Näin se nyt menee Putinin mahtava ehdotus että linjat jäädytetään nykyisille paikoille ja Trump vielä tunnustaa Krimin Venäjälle jos Zelenskyi ei suostu lopettaa Trump kaiken avun ja vaatii korvaukset jo annetuista avuista Sovulla Trump saa nostetta ja Putin pesee kasvonsa
Ukrainan pakko antaa alueet Venäjälle
Anonyymi-ap
52460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Kaikki muistaa venäläisten tekemät murhat ja siviileiden tappamisen ohjuksilla. Tuli kallis lasku venäläisille. Tyhmiä kai ovat.
Kaikki muistaa miten Ukrainassa teipattiin ja pahoinpideltiin Venäjänkielisiä. Ai, mut ne jututhan poistettiin googlesta jo Bidenin kaudella.
Uskot mitä haluat uskoa?
Vain venäläisiä ei siis ihmisiä.
Samanlaisia ryssiähän noi ukrot ja venäläiset ovat.
EU, eli länsi ei suostu. Masinoi yhä enemmän ja pahemmin sotaa ja veritekoja. Ryssäviha euroopassa nyt tapissaan johtajien keskuudessa. Ajavat kansansa sotaan Venäjää vastaan vaikka väkisin. Venäjälle ei jää muuta mahdollisuutta, kuin tuhota eurooppa ydinasein, koska euroopan päättäjät haluavat ydinsotaa.
Ydinsota tekee kaikille hyvää joten ei haittaa. Ihmisiä on liikaa joten verta pakkiin ja onnea matkaan ja hyvää jatkoa jos ei oma riitä.
Rebuplikaanit riemuitsevat Putlerin oranssista räsynukesta !
Kumartavat Putleria.
Demokraatteja harmittaa rauhan suunnittelu.
Eurooppa katsoo vierestä kun Putin rynnäköi Eurooppaan oli kerta kaikkiaan avuton suoritus Eurooppa ei antanut Ukrainalle mahdollisuutta edes puolustautua ei saanut ampua Venäjänpuolelle eikä annettu kunnon ohjuksiakaan ja nyt jos tulitauko tulee Trumpin ja Putinin sopimuksella lopettaa Eurooppa taas varautumisen ja sama kohta edessä Venäjä tuuttaa aseita Eurooppa nukkuu
Mikseivät puolustautuneet omin avuin?
Ketään ei kieltänyt.
Miksi hävisivät sodan, ja tapattivat sotilaansa?
Mikseivät sopineet Rauhaa jo ennen sotaa?
Koska, silloinen Usa lupasi tukea, ja Voittoa. Tarkoitus oli heikentää/ tuhota Venäjää Ukrainalla. Toisin kävi.
Krim on aina kuulunut Venäjään ollut vain lainassa Ukraina
Ei ole aina kuulunut Krim Venäjään. Venäjä ei ole mikään itsestään selvä Krimin omistaja vaikka oli niistä kaikista viimeisin, ja juridisen pätevästi on osa Ukrainaa. Miehitys ei jää pysyväksi, eikä Ukrainan mahdolliset alueluovutukset. Elämää on Putinin jälkeenkin ja parempaa. Roistovaltio tukehtuu omaan paskaansa.
Se kuuluu Venäjälle.
Höpöhöpö tuo "aina". Neuvostoliiton aikana sinne alettiin siirtää venäläisiä, ja häädettiin alkuperäisväestöä pois.
Krimin Asukkaista suurin osa on Venäjänkielisiä!!!
Venäjänkielisiä, joita Ukraina on alistanut.
Yhä Krimillä Venäjänkielisiä!
Mikään ei siis ole muuttunut, paitsi että Venäjä huolehtii ettei vrnäjänkielisiä alisteta.
Pääsee lomalle Krim kun on osa Venäjää
Stubb haluaa kiihdyttää sotaa lisätä tukeaan
Ilon päivä, rauha tulee ennen kesää.
Zelen muijalla on luksuskämppä Krimillä, varmaan vähä vituttaa.
Putinia vitutti kun ei saanut sinnekin ties monettako palatsiaan, joihin varat ryöstetty vähemmistökansoilta.
Kukaan estä käymästä kun show on vedetty loppuun.
Miks hyökkääjälle pitäis antaa voitto ja saada ne väkivalloin Ukrainalta valtaamansa alueet palkkioksi ukrainalaisten tappamisesta. Ei krimin niemimaa ole osa venäjää vaan se on osa Ukrainaa ja ei ole oikein hyväksyä Venäjän toimia sanomalla ett joku sen väkisin valtaama alue kuuluu Venäjälle. Tuo tunnustaminen olis vaan voitto Putinille ja mahdollistaisi sen ett Venäjä voisi vallata jonkun muunkin maan ja se olis hyväksyttävää koska krimikin on katsottu olevan osa venäjää mitä se ei oikeasti ole. Venäjä voi sanoa vapaasti sen, ett valko-Venäjä on Venäjään kuuluvaa aluetta, niinhän se on Lukasenkon toimesta kuulunut venäjän vallan alle.
Suomikin kuuluu tuon mukaan Ruotsille, tai jopa Venäjälle🙈
Kansat jakaantuu sinne minne oikeasti kuuluvat, peukku sille. Mutta ukroppinatseja te tuitte, kuten tuitte hulkuislamisteja, joten hinnan joudumme kaikki maksamaan. Ja taas te ulisette että enhän minä mitään...
Ihmettelen oikeasti välillä, miten ihmiset voi olla niin saatanan tyhmiä. Aivot on annettu, mutta enpäs käytä niitä, wöö wöö, vituttaako...
Miksei se Trumppi voi rakentaa sitä torniaan Kiovaan tai Odessaan? Ja tehdä yhdessä Ukrainan kanssa Krimistä lomaparatiisia. Kuka hullu edes suunnittelee tekevänsä mitään yhdessä noin epäluotettavan viekastelijan kanssa kuin Venäjä? Trumppina antaisin aseet Ukrainan käteen ja niin päin pois.
Trump on Putinin omaisuuden ja vallan sokaisema, sehän tekee USAsta kopiota Venäjästä, samoja asioita on tehty USAssa mitä Putin on tehnyt Venäjällä. Venäjä pitäis hajoittaa pienempiin osiin, eikä siellä sais valta olla yhdellä henkilöllä ja Venäjä pitäis alistaa muiden maiden valvonnan alaiseksi ettei ikinä uudestaan yhtään diktaattoria pääsisi vallan huipulle syntymään.
Trump pitäis laittaa holhouksen alaiseksi, ei sillä pitäis noin suurta valtaa, kun ei osaa sitä järkevästi käyttää, joku toinen presidenttinä ei toteuttaisi Putinin tahtoa Ukrainan suhteen. Miten USAn nykyjohto on niin sokeaa Putinin suhteen, Putin vedättää USAn johtoa niinkuin haluaa ja nauraa nk.partaansa, kun hänelle ollaan tarjottimella antamassa valta Ukrainassa eli jatkossa Putin voi ottaa koko Ukrainan haltuunsa ilman USAn puuttumista asiaan. Putin pitää Trumpia heikkona johtajana, kun on noin helposti vietävissä, eihän Putin muutenkaan arvosta muiden maiden johtajia, eikä länsimaita yleensä.
USKOKAA NY JO.......koko sota on putinin ja zelen salaliittoa muita vastaan. mineraali puoliksi samoin apurahat. ja nauraen ryyppäämään
Putin itse on luuseri, Venäjän hajottaja.
Aselepoehtoihin on ehdottomasti lisättävä ennakkoehdoksi Putinin vieminen Haagiin.
Antaa?
Ukraina on Menettänyt ne Sodassa!
Kyse ei ole antamisesta, vaan sodassa häviämisestä.
Ei voittoa anneta, se Otetaan!
Mikä Trumppi on mitään lupailemaan sotarikolliselle Putelle?
Siihen ei valtuuta mikään.
Ootte te kyllä median aivopesemiä sotakiihkoilijoita🙈🙉🙊🐒
Trump osottautui maailman huonoimmaksi rauhanvälittäjäksi. Järkyttävän huono! Luusereiden luuseri.
Väkivaltaset jengit valtaa Suomen katuja. Ja te sätitte jotain kaukaisia sotia.
Suomessa on uhreja jo Liikaa. Te ette heistä välitä, kun media on kääntänyt katseelle Venäjävihan lietsontaan.
" Sokea kana ei jyvää löydä"
AIkamoista, USA ihan samanlainen kuin Venäjä, Ukraina joutuu maksamaan oman ydinvoimalan sähköstä :D
"Esityksen mukaan Zaporižžjan ydinvoimala kuuluisi Ukrainalle, mutta sen käytöstä vastaisi Yhdysvallat. Yhdysvallat myisi voimalan tuottamaa sähköä Ukrainaan ja Venäjälle."
niin kävi suomessa myivät oman sähköveron ulos ja nyt maksamme tuplahintaa
että ostaja oli tyytyväinen .
Nyt nostetaan hintaa ollaan tosi hölmönä
Krim🇷🇺🇷🇺🇷🇺 ja pystyy
Jos haluaa pysyvän ☮️
Ukrainan kärsimys jatkuu edelleen
Ukraina aloitti sodan ja saa kärsiä siitä
Näin on! Zelenski tapattaa kansansa ja ajaa maansa rauniokasaksi Hitlerin tapaisesti, kun ei tajua että reaalimaailmassa Ukrainalla on tasan yksi vaihtoehto; alkaa heti rauhanneuvotteluihin uusin ehdoin eli vallatut alueet Venäjälle Krimiä myöten ja lupaus ettei liity ikinä Natoon. Vastineeksi voisivat pyytää Venäjältä joko osallistumista jälleenrakentamiseen tai sitten edullista energiaa ja raaka-aineita jatkossa alle markkinahintojen.
Trolli puhuu käärmeiden kielillä. Vedä kalsarit silmillesi ja häpiä!
Kivikautiselta Venäjältä mitään saa.
Ja silti Venäjä etenee nyt Ukrainassa ja aina riittää vaan ohjusta ja droonia sekä sotilaita. Miten se onnistuu kivikautiselta maalta??
Sitä saakin ihmetellä. Villen filmit osoittivat tuon kivikautisuuden.
Ihmettely ei auta, Venäjä vaan ihmeesti porskuttaa aina, ja kansa hyväksyy kaiken vaikka kulkisivat ryysyissä. Kunhan vodkaa ja kaalia riittää niin a vot. Ukraina ei voi voittaa mitenkään. Eurooppa menettää varansa ja Trump veljeilee Putinin kanssa. Euroopalle tulee muutenkin valtava romahdus, kun USA pitää tuontitullit voimassa ja toisaalta Kiina tuo tavaraa.
Sataako vettä siellä Moskovassa? Täällä Stadissa sataa.
Putin on perereikääkin pahempi. Kuka nyt sen hullun ehdotuksia todesta ottaisi. Ottaakaahan Pietarin trollit nyt rauhallisemmin. Ei teitä kukaan normaali ihminen usko. Sitä paitsi Ryssään talous sakkaa viimeistään ensivuonna. Loppu häämöttää sano.
Putin 152 cm on suurmies. Kjieh Kjieh