Kun mikään ei riitä https://yle.fi/a/74-20156752
Hallitus kaavailee lisää osingon jako varmuutta
Anonyymi-ap
16190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Dynaamisilla vaikutuksilla voi pyyhkiä hanuria. Ovat täyttä puppua. Ovat aina olleet ja tulevat enenevässä määrin myös olemaan.
Yhteisövero 50% ja osinkovero 50%, näin saadaan valtionvelka kääntymään laskuun…
Pannaan riistokapitalistit maksumiehiksi!
Tukieläminen kunniaan!
Muistakaa vasemmistoliiton Alma Tuuva, tulevissa eduskuntavaaleissa!
Kommarit kummastuu kun maksajat poistuu muille maille
Tämä kädetön ja varakkaiden hyysääjä hallitus jatkaa veroale linjalla.
Muita kurjistaa ja tekee leikkauksia mielin määrin.
MOT ohjelmassa kerrotaan mitenkä kurjistaminen on vaikuttanut vuoden aikana kun sakset ja leikkuri on heilunut.
Orpo/Purra on saanut tämän yhteiskunnan syvälle suohon ja velkaannuttanut ennätyslukemiin.
Kuinka kauan tämän julman toiminnan annetaan jatkua ennekuin saadaan uusi hallitus. Sitten voidaan kertoa ministerien aitioista, että "edellinen hallitus".
Orpon laivan piti kääntyä jo 2 vuotta sitten mutta se laiva kelluu ulapalla eikä kukaan ohjaa.
Ei tästä sopeuttamisesta tule mitään kun vähävaraisilta leikataan senttejä kun olisi varakkailta varaa leikata miljoonia. Näin saataisiin talous kuntoon kun tuo helvetin nyhjääminen loppuisi.
Tämän hallituksen päät on umpiluuta täynnä joka ikisen hallituspuolueen. Missä on kristillisten arvot. Toimitaan hallituksessa joka ristiinnaulitsee vähävaraiset. Fariseuksia ja kirjanoppineita, näitä ovat kdn puolue täynnä.
Paskat ”kristillisistä” arvoista!
Viimeistään 18.4.2027 voitte äänestää viherpunikkien muslimiveljeskunta hallituksev valtaan!
Tärkeintä on että islamisaatio jatkuu ja saadaan taas tukieläminen kunniaan!
Pääsiäisen sanoma, Jeesus ristiinnaulittiin. Jokainen joka on tähän sanomaan tutustunut, löytää sanomasta tämän hallituksen toimet. Maallinen mammona jota suojellaan jotta rikkaat saa maallista hyvää ja juuri köyhien selkänahasta. Koska tämä hallitus noudattaa yhdenvertaisuuslakia ja tekee toimet tasapuolisesti. Ei niin kauan kun yhteiskuntaamme johtaa kokoomus, persut ,kristilliset ja rkp. 2 vuodessa on leikattu läimitty ja kurjistettu yhteiskuntamme suurinta osaa. Varakkaille veroalet ja muut mannat. Ja kaikki tuo tehdään ylimielisesti höpöjä selitellen.
Suomessa on 1200 yli miljoonan tienaavia ja 5 500 000 köyhää. Jos rikkailta otettaisiin miljoona joka vuosi ja annettaisiin köyhille niin köyhät saisivat 200 euroa vuodessa enemmän rahaa ja meillä ei olisi enää lainkaan rikkaita.
MIKSI PURRA ON HILJAA!
miksi et väännä rautalangasta kaikki vero muutokset ne rikkaiden verohelpotukset
vaatii selityksen .
Purra sai nenilleen ja pahan kerran, siitä hiljaisuus johtuu.
Purra matkii Thatcheria näissä toimissa, kaatakaa hallitus jo hyvän sään aikana.
Thatcher lupasi palauttaa Britannian suuruuden ja kääntää talouden takaisin nousuun vapauttamalla elinkeinotoiminnan, laskemalla tuloveroa, vähentämällä julkista lainaamista ja hillitsemällä uuden rahan painamista. Konservatiivit saivat vaaleissa parlamenttiin 43 edustajan enemmistön, ja Thatcherista tuli Britannian pääministeri 4. toukokuuta 1979.[13]
Thatcher ja valtiovarainministeri Howe halusivat kääntää Britannian suuntaa alkamalla vähentää valtion menoja ja laskemalla veroja. Hallituksen ensimmäisessä budjetissa tulovero laskettiin 33 prosentista 30 prosenttiin ja ylimmän veroluokan veroaste 83 prosentista 60:een, ja lisäksi valtion menoja leikattiin kolmella prosentilla. Budjetin tasapainottamiseksi arvonlisäveroa nostettiin 8 prosentista 15:een. Lisäksi korkoja nostettiin 14 prosentista 17 prosenttiin. Valtio myös lakkasi tukemasta puntaa ja antoi sen arvon määräytyä kansainvälisten valuuttakurssien mukaan. Thatcher perusteli radikaalia budjettiaan siten, että ”vaihtoehtoa ei ole”. Kevään 1980 budjetti jatkoi valtion menojen vähentämistä ja esitteli uusia leikkauksia.[16]
Arvonlisäveron ja korkojen nosto kiihdytti aluksi inflaatiota entisestään ja heikensi ostovoimaa. Punnan arvo nousi, mikä heikensi Britannian viennin kilpailukykyä ja vahingoitti teollisuustuotantoa. Työttömyys jatkoi nousuaan ja talous supistumistaan. Thatcher kuitenkin piti linjansa, ja Howen kolmannessa budjetissa esiteltiin jälleen uusia leikkauksia ja veroja niin, että 364 taloustieteilijää kirjoitti julkisessa kirjeessä uskovansa hallituksen toimien vain syventävän lamaa ja aiheuttavan epävakautta.[17] Kuulostaako tutulle...
Ilman sosiaalietuuksia ja asumistukia ei valtiontalous nouse!
Ilman vastikkeettomati tulonsiirroilla eläviä ja holtittomasti lisääntyviä kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIA, olisimme hukassa!
Kuka muuten täällä SUOMESSA kuluttaisi ja työllistäisi perseilyllään kantasuomalisia?
Kysyn vaan…
Yllä mainitut leikkaukset on jo tehty, no nousiko valtiontalous.
Köyhyys nousi ja rikkaat sen kun porskuttaa ja odottaa käsi ojossa yhteiskunnalta lisää rahaa.
Ja sitähän tulee kun yhteisöveroa lasketaan. Kapitalisti on pahin yhteiskunnan pummi.