Tasa-arvoa ei ole.

Anonyymi-ap

Muuten raamattu menettäisi merkityksensä juutalaisesta esikoiskansasta, ja hallitus joutuisi paljastamaan kuka keksi holokaustimuistopäivän. Jos on tasa-arvo, kanta-Israelilainen ei ole erityisasemassa, holokaustipäivä kumoaa itsensä tasa-arvottomana suhteessa muiden kansojen kokemiin tuhoihin, ja ÄO:n merkitys väheksytään.
Eräs rikkaudesta ja vallasta hihhuloitunut totesi:

"Mitään lakia ei säädetä, ellei sen hyötyjä ole ensin opetettu saarnatuoleista. Esimerkki tästä on ”rotujen tasa-arvo”, joka johti ensin yhdistymiseen, ja lopulta sekarotuisuuteen.
Tämä herkkäuskoinen papisto opettaa seurakuntalaisille, että olemme erikoinen valittu kansa, ja sitten, että kaikki rodut ovat samanlaisia – eikä epäjohdonmukaisuutta havaita, joten me nautimme erikoispaikasta yhteiskunnassa, kun kaikki muut rodut kaventuvat rodulliseen tasa-arvoon. Tämä siksi, että kirjoitimme tasa-arvohuijauksen ja laskimme kaikki muut alemmalle tasolle."

https://www.datapandas.org/ranking/average-iq-by-country

"Sano: 'Ovatko sokea ja näkevä yhdenvertaisia? Eikö teillä ole arvostelukykyä?'" (Koraani 6:50)

"'Todellisessa maailmassa tasa-arvoinen kunnioitus kaikkia kulttuureja kohtaan ei tarkoita värikkäiden ja ylpeiden kansojen rikasta mosaiikkia, jotka ovat vuorovaikutuksessa rauhanomaisesti säilyttäen samalla ilahduttavan monimuotoisuuden ruokaa ja käsitöitä. Se muuttuu sorron, tietämättömyyden ja hyväksikäytön suljetuiksi taskuiksi."

"Henkilö on palkattava ja ylennettävä taitojen ja osaamisen perusteella, ei sukupuolen tai rodun perusteella... Tämä on pieni osa maalaisjärjen vallankumousta" (Trump)
Tiedän tapauksen tuohon viitaten, että eräässä organisaatiossa valittiin johtokuntaan rampa henkilö. Ei siksi, että hän olisi erityisen osaavat ja viisas, vaan voitteko kuvitella hullumpaa - hänen rampuutensa takia! Ja hän hyväksyi sen! Hänen hyväksymisensä sinne oli kuin tyytymättömälle lapselle tutti suuhun, ettei ala itkemään - hän olisi voinut nostaa syytteen syrjinnästä, koska johtokunnassa ei ollut ketään, jolla ei jalat toimineet!

"Käytä sitä, mikä toimii, ja ota se mistä hyvänsä, mistä löydät sen. Hylkää hyödytön, ota vastaan hyödyllinen, ja lisää omasi" (Bruce Lee)

https://twitter.com/fasc1nate/status/1582387275324850180
(Susien palaamisen aiheuttama ihme Yellowstonen alueella. Entä ihmisten keskuudessa?)

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta tuokin.

      Jos kaikkia kohtelee samalla tavalla, niin sekin kohtelu perustuu johonkin keskiarvo normiin. Ne normita eivät kohtele tasapuolisesti kaikkia koska keskimäärin ihmiset hyväksyvät ne, mutta ne, jotka eivät hyväksy, tulevat kohdelluksi vastoin omia normejaan.

      Normien ristiriita pitää kuitenkin ratkaista jollain tavalla. Ideaali olisi, että ne, joilla on samat normit, eläisivät yhdessä samassa valtiossa tms. Se toteutuukin osittain lahkoissa ja vankiloissa.

      Siitä voi kuitenkin seurata käytännön ongelma. Jos esimerkiksi ihmiset, jotka katsovat, ettei heille työ sovi, ovat samassa valtiossa, niin siellä ei kukaan tee töitä. Toisaalta, jos sallitaan luonnon valinnan toteutuminen, ongelma poistuu.

      • Anonyymi

        Juuri niin, musujen asuttava omissa valtioissaan ja tapettava toisiaan, eikä loisia muissa maissa toisten elätettävänä ja terrorisoimassa elättäjiään.


    • Anonyymi

      Ei ole tasaarvoa olemassakaan. Vale väittää sellaista. Ja kuka määrittelee arvon? Voi tyhmää ihmistä. Voi voi voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      202
      4404
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3142
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1737
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1316
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1314
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1117
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1101
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      49
      1075
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      247
      1073
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      976
    Aihe