"Taloustietelijä, tutkimusprofessori Tuomas Kosonen toteaa, että hänen laskelmiensa perusteella pääministeri Orpon puheet eivät pidä paikkaansa.
Suomi tulee velkaantumaan yhä lisää.
Kososen laskelmien mukaan veronkevennysten vaikutus on miinus 2,5 miljardia, ja niin sanotulla plussapuolella on miljardi. Toisin sanoen vajaaksi jäädään puolitoista miljardia."
https://yle.fi/a/74-20158419
Professori tyrmää Orpon höpinät
16
184
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ymmärrä tätä menoa. Rahaa ei ollut mihinkään, pienituloisilta leikattiin
kaksi vuotta "tuhkatkin uunista" ja yht'äkkiä on varaa jakaa miljardi rahaa
työikäisille hyvinvoiville ihmisille. Veroale jättää lähes miljardin loven
valtion kassaan eli se täytyy korvata jollain tavalla ja se tarkoittaa,
että pienituloisemmilta ja palveluista leikataan taas, vai mistä ?
Kaiken päälle se miljardi viedään valtion työmntekijöitten Eläkerahastosta.
MIKSEI työnantajien eläkerahastosta ??? Sinne varakkaitten piiriin
rahatkin menevät.Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
- Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Kokoomus ei kerjää. Se ryöstää.
Sinä aikana kun olen ollut eläkkeellä niin ensimmäisen kerran viime vuodenvaihteessa käteen jäävä eläkkeeni putosi kun piti jostain maksaa sinimusta hallituksen ministereiden veron alennukset.
Nimenomaan kaikki hallituksen toimet on leikkauksia pienituloisilta. Oletko selvillä mitä kaikkea nykyinen hallitus on päättänyt?
Sinä tunnut olevan Kokoomuksen vaalikarjaa jolla ei omaa päätoimi. Kohta tietysti kerrot että alensi alvia mutta et ymmärrä kuinka paljon pari viikkoa sitten sitä nosti.
Miksi muuten jos kirjaudut niin vaihtelet nimimerkkiä. Näkyi olevan tähän asiaan oma ketjukin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18923630/extyokkari-milloin-kerrot - Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Et tuota vastausta kiistänyt että Kokoomus ryöstää.
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Sinähän se sotket asioita, koska elät jossain staattisessa maailmassa ja perustat väitteesi ehkä noin 50 vuoden takaiseen tilanteeseen. Et ole havainnut maailman muuttumista ja sitä, että se trendinomaisesti muuttuu samaan suuntaan ja kiihtyvää vauhtia edelleen.
Olennaista on työn sisältöjen ja työvoiman tarpeen muuttuminen. Monilla aloilla työvoiman tarve on automation vuoksi vähentynyt olennaisesti ja tämä muutos vain kiihtyy. Seuraava askel on robotiikan kehitys. Suunnitteilla on jo ihmistä muistuttavia robotteja sen vuoksi, että infrastruktuuri on rakennettu ihmisen mittojen mukaan ja sen vuoksi, että voimme kokea robotit helpommin meidän kaltaisiksi. Työvoiman tarve alkaa kadota monelta alalta, missä robotit alkavat hoitaa hommat, vaikkapa siivouksen, lakanan vaihdot yms. Tämä kaikki tapahtuu niin, että bruttokansantuote vain kasvaa, mutta työvoimakustannusten osuus siitä vähenee. Se tarkoittaa lopulta sitä, että kaikkien ihmisten on täysin mahdotonta pitkälle kehittyneissä yhteiskunnissa elättää itsensä omalla työllään, jos ihmistyö olennaisesti vähenee. Ja vähentynyt se on monin paikoin jo nyt. Tämä tarkoittaa sitä, että toimiakseen yhteiskuntien pitää ratkaista kansantalouden tulonjako jollakin uudella tavalla kuin työhön perustuvalla uurastuksella. Tasa-arvossyistä käytössä on jo nyt erilaisia tulontasausjärjestelmiä, jotka ovat saajilleen osa normaalia tuloa. Yhteiskunta ajautuu kestämättömään ja väkivaltaiseen tilanteeseen, jos tulonjako alkaa erityä sinun periaatteidesi mukaan. Tulevaisuuden yhteiskunnissa, jotka eivät enää ole samalla tapaa työvaltaisia kuin ne ovat nyt saati 50 vuotta sitten, se tarkoittaisi sitä, että suurten perittyjen omaisuuksien haltijat olisivat ainoita itsensä elättäjiä, kun työllä ei enää ole lähes mitään merkitystä. Yhteiskunnat pyrkivät pitkällä tähtäimellä vapautumaan työn ikeestä ja nyt uusi teknologiavallankumous alkaa tarjota siihen mahdollisuudet. Ei huumehöyryissä elävä Elon Musk ole suinkaan tälläisen uuden orwellimaisen yhteiskunnan visioija.- Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Patahullu on taas pakisemassa, sinua ei usko kukaan voit painua rotankoloosi !
- Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Orpo ja Purra on keksinyt väitteen, ettei toisilla ole parempaa taloussuunnitelmaa, mutta he ovat kuuroja pääomaverotuksen nostamiselle, joten eiväthän he ole kuulleetkaan opposition ehdotuksia.
Tosi on, että Orpon oikeistohallituksen toimet ovat pääasiassa tulonsiirtoa köyhiltä ja duunareilta osakkeenomistajille. - Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Ei pienituloisilta mitään leikattu vaan he saivat pitää palkkansa perin pientä veroa lukuun ottamatta! Älä sotke asioita! Palkka pitää ansaita, kaikki muu on kerjäläisyyttä!
Kokkarin ei tarvitse olla empaatiton, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi. Kokkari: Kaikki mielenterveyspotilaat keskitysleiriin.
- Anonyymi
Ei siihen edes tarvita professoria huomatakseen Orpon jaaritukset ja mantrat tyhjäksi kuplaksi.
- Anonyymi
bob-mainoslauseet ei vain kertakaikkiaan toimi!
- Anonyymi
Tyrmäänkö?
- Anonyymi
Toivottavasti.
https://demokraatti.fi/tehy-teki-rikosilmoituksen-ministerion-virkamiehista-iltalypsy - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti.
https://demokraatti.fi/tehy-teki-rikosilmoituksen-ministerion-virkamiehista-iltalypsyHyvä Millariikka ! Pysy topakkana !
- Anonyymi
Kun kuka hyvä perskokkareministeri avaa monttunsa sieltä ei muuta
kuin valhetta tule. - Anonyymi
💀 💀 💀 Kokkarit jättävät Suomen ja suomalaiset viimeiseksi, kaikki muut tulevat ensin. 💀 💀 💀
- Anonyymi
Professori voi siellä tutkijankamiossaan elää omissa maailmoissaan ilman kosketusta ulkomaailmaan.
Ukko luultavasti elää myös musta- valkotelevision aikaa
Ja pers' taskussa on tietysti ........ Sdp- jäsenkirja !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057