Kuka luottaa vielä VM:n talousasiantuntijoihin?
YLE:
Talousasiantuntijat tyrmäävät Orpon väitteet: ”Suomi velkaantuu lisää”
Mihin katosivat puheet EU:n liiallisesta alijäämästä, kysyy taloustietelijä. Politiikan tutkijan mukaan Suomessakin on siirrytty siihen, että tutkimuksesta ei välitetä.
– Näillä päätöksillä emme lisää velkaantumista, pääministeri Petteri Orpo (kok.) toisti pääministerin haastattelutunnilla sunnuntaina.
– Me vähennämme velkaantumista.
Päätöksillä pääministeri tarkoitti veroalennuksia ja muita toimia, joista hallitus kertoi viime viikolla kehysriihessä.
Valtion tulot laskevat veroalessa, mutta velka ei lisäänny. Onko se mahdollista?
Taloustietelijä, tutkimusprofessori Tuomas Kosonen toteaa, että hänen laskelmiensa perusteella pääministeri Orpon puheet eivät pidä paikkaansa.
Suomi tulee velkaantumaan yhä lisää.
Kososen laskelmien mukaan veronkevennysten vaikutus on miinus 2,5 miljardia, ja niin sanotulla plussapuolella on miljardi. Toisin sanoen vajaaksi jäädään puolitoista miljardia.
Talousasiantuntijat "Suomi velkaantuu lisää"
9
66
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Petteri on platoninen valehtelija
- AnonyymiUUSI
Niin väittää vassukka, taas työaikana vasuhallitus/keput joi.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009438580.html
- AnonyymiUUSI
Se valtovarainministeriö on politikoitunut ja tekee orpo mielisiä laskelmia.
- AnonyymiUUSI
Palstalla on haukuttu Marinin hallituksen lainanottoa, n.40 miljardia.
Pari vuotta sitten monet taloustietäjät arvioivat OrpoPurran lainoiksi kauden aikana 50-60 miljardia.
Riittääkö 100 miljardia ??- AnonyymiUUSI
Entä 4 miljardin vuosikorot, kenen piikkiin niitä tarjoot, kuka maksaa veroparatiisipankkiin ja hyötyjät ?
https://velkakello.fi/
- AnonyymiUUSI
PS ei luota tieteesen eikä tutkimukseen. Purra (PS) on valtionvarainministeri.
Persu on epäluuloinen. Persu luottaa eniten horoskooppeihin, koska niitä ei laadi
mikään laitos tai virasto.
Viimeisten päätöksienkin perustelut kuulostavat horoskooppien ennusteelta.- AnonyymiUUSI
Vasut luottaa terrorismiin, entä oikeusvaltio ja demokratia, unohtuiko jo sekin.
https://yle.fi/a/74-20113310
- AnonyymiUUSI
Jos on ammatttaidoton valtovarainministeri jota kokoomuslaiset VM:n asiantuntijat ohjaavat poliittisilla neuvoillaan, niin tulos on tässä.
- AnonyymiUUSI
Vasuhallitusta ei voita kukaan, tyhmyydessä ja työaikana kännäämisessä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009438580.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman451409Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761295Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊86953- 83867
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee186838- 11835
Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20801- 82791
Kaipaan seuraasi niin
monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.17710- 50705