Vasemmisto ja vihreät, sekä oikeistohörhöt, yrittävät selittää että woke on vain tasa-arvon edistämistä, eikä se ole keneltäkään pois. Tyypillistä fanaatikkojen valehtelua.
Woke tarkoittaa kyllä teoriassa syrjinnän havaitsemista ja tiedostamista. Käytännössä se tarkoittaa ideologista "syrjinnän" löytämistä asioista, jossa mitään syrjintää ei ole ja konkreettisia toimia tämän oletetun sekä todellisen syrjinnän seurausten korjaamiseksi.
Näitä konkreettisia toimia ovat esim etniset ja sukupuoli kiintiöt, sekä samoin perustein annettavat erityistuet. Laillistetulla syrjinnällä yritetään siis poistaa oletetun laittoman syrjinnän ja oletetun rakenteellisen syrjinnän seurauksia, mikä on tietenkin paradoksaalista ja irvokasta, laittoman syrjinnän seurausten poistamista laillisella syrjinnällä. Tämä on mennyt esim. USA:ssa niin pitkälle, että yliopistoihin ei ole päässyt luennoimaan lainkaan tai yhtä helposti, jos kuuluu ihonväriltään ja sukupuoleltaan "oletettuun etuoikeutettuun ryhmään. Sama toimii opiskelija ja työntekijä valinnoissa, synnynnäisten ominaisuuksien vuoksi "etuoikeutetuksi" oletettu syrjäytetään ja valitaan heikompitasoinen etnisen ryhmän edustaja, opiskelijavalinnoissa annetaan paremmat lähtöpisteet etniselle.
"Syrjinnän" havaitseminen on myös ihan oma lukunsa, sairasta ideologista "löytämistä", joka ei perustu mihinkään tieteeseen, vaan hulluun mielikuvitukseen, yleensä niin että oletetun "etuoikeutetun" ryhmän edustajan tavat esitetään syrjivinä, mikroeleitä myöden.
Trump on ihan oikeassa. Meidän tulee olla lainsäädännössä ja julkisen vallan toiminnassa värisokeita, eikä myöskään ole tarvetta aivopestä väestöä ideologisella "tasa-arvo" valistuksella, jossa nostetaan erikseen esille erilaisia ihmisryhmiä. Riittää, että opetamme lapset ja valistamme aikuisia, että kaikki ihmiset ovat samanarvoisia, nostamatta esimerkiksi mitään ryhmiä, koska se todellisuudessa leimaa heitä ja eriarvoistaa "etuoikeutettuja.". Kaikki etuoikeus kehät ja määrittelyt tulee tietenkin lopettaa, koska se leimaa jokaista yksilötasolla aivan samoin kuin haukkuisimme laillisesti ihmisiä yksilötasolla heidän etnisyytensä tai sukupuolen perusteella.
Luonnollisesti lasten herkkää kehitystä ei pidä häiritä asettamalla heitä pohtimaan, ovatko he tyttöjä joilla on pippeli tai poikia, joilla on pimppi. Annetaan heidän kasvaa aikuiseksi ja miettiköön ja tutkikoon valmiiksi kehityttyään sukupuoli identiteetti kysymyksiä. Koettu sukupuoli on muutenkin yhtä hatara näkemys kuin se, että kokee olevansa vaikka sammakko, kumpikaan ei perustu tieteelliseen faktaan, vaan biologia on ainoa tutkittavissa jo todennettavissa oleva totuus, ei ihmisen oma kokemus. Ihminen voi kokea olevansa vaikka norsu, muttei hän sitä ole, kuten ei myöskään biologian määräämästä sukupuolesta poikkeava.
Päivitys; Woke tarkoittaa
55
223
Vastaukset
- Anonyymi
Opettele tiivistämään.
- Anonyymi
Opettele lukemaan. Avaus on hyvin tiivis referaatti, mutta tuollaiselle nykyajan lukutaidottomalle, kärsimättömälle, keskittymiskyvyttömälle pikaviesti ihmiselle liian pitkä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opettele lukemaan. Avaus on hyvin tiivis referaatti, mutta tuollaiselle nykyajan lukutaidottomalle, kärsimättömälle, keskittymiskyvyttömälle pikaviesti ihmiselle liian pitkä.
Osaan lukea, mutta ei kiinnosta pitkäveteinen jaarittelu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaan lukea, mutta ei kiinnosta pitkäveteinen jaarittelu.
Et osannut vieläkään lukea. Kyseessä on hyvin tiivis referaatti, johon pikaviesteillä keskittymiskykynsä turmelleen kärsivällisyys ei riitä. Googleta referaatti, niin tiedät senkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et osannut vieläkään lukea. Kyseessä on hyvin tiivis referaatti, johon pikaviesteillä keskittymiskykynsä turmelleen kärsivällisyys ei riitä. Googleta referaatti, niin tiedät senkin.
Jankun jankun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jankun jankun.
Olet sitä koulupudokaskuntaa, joka jaksaa lukeaa max 3 riviä ja kirjoittaa ehkä vain yhden rivin.
- AnonyymiUUSI
Tiivistettynä: Woke on persujen käyttämä haukkumasana ihmisoikeuksien puolustajille.
- AnonyymiUUSI
Miksi kenenkään pitäisi tiivistää kun asian voi ketoa kuten se on ja on olemassa asioita joita ei tiivistellä.
