Rauha Ukrainaan

Anonyymi-ap

Miksi Ukrainaan ei saada rauhaa ? Ennen ja jälkeen talvisotaa neuvoteltiin kovasti. Talvisota kesti 105 vrk. Koko ajan yritettiin rauhaa. Nyt sota Ukrainassa on kestänyt n. saman ajan mitä jatkosota. Otetaan huomioon Krimin valtaus. Kauan jatkosodassa yritettiin rauhaa. Heillä on sama vastustaja. Miksi rauha on niin vaikea Ukrainassa ? Ehkä tärkein tekijä on Putinin vallanhalu. Ei saa olla huonompi kuin Stalin. Nytkin Venäjä maksaa kovan hinnan. ON pakotteet , paljon kuolleita, elintaso laskee edelleen.

6

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietipä osapuolten tavoitteita hetki. Venäjä haluaa valloittaa Ukrainan uudelleen osaksi imperiumiaan ja ukrainalaiset eivät halua siihen imperiumiin. Tavoitteet ovat niin täysin vastakkaisia, että ei ole mitään pohjaa kestävälle rauhalle.

      • Anonyymi

        Luvattu maa hukassa eivät tiedä missä se on . Älyä muuttaa sinne.


    • Anonyymi

      Kremlin niskatukka, kehitysmaajohtaja Puuttin, haluaa jäädä historian lehdille suurena johtajana. Venäjän kansa on perinteisesti lynkannut johdon joka ei menesty ja tämän seurauksena Puuttin ei voi lopettaa sotaansa ennen kuin Ukraina on pois kartalta. Toinen vaihtoehto on, että Puuttin itse sattuu liian lähelle ikkunaa.
      Venäjän historia tosin osoittaa 600:n vuoden periodilla, ettei tuo kansakunta osaa olla sotimatta, joten Puuttinin paikalle on jonossa uusia puuttineita. Huonolta näyttää rauhan kannalta.

      • Anonyymi

        Ette älyä et ne kuuluu lähi itään. Juudeassa on venäläisiä.


    • Anonyymi

      Tämä koko maailman tilanne on nykyään tosi outo.

    • Anonyymi

      Kuitenkin asia sivuaa aihetta. 70-luvulla venäläinen sotavanki vieraili kutsusta paikkakunnalla X. Siellä hän oli maataloustöissä sodan aikana. Totesi : me muka voitimme sodat teitä vastaan. Teillä on täällä paljon paremmin kaikki asiat kuin meillä. Tämä oli hänen toteamus. Kaikki on totta. Paikallislehti kertoi asiasta 70-luvulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3137
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      52
      2694
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      2580
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2114
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1888
    6. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      77
      1845
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1509
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      25
      1338
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1032
    Aihe