moikka

onko kukaan siirtänyt pillereillä kuukautisia niin, että onkin ikaistanut niitä, eikä siirtänyt myöhempään? että kun on syönyt liuskasta 2viikkoa niin nyt annan sitten menkkojen tulla, enkä syö liuskan viimeistä viikkoa? :)
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..tuon olevan ihan viisasta. Se tehohan ei säily ja voitko olla varma, että menkat nyt tulevat, jos syöt noin.. Itse olen ainoastaan siirtänyt kuukaudella eteenpäin niin, että aloitan uuden liuskan heti perään pitämättä taukoa.

Sinä et saisi jättää siis pillereitä ottamatta, vaan sinun olisi pitänyt ennakoida tuleva tilanne jo edellisen liuskan loputtua. Eli jos olen oikein ymmärtänyt, haluat kuukautisten alkavan viikkoa aikaisemmin kuin mitä ne nyt alkavat. Silloin sinun olisi pitänyt edellisen liuskan loputtua aloittaa uusi liuska heti perään. Pillereitäei voi jättää kesken tai teho ei säily ja kuukautisetkaan eivät välttämättä tule kuten olet ajatellut.

Tämä on mun käsitys asiasta. Oikaiskaa jos olen väärässä.

Äänestä

Kuukautisia EI saa aikaistaa. Kaikki 21 tabuu on otettava tai muuten ehkäisy jää vaillinaiseksi. Sinulta siis jäisi yksi viikko kokonaan ottamatta ennen kuukautisia ja näin ollen munasolu voi irrota ja raskaaksi tulo on mahdollinen. Kuukautisia voi vain myöhentää pillereillä.

Äänestä
  • Ainakin joissakin pilleriohjeissa (Meliane, Femoden) kerrotaan, että mikäli pilleri unohtuu 3. viikolla voidaan jättää loput pillereistä ottamatta ja aloittaa 7 päivän tauko saman tien. Lisäehkäisyä ei ohjeen mukaan tarvita.

    Eli, jos haluaa (en tajua miksi joku haluaisi) aikaistaa kuukautiset niin mistä keho tietää, onko laatan 15. pilleri unohdettu oikeasti vai jättääkö henkilö vain viimeiset pillerit syömättä? Eli mitä väliä sillä on, unohtaako pillerin oikeasti vai lopettaako liuskan tietoisesti vajaaksi.

    Äänestä

  • Miina kirjoitti:

    Ainakin joissakin pilleriohjeissa (Meliane, Femoden) kerrotaan, että mikäli pilleri unohtuu 3. viikolla voidaan jättää loput pillereistä ottamatta ja aloittaa 7 päivän tauko saman tien. Lisäehkäisyä ei ohjeen mukaan tarvita.

    Eli, jos haluaa (en tajua miksi joku haluaisi) aikaistaa kuukautiset niin mistä keho tietää, onko laatan 15. pilleri unohdettu oikeasti vai jättääkö henkilö vain viimeiset pillerit syömättä? Eli mitä väliä sillä on, unohtaako pillerin oikeasti vai lopettaako liuskan tietoisesti vajaaksi.

    Niinhän se on. Pillerilaatan voi halutessa/tarvittaessa tosiaankin jättää hieman lyhyemmäksi, mutta ainakin ne kahden viikon pillerit on syötävä! Ja tietenkin itsestäänselvää on, että uusi pakkaus on aloitettava seitsemän päivän kuluttua viimeiseksi jääneen pillerin jälkeen.

    Jatkuvaan käyttöön tätä tapaa ei tietenkään suositella, mutta silloin tällöin siitä ei ole ehkäisyteholle(kaan) haittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaan :) kirjoitti:

onko kukaan siirtänyt pillereillä kuukautisia niin, että onkin ikaistanut niitä, eikä siirtänyt myöhempään? että kun on syönyt liuskasta 2viikkoa niin nyt annan sitten menkkojen tulla, enkä syö liuskan viimeistä viikkoa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu