sain nähdä kun asukas lähti. Siinä hän veteli viimeisiä henkosia petissään. Hengitti todella raskaasti. pysähtyi ja taas hengitti . oli 2 viimeistä henkäystä sitten hän lähti. tämä asukas oli minulle tullut kaikista läheisimmäksi aikana jolloin olin töissä . hänellä oli niin lasittunut katse, tuijotti jonnekin . pois. sain olla hänen vierellään. hymyili meille lähtiessään, kun sain jutella rohkaisevia sanoja viime hetkinään. erikoinen , mieleenpainuva hetki oli tämä. kiitollinen että sain olla juuri häntä saattamassa tästä ajasta ikuisuuteen.
erikoinen ...mieleenpainuva...kauniskin.... rauhallisesti lähti.
erikoinen ...mieleenpainuva...kauniskin.... rauhallisesti lähti.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jatkan kokemaani. Koin että sain tehdä todella arvokasta työtä. vaikka ensikertalaisena olikin kova ihmetys tilanteessa , että mitä ihmettä tässä oikein koko ajan tapahtuu, kokemus on eri asia kuin tieto. se kun ihminen on voimaton tilanteessa. Kuolema on väistämätön. ei kuolevakaan aina halua kuolla. mutta taistelu elämästä on tehtävä loppuun asti. Olin muutaman päivän surullinen hänen poismenostaan. oli niin voimakas tapahtuma minulle. viikko hänen kuolemastaan koin uudestaan kellonaikaa myöten hänen kuolemansa . olipa hurja kokemus. mieleenpainuva.
Lähdön hetki voi olla myös kaunis. Silloin kun se tapahtuu rauhallisesti ja toivottavasti tuskattomasti.
Siinä ei ole mitään pahaa, se on kaikilla edessä joskus.
Ehkä sen näkeminenkin opettaa jotain, sekä kuolemasta että omasta itsestään, suhtautumisesta kuolemaan. Saattaa jopa lieventää mahdollista pelkoa kuolemaa kohtaan.
Kirjoitit kyllä kauniisti.