kirkon asiakkaiden lahkon ulkopuolella ansaitsemasta palkasta vähintäin 10 % siirtyy lahkon ylläpitäjille, jopa enemmänkin, eikä mitään rikollista tarvitse tehdä tässä varainsiirrossa, vaan laki suojaa lahkon ylläpitäjää tässäkin asiassa.

Rikollinen aines ottaa haltuunsa valmiin organisaation. Sinne hivuttautuu porukkaa, jonka on helppo kiivetä nopeasti organisaation portaita ylös, eli he ovat fiksuja, filmaattisia, sekä hyviä suustansa.

16

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ghanan Yliopiston tutkimus

      Rituaalinen rikollisuus Ghanan helluntailaisissa ja alkuperäiskansojen uskonnollisissa tiloissa
      Geneviève Nrenzah (Ghanan yliopisto)
      Paper lyhyt abstrakti:
      Ghanassa rituaalien asiantuntijat, etupäässä miehet, toimivat tavoilla, jotka hämärtävät rituaalin ja rikollisuuden välistä rajaa. Apostolien tekoihin kuuluvat seksi naispalvojien kanssa, heidän koskettamisensa seksuaalisesti, ruoskiminen, yllyttäminen ja murha. Kenttätyöt viittaavat siihen, että Ghanan rikoslakien mukaan rikoksista voi kulkea tiettyjä tekoja.
      Paperi pitkä abstrakti:
      Paine etsiä vastauksia Ghanan hengellisistä lähteistä on antanut paljon valtaa uskonnollisessa maisemassa toimivien erilaisten rituaalisten asiantuntijoiden käsiin. Rituaalisten tekojen varjolla rikollisuus tapahtuu näissä pyhissä tiloissa, mutta uskonnollisia tiloja tyypittelevä sakraalisuuden aura tarjoaa naamioitumisen tällaisiin rikoksiin. Rituaaliasiantuntijat, pääasiassa miehet, suorittavat tämän voiman tavoilla, jotka hämärtävät rituaalin ja rikollisuuden välisen rajan. Palvojille tai asiakkaille lunastusvälineinä määrättyihin rituaaleihin voi kuulua miespappeja, jotka harrastavat seksiä naispalvojien kanssa, koskettavat heitä seksuaalisesti salassa tai avoimesti, ruoskivat, yllyttävät ja jopa murhaavat. Sekä helluntailaisten että alkuperäiskansojen uskonnollisten perinteiden piireissä rituaalisia asiantuntijoita ei pidetä vastuussa toiminnastaan, koska nämä teot luokitellaan rituaaleiksija kaikki palvojat tunnustavat tai ehdollistuvat hyväksymään ne sellaisenaan, mikä johtaa siihen, että uhrit kärsivät hiljaisuudessa ja heiltä riistetään oikeus. Valittujen helluntaiseurakuntien ja alkuperäiskansojen uskonnollisten pyhäkköjen kenttätyön perusteella väitän, että tietyt teot, jotka voivat kulkea rikoksista Ghanan rikoskoodien mukaisesti, hyväksytään rituaaleina sekä katsomalla palvovia yhteisöjä että uhreja.

    • Anonyymi

      Sillä sen te tiedätte ja tunnette, ettei yhdelläkään haureellisella eikä saastaisella eikä ahneella-sillä hän on epäjumalanpalvelija-ole perintöosaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnassa.
      (Ef 5:5)

      • Kun tietää ettei kenellekään tuokaan epäjumala anna perintöosaa saa rötöstellä ihan rauhassa.


    • Anonyymi

      Helluntaiseurakuntien perustaja joutui vankilaan rikollisen toimintansa tähden.

      • Anonyymi

        kuis itseäsi olet vahtinut, kun toisia vahdit.

        Eikös se isokirjasi sano- että pidä omista asioitas huoli, äläkä muista vahdi.
        Etkös lue kirjoituksias ollenkaan .taidat olla vain suunsoittaja- mutta tuvassasi ei ole peiliä


    • Anonyymi

      Onhan fallostelusta seurakunnassa aivan tuore esimerkki miten seurakunnassa harrastetaan rikollista toimintaa ja siitä saadaan tuomio.

      Ei rikollisuutta pitäisi tietenkään suosia, peitellä eikä yrittää valkopestä selittämällä, vaan laittomuus tulisi tunnustaa ja tehdä parannus. Muutoin laittomuus jää kytemään eikä Jeesuksen seuraaminen ole mahdollista.

      • Anonyymi

        niin lue - ja tee niin, mutta tuomiojutuillasi ei ole lupaa-
        Miksi hinkkaat itseäsi siihen hyvän ja pahantiedonpuuhun jatkuvasti.
        tuottaako se hyvänolon- tunnetta


    • Anonyymi

      Miksi helluntailahkossa heidän toimintansa salataan ?

      • Anonyymi

        tuntuuko hekumalta - että pääsette toistenne kanssa tappelemaan jatkuvasti, mutta ette pääse puusta pidemmälle.
        Pitäsiskö sinullekin antaa pikku puukko- ja kaverille myös, sitten piemään tupaan, pääsette sohimaan toisianne. Ja se sitten voittaa, joka tuloo ovesta-- viimeisenä

        Eikös vain.

        vai onko se salaista.... hihiihiiiiii


    • Anonyymi

      Rikollinen ei myönnä syntejään vaan salaa ne.

      • Anonyymi

        kuis rikollinen itse olet? Kummallapuolen ristiä sinun ristisi on....

        Vai oletko sinä vain ristin juurella räkyttämässä toisille, kuten fariseus teki.

        astu alas, että nährään, oletko jumala...

        vai mitä pulmunen..... valakonen puhheissaan.... hihihihihh naurattaa sinun puhheeesi


    • Anonyymi

      Jos fallostellaan ja jäädään kiinni, tietenkin pitäisi tunnustaa, katua, tehdä parannus ja lopettaa synnin tekeminen.

      Se on Jeesuksen seuraamista.

      • Anonyymi

        synnin tekemisen lopettaminen. Senkun näkisi.


    • Anonyymi

      Olet kaukana Pääsiäisen sanomasta. Ei yllätys.

    • >>En usko, että yhtään valtiokirkkoa rikolliset voisivat ottaa hallintaansa, edes osia niistä, sillä niiltä vaaditaan täydellistä avoimmuutta kaikesta toiminnasta, eli jokainen liikkuva euro on jokaisen meistä selvitettävissä muutamalla klikkauksella.>>

      Tarkoittaa myös Venäjän ortodoksikirkkoa.

      Myös se on rikollisuudesta vapaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      274
      2466
    2. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      97
      1941
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1413
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      71
      1140
    5. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      17
      1132
    6. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      39
      1021
    7. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      981
    8. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      968
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      952
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      40
      924
    Aihe