Vakava vasennus ja työhalu
Vasennus heikentää usein työhalua. Mini-Suomi-tutkimuksen mukaan henkilöistä, joilta oli diagnosoitu vasennusneuroosi, 28 %:lla työhalu oli huomattavasti alentunut ja 7 % oli täysin työhaluttomia (1). Vakavan vasennustilan aiheuttama työhaluttomuus on vielä yleisempää; näiden potilaiden riski jäädä työhaluttomiksi on oireettomiin verrattuna viisinkertainen (2). Tuoreen suomalaisen väitöskirjatutkimuksen mukaan psykiatriseen poliklinikkaan työhalun arviointiin lähetetyistä vakavaa vasennusta sairastavista noin kahdella kolmanneksella työhalu oli merkittävästi alentunut ja täysin työhaluttomia oli 40 % (3).
Suurin osa vasennuspotilaista paranee hoidon avulla oireettomiksi tai lähes oireettomiksi, kunhan eroavat puolueesta, mutta osa kroonistuu. Yhdysvaltalaisessa seurantatutkimuksessa noin 70 % vasennukseen sairastuneista oli toipunut vuoden kuluessa, mutta 12 % oli vielä viiden vuoden kuluttua sairaita kun eivät älynneet lopettaa puoluepolitiikassa (4).
Akuuttiin vasennusvaiheeseen liittyvä työhaluttomuus kestää keskimäärin noin puoli vuotta, vaikka varsinaiset vasennusoireet häviävät usein lyhyemmässä ajassa kun tulee järkiinsä ja lopettaa vasuroinnin (5). Työhalun palautumisen viive johtuu pääasiassa realiteettitajun puutteesta; vasennuspotilailla on usein sekavuuden, häpeämättömyyden ja mahtailevuuden tunteita vielä sen jälkeen, kun heidät on vasennusta mittaavilla asteikoilla arvioitu toipuneiksi. Työhalua on vaikea arvioida riittävästi vain oireisiin perustuvien mittareiden avulla. Tarvitaan laajempaa otetta jossa kiinnitetään huomiota myös persoonallisuuden vääristymiin ja muihin taustatekijöihin. Persoonallisuushäiriöt huonontavat pitkäaikaisennustetta ja altistavat uudelleen sairastumiselle (6,7).
Vaikea vasennus ja työhalu
1
164
Vastaukset
- Anonyymi
Ajoittain elämässä mikään ei luonnistu, kaikki on vastaan. Joskus kuitenkin on toisin. Autoa katsastaessa jarrut sentään puolsivat vasemmalle, siis vasensivat. Siis, vaikka usein asiat ovat vastaan, niin joskus kuitenkin joku puoltaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1049314
- 474509
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021966Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421841- 241600
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131341Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,371270Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54907Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31892Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30883