Jos on vain uurnalehtoon hautaaminen, mitä se maksaa? Ei mitään sellaisia että niin sanottu pappi puhuu niin sanotussa kirkossa tai muualla, ei kahvitilaisuutta.
Siis ettö maksaisi jollekin hautaustomistolle vai mille pitäö maksaa että kun kuolee niin toimisto tai joku muu hoitaa asian?
Kuluihin kuuluu varmaan arkku, vaatteet siihen ja sitten joku joka järjestää asian arkusta uurnalehtoon.
Mitä jos haluaa saman mutta sellaisen oman hautakiven? Mitä se maksaisi?
Hautaamisesta
22
188
Vastaukset
- Anonyymi
Niin turhia ovat kirkot tai puheet kuolleelle. Myös vaatteet yms on turhaa.
Soita ja kysy mitä maksaa.- Anonyymi
Siis joltain hautaustoimistolta vaikka en pyytäisi hautausta nyt itselle enkä toiselle? Katsoin jokin ehautaus.fi niin kukkakimppu arkun päälle oli noin 140 euroa. Noinko kalliita ne on.
- Anonyymi
Hautaustoimiston palveluita tarvitaan välttämättä, sillä esim ruumiin kuljetus on mahdollista vain sitä varten varustetulla autolla.
Siunaus ja varsinkaan muistotilaisuus eivät ole pakollisia. Siunaus järjestetään kirkkoon kuuluvalle käytännössä aina, vaikka ei olisi vieraita. Muistotilaisuus, jos sellainen pidetään, voi olla kallis koristeluista ja tarjoiluista sekä vierasmäärästä riippuen.
Pari tonnia riittänee minimaalisiin kuluihin. Toisaalta jo pelkkä kuolinilmoitus lehdessä voi olla tuota luokkaa.- Anonyymi
Katsoin ehautaus.fi niin se oli noin 1000 euroa minulle. Uurnaan ilman hautauskiveä ja niin sanottu suora hautaus mitä sekin sitten tarkoittaa.
Kuluihin kuuluu arkku, vaatteet, uurna vai oliko dr nimeltä kuolo ja jotain vielä mitä en muista. - Anonyymi
Kuolinilmoitus ei ole pakollinen? Jos itse tiedän kuolevani tautiin ja järjestän itselleni hautajaiset niin en mitään kuolinilmoitusta tarvitse. Miksi tuntemattomien tarvitsisi tietää kuolemastani.
- Anonyymi
Miksi pitäisi laittaa ilmoitus lehteen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuolinilmoitus ei ole pakollinen? Jos itse tiedän kuolevani tautiin ja järjestän itselleni hautajaiset niin en mitään kuolinilmoitusta tarvitse. Miksi tuntemattomien tarvitsisi tietää kuolemastani.
Niin, jos olet Mr Nobody, ei sinun elämäsi ja kuolemasi tietenkään ketään kiinnosta.
- Anonyymi
Mitä jos kuolen ja ei ole enää tuttuja jotka järjestäisi hautaamisen minun puolesta? Pääseekö järjestäjä tililtäni ottamaan rahat? Paljonko maksaa vuokra asunnon tyhjennys tavaroista?
Jos tietää etukäteen kuolevansa vaikka sairauteen, voiko hautaamisen sopia hautaustoimiston kanssa? - Anonyymi
Mitä jos rahat ei riitä hautauskuluihin?
- Anonyymi
Sitten jää kuoppaamatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitten jää kuoppaamatta.
Kunta maksaa sitten
- Anonyymi
Perunkirjoitus noin 700 euroa? Mikäs siinä maksaa.
- Anonyymi
Perunkirjoituksen hinta vaihtelee paljon. Riippuu monesta asiasta, voi olla mutkikaskin juttu, jos omaisia on monenlaisia pitkin maailmaa ja vielä testamentteja ja legaatteja ja monen sorttista omaisuutta. Hintaa tulee.
Toisaalta perukirjan voi yksinkertaisessa tapauksessa laatia fiksu omainen jopa ihan itse.
- Anonyymi
Järkyttävää, kun kirkkoon raahataan kuoleman jälkeen kirkkoonkuulumattomia siunattavaksi.
Ruumiin raiskaamista.- Anonyymi
Ei paikat anna tilaa muualta tai no kai erikoisluvalla voi tuhkat tiputtaa vaikka omalle tontille
- Anonyymi
Ei raahata, jos tiedetään, että edesmennyt ei siunausta halua.
- Anonyymi
Kaikki pakolliset vain. Kuolleelle ei puheita tms. Niin ei hirveitä maksa. Suoraan monttuun vaan.
- Anonyymi
Polttohautauksesta pitäisi maksaa korvaus ruumiin kilojen mukaan.
Läskistä irtoaa hyvin energiaa kaukolämmöksi.- Anonyymi
Synkkää huumoria
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa sama mutta sellainen oma hautakivi?
- Anonyymi
Siis se hautakivi missä on nimi ja elinaika. Mitä muuta se voisi tarkoittaa.
- Anonyymi
Hautakivi on kallis ja täysin tarpeeton. Oma hautakivi voi olla vain omalla haudalla, ei muistolehdossa. Hautapaikka myös maksaa ja se on pidettävä kunnossa kymmenet vuodet, hintaa tulee hoidollekin ja vaivannäköä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859