Orpo parka ihan hukassa

Anonyymi-ap

Kun ei osaa niin osaa, ja kun ei usko asiantuntijoihin niin tätä se tarkoittaa. Ylimielisesti kumotaan kaikki viisaat tosiasiast ja suhmuroidaan oman mielen kukaan, voi orpo orpo, jos luulit että 4 entin alennus ihmisten ruokarkoriin ym on iso asia... niin ehdottaisin jotain uudelleen koulutusta valtiontaloudenhoidosta. Eihän ne asiat arvailemalla ja pakolla pönkittämällä suju.
-4 senttiä, 4 senttiä.....heh ennemminkin vitsi kun alennus...huh huh, ja tämä on vain yksi esimerkki sinun tempuistasi...

IS - Kommentti: Tämä Orpon hallituksen päätös on hölmö temppu

Hallituskauden loppupuolella nähdään, kannattiko hallituksen laittaa pokeritermein all-in vai menivätkö rahat hukkaan, kirjoittaa politiikan toimittaja Suvi Hautanen.

Veronmaksajien keskusliiton laskelmien mukaan 0,5 prosenttiyksikön veronkevennys jää kuitenkin perin vaatimattomaksi.

Suoraan sanottuna päätöksessä ei ole mitään järkeä.

Esimerkiksi 50 euron ruokaostosten hintaa alv:n alennus laskisi 22 senttiä. Kymmenen euroa maksavan lääke­pakkauksen hinta laskisi 4 senttiä. Vuoden kuntosali­jäsenyydestä, joka maksaa 450 euroa, arvon­lisäveron alennus olisi 1,97 euroa. Sadan euron hotelliyöstä hinnan alennus olisi 44 senttiä ja jalkapallo-ottelun 30 euron lipusta 13 senttiä.

Nämäkin mitättömät hinnanalennukset ovat kiinni siitä, siirtävätkö yritykset alv:n alennuksen täysimääräisesti hintoihin. Hinnat eivät siis välttämättä laske.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) korosti riihen tiedotustilaisuudessa, että ruoan arvon­lisävero kevenee.

Kevennys on käden­ojennus pieni- ja keskituloisille, mutta lompakossa se ei tunnu juurikaan. Hallituskauden loppupuolella nähdään, kannattiko Orpon hallituksen laittaa pokeri­termein all-in vai menivätkö rahat hukkaan.

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AnttiPetteriOrpo tietää itsekin mokanneensa, ja siksi on aina hermostunut kun esiintyy jossain. Korjailee prillejään ja hypistelee pikkutakkinsa nappeja, samalla kun miettii, minkälaisen savuverhon voisi lanseerata, jolla peitellään typeriä päätöksiä.

    • Anonyymi

      Orvon Osa ja Tarvike.

    • Anonyymi

      Hei, kokoomus ja persut: mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu?

      • Anonyymi

        Aloita se korjausliike itsestäsi. Kun tuossa kerrot omasta toiminnasta, niin on hvä alkaa parantamaan omaa toimintaa. Pystytkö siihen vai valittelet omaa huonoa kohtaloasi. Harmillista että elämäsi on noin kurjaa, mutta hyvä asia on että tiedostat hyvin tapasi itse. Voit alkaa korjaamaan.. näytä että osaat parantaa tapasi.


    • Anonyymi

      Orpo päässyt leikkimään isoa miestä! Suuttuu jos ei tehdä kuin se sanoo, kun luulee tietävänsä parhaiten kaikki asiat, kävelee jopa asiantutijoien yli!!!! Törkeetä halveksuntaa.

      Orpo leikkii suurta johtajaa ja kuvittelee omistavansa yksinoikeudella suomen ja päättävänsä yksin asioita, joten kaikki menee metsään, mutta sekin on orposta hyvä asia. Ei osaa myöntää mokanneensa eikä häpee eikä osaa tehdä ryhmätöitä. Niin hullu kun olla voi.. sekin on lievä ilmaisu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      393
      2000
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1829
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1358
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      989
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      950
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      918
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      765
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      739
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      713
    Aihe