Onko ruoka muka kallista!
Meidän pääsiäiseen oli koko neljän hengen perheelle kaikki ruoka mitä syötiin alle 40€ ja siihen vielä 3 litran hanaviini.
Tehtiin isoon 2,7 litran Uunikokki vuokaan kermaperunoita ja paistettiin ne uunissa.
Uunijuureksia paistettiin vielä isossa 3 litran Uunikokki vuokaa tehtynä 2kg porkkanaa Lidlistä ja 1kg palsternakkaa, aromisuolaa ja hunajaa mausteeksi. Kyllä tuli hyvää.
Tarjouksessa oli punaisella lapulla lammasta, nautaa ja possua, yhteensä 3kg, ei maksanut mahdottomia, jauhoin ne jauhelihaksi kaikki sekaisin ja tehtiin niistä lihapullia ja pihvejä uunissa paistaen.
Leipomon myymälästä ostettiin iso pahvilaatikollinen tuoretta leipää 2€, jotain muotovirhettä niissä, ei ollut kallista. Lidlistä ostin Maiju levitettä hieman yli euron maksoi.
Hanaviini 3litraa maksoi verkkokaupassa 4,95€ punaviiniä ja todella hyvää, ostin sitä kerralla 3 pänikkää, maksoi alle 15€, jäi vielä kaksi niistä kevään ja alkukesän juhliin.
Ruokaa vielä jäikin, lihapullia ja pihvejä on vielä runsaasti, sekä uunijuureksiakin pariin ateriaan, kermaperunoitakin jäi vielä, että loppuviikolla pitää alkaa tekemään uutta ruokaa.
Jälkiruuaksi tehtiin vielä pashaa, ei siihenkään aineet paljoa maksaneet tarjouksesta.
Herkuteltiin pääsiäinen...
14
330
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvät ostokset.
Asiaa ja namia. - Anonyymi
Uus avuttomat ei osaa ite tehdä ruokaa, siksi rahat ei riitä.
- Anonyymi
Ahmi sinä mutiainen vain makaronia ja kotisämpylöitä niin riittää rahat kaljaan paremmin.
- Anonyymi
Täytyy olla todella uus'avuton, jos noita ruokia ei osaa itse tehdä!
Hyvää ja edullista ruokaa, helppoa tehdä. Tuollaiset ainekset ostaa vaikka toimeentulotuesta sillä 9€/päivä ravintoon määritellyllä rahalla, joka on yhdelle henkilölle. Tuossa koko neljän hengen perhe kyseessä. - Anonyymi
Kyllä tuntuu olevan uusavuttomia täällä, kun valitetaan turhasta. Ilmaista ruokaa on tarjolla ja ei osata edes niitä syödä.
heh luin että herkuteltiin päästäinen.. no onhan siinä liha jonni verran.. odotan muuten pakettilähetystä matsmartilta.. ei tässä nälkään kuolla vaikka tiukkaa toisinaan on..
- Anonyymi
On mekin ostettu ruokaa Matsmartilta ja Fiksuruoka, kyllä niistä saa myös edullisesti. tilaa vaan kerralla isomman erän, niin tulee lähimpään pakettiautomaattiin.
Anonyymi kirjoitti:
On mekin ostettu ruokaa Matsmartilta ja Fiksuruoka, kyllä niistä saa myös edullisesti. tilaa vaan kerralla isomman erän, niin tulee lähimpään pakettiautomaattiin.
Ja paketti tuli..hiukan ongelmia avaamisen suhteen mutta onneksi hyviä tyyppejä on olemassa.. neuvoo koodit kun maailma on nykyään kaiken maailman koodien varassa jotka pitää osata oikein..ja yllätyksiäksi saa kun ei sitä ihminen ihan kaikkea tiedeä..
- Anonyymi
Me jätettiin lampaat kauppaan ja tehtiin itse pyydetyistä hauki ja särkikaloista kalapihvejä pääsiäiseksi. Röstiperunoita tehtiin kalapihvien kanssa syötäväksi ja kermaviilistä kylmä kastike. Ei ollut meilläkään kalliit pääsiäisen safkat. Rahaa ei mennyt paljoa kauppaan, 10€ riitti kauppareissuun.
- Anonyymi
Miksi syödä ruotoista haukea kun voi herkutella tasalaatuisella mämmillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi syödä ruotoista haukea kun voi herkutella tasalaatuisella mämmillä.
Koska on kalapihveissä ruotoja ollut?
Fileerasin hauet ja suurimmat ruodot pois, sitten vaan jauhoin lihamyllyllä massaksi. Ei kuule ruodot haittaa ja on käytännössä ilmaista proteiinia valmistaa ruokaa.
Mämmiä ostin yhden ropposellisen, maksoi alle 3€
- Anonyymi
Huh on teillä syömiset jotain jauhettua lammasta,haukea,särkeä niin halvaksi omalta kohdalta noi syömiset tulis kun en suuhuni laittas.Itsellä pääsiäisenä oli lohta pieni pala ja kanan fileepihviä ni eipä noi mahdottomia tullut maksaan.Sillon tällön arkiruokanakin possun ulkofilee.Jauhelihasta mureketta.
- Anonyymi
"Tarjouksessa oli punaisella lapulla lammasta, nautaa ja possua, yhteensä 3kg, ei maksanut mahdottomia, jauhoin ne jauhelihaksi kaikki sekaisin ja tehtiin niistä lihapullia ja pihvejä uunissa paistaen."
Hyi helvetti. No, en voi makua luonnollisesti kommentoida koska en tuollaista söisi mutta ajatuskin moisesta cocktailisa etoo. - Anonyymi
Sama täällä ni en söis tuollaista coctailia.Ihme ettei keitä aivoja tai munuaisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115187Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493362Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle893172Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382688- 811837
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411570450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1241539Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311386Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1211189- 161139