Kyllä oli koskettava ohjelma, Eläinoikeusjuttu, tuli tänään tv:ssä.
Ohjelma Areenassa.
Mikä oli se teurastamo, ja kuka jalostaa niistä tuotteita, jossa kaltoin kohdeltiin teurastettavia eläimiä niiden viimeisellä matkalla; potkittiin sikoja, lyötiin laatikoilla, ei saatu tainnutettua ensimmäisellä kerralla nautaeläintä, eikä toisellakaan saati kolmannella...Koskaan en enää tuon teurastamon tuotteita tule syömään, ja muutenkin lihatuotteet jääneet hyvin vähälle käytölle.
Sika parat, joutuvat elämään epäinhimillisissä oloissa , ja kana parat....
Turkistarhaus, kuka vielä tänä päivänä kantaa turkiksia hartioillaan?
Kyllä on korjattavaa paljon vielä tässä maassa eläinten hyvinvoinnin puolesta.
Ei varmaan kaikki tilalliset kohtele eläimiään, kuten ohjelmassa on kuvattu, toki varmaan on hyviä tiloja, missä eläimiä kohdellaan hyvin,
mutta...Eikö läänineläinlääkärit voisi vuosittain käydä joka eläintilalla tarkastamassa, että asiat hoidetaan asianmukaisesti. Ei tuo paljon vaatine.
Itku tuli kun katsoin ohjelman.
Eläinoikeusjuttu tänään tv:ssä
4
369
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan ja tässä tulee mielenterveyshoitajan kommentti ihmisistä,jotka LAHTAAVAT ELÄIMIÄ METSÄSTYSHARRASTUKSEN TIIMOILTA ja TEURASTAVAT ELÄIMIÄ EPÄINHIMILLISESTI KOHDELLEN ja HARRASTAVAT TURKISTARHAUSTA LAITTAMALLA ELÄIMEN PERSEESEEN SÄHKÖÄ JA REPIVÄT TURKIN POIS.
Nämä ihmiset ovat tunneköyhiä,luultavasti jo lapsuudessa käyttäytyneet täysin empatia kyvyttömästi ja siksi jakautuneet tällaisiin hommiin. Sillä KUKAAN NORMAALI IHMINEN,ei kykene satuttamaan EI IHMISTÄ TAI ELÄINTÄ NOIN JULMASTI, EI EDES RAHAN VOIMALLA.
JOS TÄSTÄ ELÄINTEN KOHTELUSTA EI ALETA PUHUMAAN KOHTA ASIOIDEN OIKEILLA NIMILLÄ JA SAADA NÄITÄ IHMISIÄ VASTUUSEEN,NIIN MIKÄ HELVETIN OIKEUSVALTIO TÄMÄ ON TAI ETTÄ TÄÄLÄ VAAHDOTAAN MAAILMAN ONNELLISIMMASTA KANSASTA,KUN OSA IHMISISTÄ ON PERKELEEN KUSIPÄITÄ!!!!!
En ole syönyt lihaa 20vuoteen katsottuani silloin juuri suomalaisen teurastamon arkea.Mehän täälä Suomessa ollaan niin valveutuneita,että moista ei voi tapahtua,mutta juuri esille tulleet asiat ikävä kyllä vahvistavat ettei näin suinkaan ole. - Anonyymi
Eläinten pitäisi saada kuolla hitaasti kitumalla itsekseen. Ihminen ei saisi tehdä tuota asiaa nopeasti ja kivuttomasti.
- Anonyymi
Kärsimyksen kiihkoilijoiden tapa on ottaa pari esimerkkiä joiden kautta voidaan lähteä ajamaan jotain suojelullista ajatusta.
Näissä kuitenkin suurimmat ongelmat ovat maailman koneellistuminen, kaupungistuminen ja vääränlainen vihreä ajatusmaailma.
Jos näitä teollisesti tuotettuja ruoka- aineita ei olisi, sinunkin ympäristössä ihmisiä kuolisi nälkään tai sairastuisi vakavasti hiven/vitamiinin puutoksiin.
Kiihkossa ja lääketeollisuuden bisneksessä on keksitty kasvisruokamalli. Kun tämä ajetaan valloilleen metsät kaadetaan pelloiksi, eläimet tuottaisivat lannoitetta samoissa karsinoissa ja ihmiset kuolisivat tuhohyönteismyrkkyihin.
Kun nämä rikkauden tavoittelijat ja päästöuskovaiset keksivät kaupungit, sinun ruokasi tehdään liukuhihna tyyliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892411Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1372157Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132028- 1681521
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 50635