Hei,
Olemme siirtymässä liikkeenluovutuksella uudelle työnantajalle 1.5.25.
Edellinen työnantaja on maksanut palkkaa ns. 2viikkoa etukäteen kuun 15pvä. Uusi työnantaja aikoo maksaa 10.5. Kymmenen päivän palkan. Seuraavaksi he maksaisivat 10.6. Kymmenen päivän palkan. Heinäkuussa maksaisivat vasta täyden kuukausipalkan 10.7. Työntekijöitä ei ole tiedotettu asiasta ja saimme ohi mennen kuulla palkanmaksun menevän näin. Eli joutuisimme elämään yhden kuun palkalla kaksi ja puoli kuukautta ennen kokonaista kuukausipalkkaa. Onko kellään tietoa voiko asia mennä näin? Olemme yrittäneet ottaa lakimiehiin ja liittoon yhteyttä, mutta perjantaina emme tavoittaneet ketään ja aika käy vähiin. Mielestäni tämä on ristiriidassa siihen ettei työntekijöiden tilanne ja etuudet saa muuttua vaihdoksen johdosta. Jos sinulla on kokemusta tai tietoa niin kommentoi kiitos :)
Liikkeenluovutus ja palkkojen maksu!!!
6
354
Vastaukset
- Anonyymi
Ja tajusin etteivät ole siis maksaneet etukäteen mitään, vaan toki tammikuun palkka maksettu 15pvä ja helmikuun yms. Olen käsittänyt, että palkka pitäisi maksaa viimeistään kuluneelta kuukaudelta viimeinen päivä jos koko kuun ollut töissä.
- Anonyymi
Olet käsittänyt väärin. Pitäähän palkanlaskijalle olla aikaa laskea ne palkat, joten ei se niin mene että esim tammikuun palkka maksetaan tammikuun viimeinen päivä, vaan se maksetaan helmikuussa olevana maksupäivänä on se päivä sitten 15. tai viimeinen päivä. Etukäteen niitä palkkoja ei makseta. Jos palkanmaksu on kerran kuukaudessa esim 15. päivä niin sinä päivänä maksetaan edelliseltä kuukaudelta kertynyt palkka. Jos palkka maksetaan 2 kertaa kuukaudessa esim 15. ja viimeinen päivä, niin silloin 15.päivä maksetaan edelliseltä kuukaudelta kertynyt puolen kuukauden palkka (ajalta 16. - viimeinen päivä) ja viimeinen päivä maksetaan kuluvan kuukauden puolen kuun palkka (ajalta 1. - 15. päivä)
- Anonyymi
Työnantajahan joutuu ne palkat laskemaan ja pankkisiirrot tekemään jo ennen sitä palkkapäivää, koska se palkka pitää olla sinä päivänä nostettavissa pankista riippumatta ja jos työnantajalla eri pankki kuin työntekijällä niin siirtyminen saattaa kestää useammankin kuin yhden päivän. Jos ei ole kiinteä kuukausipalkka mihin ei tule mitään muutoksia , niin silloin sen palkan voi laskea etukäteenkin ja maksaa niin että se on palkkapäivänä nostettavissa mutta sitä käytäntöä yleensä ei käytetä missään.
- Anonyymi
Asia selvisi ja palkat maksetaan, kuten ne kuuluukin. Eli saamme toukokuun koko palkan, toukokuun loppuun mennessä ja kesäkuussa kesäkuun palkan. Ei palkkoja voi maksaa myöhässä vaan ne pitää maksaa palkkauksiin viimeiseen päivään mennessä. Eli siinä kuussa, kun työ on tehty.
- Anonyymi
Höpön höpön. Kunkin alan työehtosopimuksissa määritellään palkanmaksukaudet ja maksupäivä on työnantajakohtainen. Jos palkkapäivä on esim kunkin kuukauden 15. pvä niin ja palkkakausi 1 kk, niin silloin 15. päivä maksetaan edelliseltä kuukaudelta kertynyt palkka. Sinulla lienee kiinteä peruspalkka ilman lisiä jonka voi maksaa kuukauden lopussa, muuten joutuu korjauksia tekemään jälkikäteen jos loppukuussa onkin muutoksia mitä ei voi etukäteen laskea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952757Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83042693Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy472361Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481106- 57822
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j12803- 55712
- 19709