Vaikka tk lääkäri laittoi lähetteen . Ilmoitus tuli lähetteen palauttamisesta. Olivat arvioineet ,että sairaus ei vaadi erikoissairaanhoitoa !!!?? Krampit öisin, jalka väsynyt lähes jatkuvasti, päivisin vetoja,tuntemuksia !! Syitä löytyi lista luettuani palautteen . Yksi oli säästöt ! Ja pitää olla ollut veritulppiakin , painoindeksi ymym. kohdallaan vaikka ei paha olekaan. Ja tämä HUS Hyvinvointialueella !!!!
Miksi ei pääse suonikohjujen poistoon
8
307
Vastaukset
- Anonyymi
Niimpä niin, tuttuakin tutumpaa. Ei riitä resurssit eikä rahat.
Nykyään jo mietitään sitä saako kukaan kuulolaitteitakaan enää vuokralle kuten tähän asti. Heikkokuuloisilla on tähän asti ollut oikeus saada vuokrata- ei siis omaksi kuulolaite. Kuulolaitteen iäksi katsotaan 5 vuotta jonka jälkeen sen saa uusittua ja vanha jää potilaalle. Jos taas heti alussa rikkoo tai kadottaa kuulolaitteen sen joutuu itse korvaamaan.
Suonikohjuleikkaus nykyään hoidetaan yksityisesti, muutama tonnin se kai maksaa, ei siis mitään kymppitonnien luokkaa ja terveydenhuolto ilm.odottaa että jokainen kustantaa itse suonikohjujensa leikkaukset.
Valitettavasti yhä useampi asia, sairauden hoito siirretään potilaan itsensä kustannettavaksi.
Ja pahemmaksi vain menee. Jopa kaihileikkauksia suunnitellaan potilaiden itsensä hoidettaviksi. Ja ne maksavat.
Kaikilla ei ole rahaa, se on tosiasia, kaikilla ei ole rahaa edes silmälääkärillä käynteihin tai laseihin koska yksistään linssien hinnaksi voi tulla useita satoja euroja vaikka kehykset edullisesti saisikin.
Itsellä lasien hinnat pyörii aina alennuksineenkin reippaasti yli tonnin, ei todellakaan uusita laseja joka kolmas vuosi vaan huomattavasti harvemmin.
Sitten vielä hammaslääkätikulut..kaiken päälle. - Anonyymi
Puutun hiukan tuohon kuulokojeasiaan. Kuulokojeita ei vuokrata vaan kyllä ne annetaan käyttöön ihan vastikkeetta. Ne myös huolletaan ja säädetään maksutta. Ja joka viides vuosi saa uudet. Vanhoja ei tarvitse palauttaa, ne voi pitää varalla.
Jos hukkaa tai tahallaan rikkoo kuulokojeensa, sitten saa olla ilman tai hankkii yksityisesti itse uudet. Tai jos on tallessa vanhat, voi ottaa ne käyttöön. Vanhat kannattaa pitää varalla.- Anonyymi
Käytännössä ne ovat vuokralaitteita joista ei tietenkään makseta mitään vuokraa, eli ovat käytännössä ilmaisia
. Vuokralaitteeksi niitä sopimuksessa kuitenkin kutsutaan ja jos rikot tai kadotat laitteen olet korvausvelvollinen ja käytännössä joudut sopimuksen mukaan maksamaan muutaman sata euroa sen vuoksi että olet itse aiheuttanut rikkoutumisen tai katoamisen, jos se tapahtuu ennen kuin tuo 5 vuotta tulee täyteen. Ennen kuin saat uuden tilalle.
Viiden vuoden käytön jälkeen olet oikeutettu automaattisesti uuteen laitteeseen koska kuulolaitteiden takuuaika on tuo 5 vuotta.
Uusi kuulontutkimus ja uusi laite sen jälkeen, mutta todellakin ovat paperilla sekä suullisesti sanottuna vuokralaitteiksi merkitty. Näin on minulle sanottu.
Toki viiden käyttövuoden jälkeen niitä ei enää luovuteta takaisin vaan saat pitää ne itse varalaitteena.
- Anonyymi
Parempi olla vaan ettei lähde kaikki luomet ja usein ylimääräistäkin mukana.
- Anonyymi
Kiitokset vastauksesta , kirjoitit asiaa. Eipä ihmisestä paljoa välitetä tänä päivänä ! Kallista on yksityinen . -ap
- Anonyymi
Siksi moni joutuukin hyödyntämään jo kerätyn mahdollisen omaisuutensa. Osa myy omistusasuntonsa ja siirtyy vuokralle asumaan. Siinä menee kesämökit, autot, mahdollisesti muu peritty tai hankittu omaisuus kuten on ilm.tarkoituskin että ihmiset joutuvat luopumaan vähäisisestäkin omaisuudestaan.
Lapsille ei jää mitään perittävää ellei ole todella varakas.
Ja tarkoitus on varmasti se että ihmiset köyhtyvät koko ajan kun taas rikkaammat rikastuvat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi moni joutuukin hyödyntämään jo kerätyn mahdollisen omaisuutensa. Osa myy omistusasuntonsa ja siirtyy vuokralle asumaan. Siinä menee kesämökit, autot, mahdollisesti muu peritty tai hankittu omaisuus kuten on ilm.tarkoituskin että ihmiset joutuvat luopumaan vähäisisestäkin omaisuudestaan.
Lapsille ei jää mitään perittävää ellei ole todella varakas.
Ja tarkoitus on varmasti se että ihmiset köyhtyvät koko ajan kun taas rikkaammat rikastuvat.Rahan uusjaosta on kyse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rahan uusjaosta on kyse.
Ihmisten terveyden kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011134
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 121769