"Kristillinen" deittisovellus Valo

Anonyymi-ap

Helluntailaistaustainen parituspalvelu Valo ei taida enää olla kovin kristillinen?

"Esimerkiksi Me Naisten testissä Valo-sovelluksessa tuli vastaan useita profiileja, jotka eivät suoranaisesti huokuneet siveellisyyttä.

Eräs käyttäjä ilmoitti pitävänsä BDSM-leikeistä ja syntien tekemisestä. Seuraavaa tyyppiä kiinnosti 'kaikenlainen hedonismi, sodomia ja nihilismi'. Kolmas kertoi liittyneensä sovellukseen 'kännissä ja läpällä'.

Nykyään Valo sallii myös profiilit, jotka etsivät kumppania saman sukupuolen edustajista.

Lyhyen testin perusteella noin joka viidennellä palvelun käyttäjällä oli esittelytekstissä maininta siitä, että uskonto näyttelee heidän elämässään jonkinlaista roolia."
https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000009063846.html

Samanlaista asiaa kerrotaan monilla keskustelusivustoilla, joissa puhutaan Valosta. Se on vain yksi uusi metsästysmaa niille ei-uskovaisille, jotka ovat jo olleet
Tinderissä, joten sieltä haetaan useimmiten seksiä ja mieluiten perverssiä seksiä.

Harvassa ovat hurskaat. Ei tuollaista uskalla uskovainen mies lähteä kokeilemaan, vaikka puolison kaipuu olisi kova.

Varsinkin, kun pitää laittaa valokuvia itsestään näytille, ties mihin käyttöön ne päätyvät. Pahimmassa tapauksessa Ylilaudan etusivulle, jossa nauretaan tavallisten kansalaisten ulkonäölle ja järjestetään jopa kiusaamiskampanjoita heitä vastaan.

6

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tunnen erään VALO-deitin asiakkaan helluntailaisen naisen jolla jo ainakin viides mies pyydystetty Valon kautta.
      Miesten syöjätär ja suurkuluttaja.

      • Anonyymi

        Sellaisiakin on. Ap.


      • Anonyymi

        Etsivä löytää ... tai sitten ei. Amerikkalaisen pastorin mukaan on käytävä läpi kori mätiä omenoita ennen sen oikean löytymistä.


    • Anonyymi

      No niin. Make tässä. En mie tiijä miks mie ees painoin sitä Valon sydänkuvaketta. Raija se oli nimeltään, profiilissa poseerasi valkoisessa mekossa ja piti kättä Raamatun päällä, hymykuoppa poskessa ja kaikki. Mietin että no nyt löytyi nainen, joka tuntee Johanneksen evankeliumin ulkoa.

      No eipä menny ihan silleen. Tapasin Raijan lauantai-iltana Kuopion torin kulmalla. Se huusi jo kaukaa "HALLELUJA, MAAKKE!" ja tuli halaamaan sillä tavalla että tissit painu mun rintaa vasten niinku kastemalja. Se tuoksu joltain yrttilikööriltä ja Pyhältä Hengeltä, mutta en ollu varma kumpi oli vahvempaa.

      Mentiin sen luo "rukoilemaan ja tutustumaan hengellisesti". No hyvä on. Sen olohuoneessa oli kynttilöitä, joku tuulikello ja alaston patsas joka esitti Daavidia – tosin... se oli tehty kynttilävahasta ja sillä oli pippeli viisi senttiä pitkä ja musta glitterihattukin. Siinä vaiheessa ois pitäny ehkä lähteä, mut mie mietin että "kaikki eivät seuraa Herraa samalla tavalla".

      Raija laitto musiikkia soimaan – jotain outoa sähköistä gospelia jossa mies lauloi falsetilla että "Laske kätesi päälleni, Herra". Sitten se otti kädestä ja sano että "Meillä on tapana tehä rakkauden piiri. Alastomana. Kosketus avaa chakrat. Ja Jeesus tykkää kun ihmiset avautuu."

      Mie en ees kunnolla ehtiny vastata ku se oli jo riisunu hameen ja laitto istumatyynyn lattialle. Huusi vielä keittiöön: "HEIKKI! Tuo ne viinirypäleet ja kookosöljy!" Siinä vaiheessa mie tajusin että ei hemmetti, tää ei oo kahdenkeskinen tapaaminen vaan joku yhteisöllinen hellari-orgiaklubi.

      Sieltä keittiöstä tuli mies ilman paitaa ja toinen nainen, jolla oli vesimeloni käsissä ja pelkkä huntu päällä. Koko porukka istahti lattialle risti-istuntaan ja huusi yhteen ääneen: "RAKKAUS ON RAAMATULLISTA!"

      Minä sanoin että "Nyt pitää lähteä, Pyhä Henki kutsuu", ja peruutin ulko-ovelle niin nopeesti että kengät jäi väärinpäin jalkaan. Joku heitti perään vielä että "Muista: tiistaina on yöseurakunta, ota makuupussi ja avoin mieli!"

      Sen jälkeen poistin sovelluksen, pesin kädet ja ehkä vähän sielunkin. Ja lahjotin 100 euroa Israelin ystäville varmuuden vuoksi.

      • Anonyymi

        Muutoin hyvä juttu, mutta ei sotarikollisille 100 euroa on suurempi synti mistä naisten kanssa olisi pystynyt tekemään jos olisivat jääneet henkiin.


    • Anonyymi

      Tosin ei 100 eurolla kovin paljon saa tuhoa aikaiseksi. Se hukkuu vielä keräysmenohin.

      Joten synnin voi saada anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe