Miksi ihmiset taputtavat katolilaisissa (paavin) hautajaisissa?

Anonyymi-ap

Mielestäni tuo ele kristityn hautajaisissa on epäkunnioittava ja moukkamainen.

Teatterissa ja sirkuksessa, Rooman Colosseumin kilpa-ajoissa tai ruokkiessä kristittyjä leijonille, voidaan ehkä taputtaa.

Ei koskaan kristillisessä, kirkollisessa tilaisuudessa.

Vainajan edessä kuuluu seistä paikallaan, kunnioittavassa asennossa, pää hieman kumarassa.

Tämä kysymys on katolilaisille.

7

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitoksia kysymyksestä. Pidetylle paaville osoitetaan suosiota taputtamalla. Hänet on nyt siunattu ja hän on matkalla Isän luo, taivaan iloon. Ihmiset haluavat osoittaa näin myös kiitollisuutensa ja kunnioituksensa.

      • Anonyymi

        Noin tuon kyllä ymmärsin, mutta vaikuttaa oudolta.

        Tuntuu vain Amerikasta, anabaptistien kristinuskoon levittämältä huonolta tavalta, ei sivistyneen eurooppalaiselta.

        Itse lakkasin käymästä lähi-ev.l.kirkossamme kun siellä, messussa, taputettiin kirkkokuorolle!

        Ortodokseilla on tiukat tavat. Etenkin Venäjällä, kirkossa käydessä sain ulkopuolisena turistina tarkata itseäni, etten tehnyt mitään sopimatonta. Kun ostin kaularistin munkilta, erehdyin mielestäni kohteliaasti hymyilemään hänelle. Munkin ilme osoitti, etteivät langenneet naiset häntä kiinnosta. Laitoin ilmeeni nopeasti kuriin.

        Mielestäni taputus on maallinen ele ja liittyy viihteeseen, ei hengellisyyteen.

        No, tapansa kullakin.


    • Anonyymi

      Minusta myös taputtaminen tuntuu oudolta.En ole katolilainen.
      Ennemmin tekisin vaikka ristin merkin tai heittäisin kukkasen
      ajoväylälle

      • Anonyymi

        Joo. Juuri noin samoin itsekin koen.

        Selvästi kulttuuriero. Suomalais-slaavilainen, aito hartaus, on erilaista kun katolilaisuus. Toisaalta, Pietarinaukiolla näkyi monia mustiin pukeutuneita ihmisiä, naisilla huivit päässä, myös polvillaan, eli tällainen vanhakristillinen asenne näkyi myös siellä. Nunnat sitten vielä erikseen.

        Ortodoksikirkkoon mennessäni (en itse ole ortodoksi, kuin osin hengessä) laitan aina huivin päähäni. En osaisi sinne ilman mennäkään. Huonoilla jaloillani en pääse polvistumaan, mutta kylläkin kumartumaan ja tekemään pyhän ristinmerkin.


    • Anonyymi

      Hautajaiset on eri asia kuin olla kirkossa.

      Hautajaisissa voi olla oikeasti surun murtamia ihmisiä. Se on syytä ottaa huomioon.

      Kirkossa, vain harhaoppi luo tiukat kaavat.

    • Anonyymi

      Tuskin siellä Jeesuksen haudalla hänen kannattajansa eivät taputtaneet käsiään?

    • Herättelevät taputtamalla Herraamme Saatanaa lisäämään koksia grilliin arvovaltaista grillattavaa varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6773
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6658
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      145
      5420
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4463
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4079
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3620
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3188
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3113
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      70
      2742
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      38
      2246
    Aihe