Espanjan sähkökatkojen oikea syy selvisi

Liikaa sähköautoja pikalatauksessa, sulakkeet kärähti
11201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kannattaisiko sinun kertoa tuo espanjalaisille, he kun vielä tutkivat asiaa? Mistä sait tuon datan, johon analyysisi perustuu?

Äänestä

En ikinä osta sähköautoja vaikka katkos ei niiden latauksesta johtuisikaan.

Äänestä
  • Se on aikamme kusetus

    Äänestä

Sähkökatkokset rajautuvat normaalisti sen verkon alueelle missä ne tapahtuvat. Nyt vaikuttaa laajasti espanjassa, portugalissa ja ranskassakin jollain alueella. Tulee mieleen helsingin sähkökatkos vuodelta 2003, jolloin samanaikaisesti helsingin sähköverkon vian lisäksi sähkökatkoksia oli naapurikuntien alueilla eri verkoissa. En tiedä onko tuota vieläkään kyetty selittämään, että mita oikein tapahtui.

Äänestä
  • Ja jos joku vielä muistaa niin erikoisempia sähkökatkoksia oli vuoden 2003 loppukesällä ja alkusyksyllä maailmalla enemmänkin. Itse muistan usa n itärannikon sähkökatkoksen, joka ulottui eteläiseen itäideen kanadaan. Lontoon suuri sähkökatkos tapahtui melko pian helsingin katkoksen jälkeen ja suuri sähkökatkos oli myös tanskassa ja eteläisessä ruotsissa. Ja koko italiassakin katkesivat sähköt samoihin aikoihin. Muitakin laajoja sähkökatkoksia ilmeisesti oli, mutta näistä mainituista sain tiedon mediauutisina.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ja jos joku vielä muistaa niin erikoisempia sähkökatkoksia oli vuoden 2003 loppukesällä ja alkusyksyllä maailmalla enemmänkin. Itse muistan usa n itärannikon sähkökatkoksen, joka ulottui eteläiseen itäideen kanadaan. Lontoon suuri sähkökatkos tapahtui melko pian helsingin katkoksen jälkeen ja suuri sähkökatkos oli myös tanskassa ja eteläisessä ruotsissa. Ja koko italiassakin katkesivat sähköt samoihin aikoihin. Muitakin laajoja sähkökatkoksia ilmeisesti oli, mutta näistä mainituista sain tiedon mediauutisina.

    New york, helsinki, lontoo kymmenen päivän sisällä. Merkki jumalaltako?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ja jos joku vielä muistaa niin erikoisempia sähkökatkoksia oli vuoden 2003 loppukesällä ja alkusyksyllä maailmalla enemmänkin. Itse muistan usa n itärannikon sähkökatkoksen, joka ulottui eteläiseen itäideen kanadaan. Lontoon suuri sähkökatkos tapahtui melko pian helsingin katkoksen jälkeen ja suuri sähkökatkos oli myös tanskassa ja eteläisessä ruotsissa. Ja koko italiassakin katkesivat sähköt samoihin aikoihin. Muitakin laajoja sähkökatkoksia ilmeisesti oli, mutta näistä mainituista sain tiedon mediauutisina.

    Joku teistä saattaa muistaa vielä, että tuohon Helsingin sähkökatkokseen liittyi muitakin outoja ja erikoisia piirteitä. Radiolähetys katkesi juuri kun YLE:n 20.30 uutiset olisivat alkaneet ja seuraavana päivänä jommassa kummassa iltapäivälehdessä oli selityksenä se, että varavoiman varavoimageneraattorikin oli pettänyt. Kolmosen 19.00 uutisissa mainittiin myös ohimennen ilman mitään selityksiä “magneettikentästä”, joka olisi ollut sähköverkosta riippumattomien laitteiden sähköhäiriöiden takana.

    Äänestä

Teslat imivät virrat Espanjassa...muskin kirous jatkuu.

Äänestä

Sähköautojen lataus pitää lailla kieltää!

Äänestä

Sähköautoaika tulee oleen pelkkää sähkökatkoa 😭😭😭😭

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Liikaa sähköautoja pikalatauksessa, sulakkeet kärähti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu