Millä saisi rukouksen tuntemisen voimakkaaksi

Anonyymi-ap

Kävin luokkatoveri luona joka on vapaista suunnista ja ollut lähettinä. Kahvittelumme lopuksi hän pyysi että luen Raamattua ja rukoilemme. Rukoilimme ihan konkreettisia asioita. Omien perheiden ja Trumpille viisautta ja rauhaa ja Jeesyksenntuntemista. Ystäväni rukoili tunnin ääneen. Hän on hyvin tunteellinen ja herkkä ja minua parempi uskova. Rukoilusta jäi hyvä olo 2 päiväksi. Kun itse rukoilen ei jää mitään tuotos tai tunnelmaa. Joka rauhoittaa. Olenko niin kylmä ja paatunut tai kyyninen? Miten saisin onan rukouksen "tuntumaan".
Kirkossa on tietysti tunnelmaa. En oikein pidä pauhaavasta urkumusiikista vaan rauhallisesta pianosta. Mutta tämä menee ohi aiheen.

9

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tunnelmaako haet

    • Anonyymi

      Aivan päin mäntyä meni tunnelman hakeminen.

      Rukoilun sijaan olisi pitänyt yhdessä herjata muita uskovia, että eivät ymmärrä Raamatusta mitään ja elävät laittomuudessa.

      Siinä olisi ollut tunnelma katossa.

      • Anonyymi

        Aina sinulla ”herjaamiset” mielessä


    • Anonyymi

      Onhan niitä erilaisia sieniä, joilla esimerkiksi shamaanit voimistavat tuntemuksia. Kahvi ei ole hyvä tuohon.

    • Anonyymi

      Jos itselle pyytää jotain rukoilemalla se on väärin
      Yleensä rukoilu on turhaa, kaikki voi mennä vielä pahempaan suuntaan. Kokemusta on

    • Anonyymi

      Raamatun sanoin, tule sellaisena kuin olet. Temperamenttimme on erilasta. Ystäväsi on tunteellinen enemmän sinä vähemmän. Jos alat syventymään asiaan, uskon että löydät sinuun syvemmin vaikuttavat asiat. Kokeile seuraavia, jos haluat.
      Minulle ovat syvän hyvän olon tilanteet: ehtoollisella käynti kun on pöydällinen kirkkokansaa polvistuneena ja pappi jakaa ehtoollisen. Urkumusiikki. Kun istun kirkon penkissä ja kansa lukee ympärillä kirkon fraaseja kuten uskontunnustusta.
      Kotona pääsen samaan kun katson televisiosta jumalanpalveluksen, kynttilä palaa pöydällä ja laulan mukana. Rukoilen myös arkisia asioita, mm. Putinille ja Trumpille järkeä, siinä tunnen aika tavallisen olon. Luulen että jos ystävä olisi siinä mukana rukoilemassa kanssani, tuntisin noin kuin sinä. Yhteisöllisyys ja johonkin ryhmään kuuluminen on merkittävä tunne, siitä tulee tasapainoinen ja turvallinen olo.

    • Anonyymi

      Ei Raamattussa kylläkään ole sitä asuntolainan mainosta että tule sellaisena kuin olet.

      Tietenkään ei uudessa liitossa ole myöskään käskyjä tai lakeja millainen tulee olla eikä ihmisen pidä edes pyrkiä itse mihinkään. Ei edes pysymään sellaisena kuin on, vaan antautua Jumalan Pyhän Hengen muutokselle ihmisessä.

      Oikeastaan mitään muuta ei kannata eikä pidä rukoilla kuin sitä, että saa Pyhän Hengen ja sitä kautta hyvän tunnelman omaan sisimpään. Saa ilon, rauhan, rakkauden ja paremman olon kuin mikään kemiallinen todellisuus tai ulkopuolisesti luotu tunnelma voi antaa.

      Ja saa sitä ihminen tunnelmoida, ei se ole kiellettyä kun kerran ihmiselle on luotu tunteet ja saa vaikka tunnelmoida ja nostaa tunnelmaa amerikan homoja herjaamalla porukalla, mutta ei vain pidä kuvitella että se on jotenkin Herrasta tai Pyhän Hengen työtä.

    • Rinkirunkulla tietenkin. Kahdesta ei ole ringiksi, mutta toki se kohottaa tunnelmaa ja on ihan yhtä tehokasta. kuin rukoileminenkin.

    • Anonyymi

      sinun pitää kuulla sanna marinin puheita niin sinusta tulee demari🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      217
      18102
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      51
      2270
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      152
      1498
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      127
      1427
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe