Saako Jumalanpalvelukseen piipahtaa vierailemaan ulkopuolisena

Anonyymi-ap

vai pitääkö kuulua ortodoksiseen seurakuntaan?

5

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta kai saa!

    • Anonyymi

      Saa tietenkin. Eukaristiaan eli ehtoolliseen ei voi toki osallistua jos ei ole kirkon jäsen. Ortodoksina olen osallistunut usein luterilaisen kirkon messuihin ja muutaman kerran roomalaiskatoliseen messuun (en tietenkään käynyt ehtoollisella). Olen myös osallistunut muslimien rukoushetkeen. Jumalallehan siellä kannetaan rukousta kaikkialla, vaikka tavat ja teologiset arvostelmat poikkeavatkin toisistaan.

      Ei myöskään tarvitse tietää ja tehdä kaikkea samoin kuin kirkon varsinaiset jäsenet. Minäkään en luterilaisessa messussa lausu Apostolista uskontunnustusta, teen ristinmerkit ortodoksiseen tapaan (oikealta vasemmalle) ja Isä meidän -rukouksen lausun ortodoksiseen tapaan ("anna meille anteeksi velkamme...") mutta ei minua kukaan ole ulos heittänyt. Rukoilemassa siellä kuitenkin olen kuten muutkin ja käyttäydyn kunnioittavasti.

      • Anonyymi

        Eikö ehtoollismaljan pitäisi olla pääsiäisaterian 4. malja, joka siunataan ja juodaan Jeesuksen muistoksi? Juutalaiset siunaavat ja nauttivat pääsiäisaterian yhteydessä vain 3 maljaa, mutta kristittyjen pitäisi niiden lisäksi siunata myös neljäs malja joka on pyhä ehtoollismalja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ehtoollismaljan pitäisi olla pääsiäisaterian 4. malja, joka siunataan ja juodaan Jeesuksen muistoksi? Juutalaiset siunaavat ja nauttivat pääsiäisaterian yhteydessä vain 3 maljaa, mutta kristittyjen pitäisi niiden lisäksi siunata myös neljäs malja joka on pyhä ehtoollismalja.

        Siis miten tää nyt liittyi aloittajan selvään kysymykseen?


    • Anonyymi

      "ehtoolliseen ei voi toki osallistua jos ei ole kirkon jäsen"

      Kyllä voi osallistua, muttei itse rituaaliin, ja saa napostella jäljelle jääneet leivät, jos on jäänyt jäljelle. Kerran sain juoda jäljelle jääneet viinit, ja voin todeta, että sen jälkeinen olotila ei ollut humalaa. Se oli suoraa Pyhää Henkeä. Olen ollut humalassa tarpeaksi monta kertaa tietääkseni mitä se on. Tämä ei ollut sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe