Saako Jumalanpalvelukseen piipahtaa vierailemaan ulkopuolisena

Anonyymi-ap

vai pitääkö kuulua ortodoksiseen seurakuntaan?

5

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta kai saa!

    • Anonyymi

      Saa tietenkin. Eukaristiaan eli ehtoolliseen ei voi toki osallistua jos ei ole kirkon jäsen. Ortodoksina olen osallistunut usein luterilaisen kirkon messuihin ja muutaman kerran roomalaiskatoliseen messuun (en tietenkään käynyt ehtoollisella). Olen myös osallistunut muslimien rukoushetkeen. Jumalallehan siellä kannetaan rukousta kaikkialla, vaikka tavat ja teologiset arvostelmat poikkeavatkin toisistaan.

      Ei myöskään tarvitse tietää ja tehdä kaikkea samoin kuin kirkon varsinaiset jäsenet. Minäkään en luterilaisessa messussa lausu Apostolista uskontunnustusta, teen ristinmerkit ortodoksiseen tapaan (oikealta vasemmalle) ja Isä meidän -rukouksen lausun ortodoksiseen tapaan ("anna meille anteeksi velkamme...") mutta ei minua kukaan ole ulos heittänyt. Rukoilemassa siellä kuitenkin olen kuten muutkin ja käyttäydyn kunnioittavasti.

      • Anonyymi

        Eikö ehtoollismaljan pitäisi olla pääsiäisaterian 4. malja, joka siunataan ja juodaan Jeesuksen muistoksi? Juutalaiset siunaavat ja nauttivat pääsiäisaterian yhteydessä vain 3 maljaa, mutta kristittyjen pitäisi niiden lisäksi siunata myös neljäs malja joka on pyhä ehtoollismalja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ehtoollismaljan pitäisi olla pääsiäisaterian 4. malja, joka siunataan ja juodaan Jeesuksen muistoksi? Juutalaiset siunaavat ja nauttivat pääsiäisaterian yhteydessä vain 3 maljaa, mutta kristittyjen pitäisi niiden lisäksi siunata myös neljäs malja joka on pyhä ehtoollismalja.

        Siis miten tää nyt liittyi aloittajan selvään kysymykseen?


    • Anonyymi

      "ehtoolliseen ei voi toki osallistua jos ei ole kirkon jäsen"

      Kyllä voi osallistua, muttei itse rituaaliin, ja saa napostella jäljelle jääneet leivät, jos on jäänyt jäljelle. Kerran sain juoda jäljelle jääneet viinit, ja voin todeta, että sen jälkeinen olotila ei ollut humalaa. Se oli suoraa Pyhää Henkeä. Olen ollut humalassa tarpeaksi monta kertaa tietääkseni mitä se on. Tämä ei ollut sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7290
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      267
      1290
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1000
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      940
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe