pois lähdön hetki

Anonyymi-ap

sain nähdä kun asukas lähti. Siinä hän veteli viimeisiä henkosia petissään. Hengitti todella raskaasti. pysähtyi ja taas hengitti . oli 2 viimeistä henkäystä sitten hän lähti. tämä asukas oli minulle tullut kaikista läheisimmäksi aikana jolloin olin töissä . hänellä oli niin lasittunut katse, tuijotti jonnekin . pois. sain olla hänen vierellään. hymyili meille lähtiessään, kun sain jutella rohkaisevia sanoja viime hetkinään. erikoinen , mieleenpainuva hetki oli tämä. kiitollinen että sain olla juuri häntä saattamassa tästä ajasta ikuisuuteen.
erikoinen ...mieleenpainuva...kauniskin.... rauhallisesti lähti.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jatkan kokemaani. Koin että sain tehdä todella arvokasta työtä. vaikka ensikertalaisena olikin kova ihmetys tilanteessa , että mitä ihmettä tässä oikein koko ajan tapahtuu, kokemus on eri asia kuin tieto. se kun ihminen on voimaton tilanteessa. Kuolema on väistämätön. ei kuolevakaan aina halua kuolla. mutta taistelu elämästä on tehtävä loppuun asti. Olin muutaman päivän surullinen hänen poismenostaan. oli niin voimakas tapahtuma minulle. viikko hänen kuolemastaan koin uudestaan kellonaikaa myöten hänen kuolemansa . olipa hurja kokemus. mieleenpainuva.

    • Anonyymi

      Lähdön hetki voi olla myös kaunis. Silloin kun se tapahtuu rauhallisesti ja toivottavasti tuskattomasti.
      Siinä ei ole mitään pahaa, se on kaikilla edessä joskus.
      Ehkä sen näkeminenkin opettaa jotain, sekä kuolemasta että omasta itsestään, suhtautumisesta kuolemaan. Saattaa jopa lieventää mahdollista pelkoa kuolemaa kohtaan.
      Kirjoitit kyllä kauniisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17003
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4734
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      298
      2676
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      140
      1969
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1579
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1449
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      20
      1194
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      10
      1109
    Aihe