1. Korvasyyhyä opettavat kirjanoppineet
2. Sanan kieroon vääntäjät
Miten pastorin lupaukset poikkeavat käärmeen lupauksesta Eedenissä ?
"Niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen."
Kadotukseen joutuvat
10
252
Vastaukset
- Anonyymi
Eitsemännen päivän adventtitotuus on ihanaa ja antaa ymmärrystä sapattinsa viitekehyksessä.
"Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi."- Anonyymi
Just kun jumala perkele oli myrkyttänyt sen...
- Anonyymi
"Ja hän sanoi vielä heille: "Menkää ja syökää rasvaisia ruokia ja juokaa makeita juomia ja lähettäkää maistiaisia niille, joilla ei ole mitään valmistettuna, sillä tämä päivä on pyhitetty meidän Herrallemme. Ja älkää olko murheelliset, sillä ilo Herrassa on teidän väkevyytenne."
Sapattia voi pyhittää myös syömällä. - Anonyymi
Aloittajalle käy juuri niin kuin Pietari kirjoittaa, ellei hän tee parannusta synneistään.,
- Anonyymi
Niin ei usko ja oppi pidä olla herjaamista, vaan iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä.
- Anonyymi
Vapahtaja olet sinä!
- Anonyymi
Kirkon väki vanhenee, uskollista maksajaa tippuu pois. Talkoisiin on yhä harvempi lähdössä. Sillä tavalla se eräänlainen maailman loppu tulee.
Niin se loppuu adventtikirkkokin.
Mutta elämä vaan jatkuu. - Anonyymi
Niin tietenkin maailma rullaa radallaan riippumatta mitenkään harhaopeista.
- Anonyymi
Mitä on korvasyyhy?
Apteekki voi varmaan auttaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2063858Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622446Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472223
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 711175
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136