Ranskalaiset syö 2 tuntia päivässä

Eivätkä liho ollenkaan. Näin kerottiin uutisissa. Ihme ranskalaisia. Viiniä vaan kuplittavat.
161393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

He syö myös ämpärikaupalla salaattia, johon sekoittavat vinegrette-salaattikastiketta.

Äänestä

Kokonaisuuden ymmärtäminen on asian ydin,
kalorien saannin ja kulutuksen välinen suhde, o
on faktaa,
kaikki muu on sitä mitä puppua haluat vain uskoa,
ja uskotella itsellesi.

( tuttavani asui ranskassa pari vuotta, söi kuten he ja lihoi todella muodottomaksi.)

Äänestä

Ranskalaiset, kuten myös mm. espanjalaiset seurustelevat ruokapöydässä istuessaan.
Eivät märsyä koko aikaa vaan pienin erin, pitkin tauoin, pikkuhiljaa.
Hitaasti syöden kylläisyyden tunne tulee tehokkaammin.
Ollessamme vaimoni kanssa iltaisin steputtelemassa espanjalaisen kotikaupunkimme keskustan katuja niin ulkoilmakuppiloissa istuvat samat naamat laumoittain pari tuntia ja ties miten pitkään.
Toinen havainto. Osa jengistä aamujuoppoja. Käydessäni läheisessä kalasatamassa norkoilemassa ilmaisia sardiineja niin sataman kuppilassa on ukkoja kippaamassa naamaansa reiluja brandypaukkuja ja jotain muutakin. Lienevät tulleet juuri mereltä.
Poliisien suhtautuminen sammuneisiin. Aikojen saatossa on kohdalleni osunut kahdesti tilanne jossa ilmeisen paikallinen asukki on aamupäivällä nukahtanut hiljaisen kadun varteen. Pollariauto paikalle. Pollarit varmistavat, ettei herran koivet ole ajoradan puolella. Kerran, kalasataman lähellä pollarit ystävällisesti nostivat hepun koivet jalkakäytävälle ja jatkoivat matkaa.

Äänestä

Suomilainen kun vetää ruokaa niin se on rasvaista ja hiilaripitoista höttöä ja sitä pitää syödä paljon ja mahdollisimman nopeasti. Mitään vihreää siinä ei saa olla.

Äänestä

Suomalaiset syö ranskalaisia puolituntia päivässä kestupin kera ja lihovat:)

Äänestä

Suoli toimii paremmin ranskassa,luoja armahaa herkuttelioita,antaa kakan tulla ranskassa vapaasti,mutta ei suomessa??suomen hallituksen syy,leikkaa ilmaa ja ei huomaa että mitään ei tapahdu,ranskan leipää leikataan koko maailmassa ja ransakan talous ei horju??

Äänestä

Älä hyvä lapsi usko ihan kaikkea.

Äänestä
  • Kuka uskoo vaimon kertomuksen menneisyydestään?

    1Äänestä

Ranskassa ei syödä välipaloja.

Äänestä

Serge Nubret söi lähes pelkkää lihaa kaksi kertaa päivässä. Ja katsokaa missä kunnossa oli.

Äänestä

Pitkä siesta-aika mahdollistaa rauhallisen, kiireettömän syömisen jolloin kylläisyyden tunne ehtii tulemaan.
Meillä on lyhyen lounastauona aikana tankattava ja mahdollisesti hoidettava muitakin asioita.
Työpaikkaruokaloiden noutopöydät ovat, rasvan kertymistä ajatellen, tuhoisia.

Äänestä

Jo alueemme asuttamisen alkuajoista alkaen olivat vuodenaikojen voimakkaat vaihtelut ratkaisevia ravinnon varmistamiseen. Koski jo metsästys-, kalastus- ja keräilytaloutta.
Ravintoa oli varastoitava silloin kun sitä oli saatavilla. Koski myös syömistä. Herkemmin laardia varastoivat olivat todennäköisempiä hengissäselviäviä ja siten geeninsä jälkeläisilleen siirtäviä.
Vaimoni verisuonien tukokset koskivat myös maksaa josta noin 1/3 osa jäi pelistä pois.
Tutkimuksessa lääkäri määräsi rouvan lihottamaan itseään. Pituus 162cm ja kahden synnytyksen jälkeen 58 kilosta 52 kiloon hoikistunut nainen sai määräyksen painon nostamiseen.
Rouva alkoi, normaalin ruokailun lisäksi, mässyttämään viinereitä, täytekeksejä yms.
Lekuri soitteli ajoittain kysellen tilannetta. Painolukema 58kg tyydytti lekuria.
Vaimoni oli aina seurannut painoaan ja pitänyt sen kurissa. Ennen raskauksia lukema oli 47kg. Hoikka, litteävatsainen, napakkapakaroinen nainen.

Äänestä
  • Kuinka monta miestä vaimosi on tyydyttänyt?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kuinka monta miestä vaimosi on tyydyttänyt?

    Sääliksi käy Sinua puutteessa elänyttä!

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Sääliksi käy Sinua puutteessa elänyttä!

    ;-)

    Äänestä

No nytpä se selvisikin, miksi se Olkiluoto 3:n rakentaminen kesti niin kauan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eivätkä liho ollenkaan. Näin kerottiin uutisissa. Ihme ranskalaisia. Viiniä vaan kuplittavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu