Suomen valtion ja jokaisen kynnelle kykenevän suomalaisen, miehen ja naisen, velvollisuus on puolustaa maata aseellista hyökkäystä vastaan. Valtion ja viranomaisten velvollisuus on puolustaa maata aseetonta laitonta maahantunkeutumista vastaan kun se ukaa muuttua hallitsemattomaksi.
Maanpuolustusajatteluun pitäisi lisätä myös taloudellinen maanpuolustus. Se tarkoittaisi, että jokaisen Suomen kansalaisen velvollisuus on osallistua kykynsä mukaan valtion talouden pelastamiseen kun se ajautuu sellaisiin ongelmiin, jotka uhkaavat yhteiskunnan toimivuutta. Niiden, jotka saavat valtiolta tukia on tingittävä tuistaan ja niiden, joilla on varaa maksaa on maksettava korotettua veroa kunnes vaikeudet on voitettu.
Nämä maanpuolustuksen periaatteet voitaisiin kirjata perustuslakiin niin että ne velvoittavat kansalaisia, eduskuntaa, hallitusta ja viranomaisia.
Suomen tarvittaisiin uusi maanpuolustusajattelu
0
164
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,675426Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515323Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41261Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381056Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471042