Kyllä oli koskettava ohjelma, Eläinoikeusjuttu, tuli tänään tv:ssä.
Ohjelma Areenassa.
Mikä oli se teurastamo, ja kuka jalostaa niistä tuotteita, jossa kaltoin kohdeltiin teurastettavia eläimiä niiden viimeisellä matkalla; potkittiin sikoja, lyötiin laatikoilla, ei saatu tainnutettua ensimmäisellä kerralla nautaeläintä, eikä toisellakaan saati kolmannella...Koskaan en enää tuon teurastamon tuotteita tule syömään, ja muutenkin lihatuotteet jääneet hyvin vähälle käytölle.
Sika parat, joutuvat elämään epäinhimillisissä oloissa , ja kana parat....
Turkistarhaus, kuka vielä tänä päivänä kantaa turkiksia hartioillaan?
Kyllä on korjattavaa paljon vielä tässä maassa eläinten hyvinvoinnin puolesta.
Ei varmaan kaikki tilalliset kohtele eläimiään, kuten ohjelmassa on kuvattu, toki varmaan on hyviä tiloja, missä eläimiä kohdellaan hyvin,
mutta...Eikö läänineläinlääkärit voisi vuosittain käydä joka eläintilalla tarkastamassa, että asiat hoidetaan asianmukaisesti. Ei tuo paljon vaatine.
Itku tuli kun katsoin ohjelman.
Eläinoikeusjuttu tänään tv:ssä
3
204
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan ja tässä tulee mielenterveyshoitajan kommentti ihmisistä,jotka LAHTAAVAT ELÄIMIÄ METSÄSTYSHARRASTUKSEN TIIMOILTA ja TEURASTAVAT ELÄIMIÄ EPÄINHIMILLISESTI KOHDELLEN ja HARRASTAVAT TURKISTARHAUSTA LAITTAMALLA ELÄIMEN PERSEESEEN SÄHKÖÄ JA REPIVÄT TURKIN POIS.
Nämä ihmiset ovat tunneköyhiä,luultavasti jo lapsuudessa käyttäytyneet täysin empatia kyvyttömästi ja siksi jakautuneet tällaisiin hommiin. Sillä KUKAAN NORMAALI IHMINEN,ei kykene satuttamaan EI IHMISTÄ TAI ELÄINTÄ NOIN JULMASTI, EI EDES RAHAN VOIMALLA.
JOS TÄSTÄ ELÄINTEN KOHTELUSTA EI ALETA PUHUMAAN KOHTA ASIOIDEN OIKEILLA NIMILLÄ JA SAADA NÄITÄ IHMISIÄ VASTUUSEEN,NIIN MIKÄ HELVETIN OIKEUSVALTIO TÄMÄ ON TAI ETTÄ TÄÄLÄ VAAHDOTAAN MAAILMAN ONNELLISIMMASTA KANSASTA,KUN OSA IHMISISTÄ ON PERKELEEN KUSIPÄITÄ!!!!!
En ole syönyt lihaa 20vuoteen katsottuani silloin juuri suomalaisen teurastamon arkea.Mehän täälä Suomessa ollaan niin valveutuneita,että moista ei voi tapahtua,mutta juuri esille tulleet asiat ikävä kyllä vahvistavat ettei näin suinkaan ole. - Anonyymi
Eläinten pitäisi saada kuolla hitaasti kitumalla itsekseen. Ihminen ei saisi tehdä tuota asiaa nopeasti ja kivuttomasti.
- Anonyymi
Kärsimyksen kiihkoilijoiden tapa on ottaa pari esimerkkiä joiden kautta voidaan lähteä ajamaan jotain suojelullista ajatusta.
Näissä kuitenkin suurimmat ongelmat ovat maailman koneellistuminen, kaupungistuminen ja vääränlainen vihreä ajatusmaailma.
Jos näitä teollisesti tuotettuja ruoka- aineita ei olisi, sinunkin ympäristössä ihmisiä kuolisi nälkään tai sairastuisi vakavasti hiven/vitamiinin puutoksiin.
Kiihkossa ja lääketeollisuuden bisneksessä on keksitty kasvisruokamalli. Kun tämä ajetaan valloilleen metsät kaadetaan pelloiksi, eläimet tuottaisivat lannoitetta samoissa karsinoissa ja ihmiset kuolisivat tuhohyönteismyrkkyihin.
Kun nämä rikkauden tavoittelijat ja päästöuskovaiset keksivät kaupungit, sinun ruokasi tehdään liukuhihna tyyliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275334Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123905Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512820Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861318Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2851312- 601193
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961122Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2151101