Moni ihminen ei kertakaikkiaan osaa tiivistä itse olen sellainen. Olen minäkin joskus yrittänyt vaan itse asia asia tullee esiin ihan väärin tiivistettynä,
Joten liika tiivistely usein ei anna oikeaa kuvaa toisen ajatuksista
Esim luova ihminen ei kykene tiivistyksiä , mutta joku matemaatikko osaa tiivistää asiat vaan huomatakseen että uudessa muodossa siitä tulisi; ihan toinen sekin on asia mihin ei oikeastaan tulisi puuttua sormella osoittamalla , kullakin oma tyylinsä. Joten ei opetella vaan ollaan kuten ollaan - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Opettele lukemaan. Avaus on hyvin tiivis referaatti, mutta tuollaiselle nykyajan lukutaidottomalle, kärsimättömälle, keskittymiskyvyttömälle pikaviesti ihmiselle liian pitkä.
Olen samaa mieltä kanssasi , tiivistelyllä ei koskaan saa asiasta,oikeaa kuvaa vaan ihan vaan
Sanomattoman lyhyen viesti.
Nythän kännyköillä, ovat tottuneet tekstailemaan viestejä eivät omaa lukuymmärrystä,
Robottimaista vaatimusta , ihmiset saavat kirjoittaa asian kukin omalla tyylillään ja tuo joka haluaa tiivistettyä muotoa saa myöskin kirjoitella omalla tyylillään . Mutta minua ei ainakaan tiivistetty tekstit mitenkään kiinnosta niistä puuttuu sielu tai kutsu sitä miksi haluat
- Anonyymi
Nainen on nainen vain, jos on yhtä ruma kuin Purra. En tarkoita ulkonäköä.
- Anonyymi
Oikein . Putin on hyvä , hän ei ole ikinä ollut woke . Trump haluaa seurata kamuaan Puttea !
- Anonyymi
Miksipä ei. Jokainen on jossain asiassa hyvä.
- Anonyymi
Eipä sulta sitten löytynyt asiallista ja perusteltua argumenttia, kun wokevalehtelusi paljastui.
- Anonyymi
Tapasin kerran yhden Woke lääkärin. Meni tutkimuksiin ja lääkäri sanoi että minun pitää lopettaa runkkaaminen. Kysyin miksi ja hän sanoi että ei voi tutkia koska runkkaan.
- Anonyymi
Hyvin tiivistetty. Kaikki wokefanaatikot tietävät tämän, mutta yrittävät aina selittää, että kyse on vain "tasa-arvosta".
- Anonyymi
Kiitos, tämä on tervetullutta valistusta tästä järjettömyydestä jonka varjolla syrjitään tavallisia ihmisiä.
- Anonyymi
Woke on tasa-arvon edistämistä vaikka laitaoikeistolaiset yrittävät selittää jotain muuta.
Esimerkiksi naisten tasa-arvoa on yritetty edistää jo yli 100-vuoden ajan. Miksi laitaoikeisto on vasta nyt alkanut puhumaan wokesta? Syy on yksinkertainen, olisi poliittisesti vaikeata vastustaa naisten tasa-arvon edistämistä, mutta on paljon helpompi vastustaa wokea kun sen voi määritellä juuri haluamallaan tavalla.
Aloittajalle: oletko tosiaan sitä mieltä että miehet ja naiset ovat tasa-arvoisia eikä sen suhteen ole mitään korjattavaa?- Anonyymi
Kommenttisi on tyypillinen argumentointivirhe harhautus. Avauksesta löytyy vastaus kysymyksiisi, eikä siinä vastusteta millään tavalla tasa-arvoa, eikä väitetä etteikö epätasa-arvoa esiintyisi yhteiskunnassa. Päinvastoin, avaus puolustaa lain edessä ja yhteiskunnan toiminnassa täydellistä tasa-arvoa ja se on tuotu esille selkeästi ja ymmärrettävästi, ehkä kiihkossasi et kykene lukemaan viestiä oikein.
Kukaan ei vastusta minkään ryhmän, naisten tai muiden tasa-arvon edistämistä, kun se tehdään ilman, että käytetään mitään ihmisten luokittelua ja syrjiviä elementtejä ja lainsäädäntö on ehdottomasti tasa-arvoinen.
Wokea ei tarvitse määritellä haluamallaan tavalla, vaan sen käyttämisestä oletetun "etuoikeus" statuksen avulla syrjivästi on runsaasti esimerkkejä, joita on nostettu esiin tässä keskustelussa ja joita löytyy tietoa hakevalle valtavasti.
Äläkä ryhdy vertaamaan esim. etnisen taustan omaavia tai naisia vammaisiin, joihin kohdistetaan erityiskohtelua heidän yksilöllisten rajoitteidensa vuoksi. Nainen tai ihonväri ei tee yksilöstä vammaista. - Anonyymi
Hain tietoa chatgpt:n avulla, koska se on hakukoneena tehokkaampi kuin google:
Yhdysvalloissa näin:
"Monet yliopistot ja korkeakoulut pyrkivät lisäämään monimuotoisuutta opiskelijakunnassaan. Tämä voi tarkoittaa, että etniset vähemmistöt, kuten afroamerikkalaiset, latinalaisamerikkalaiset ja alkuperäiskansat, voivat saada tietyissä olosuhteissa etua valintaprosessissa, vaikka heidän akateeminen suoriutumisensa ei olisikaan yhtä korkea kuin muiden hakijoiden"
Käytännössä kauniisti muotoiltuna kyse on siis nimenomaan woke "herännäisyyden" aikaansaama seuraus, jossa ihmisiä luokitellaan etnisen taustan mukaan ja syrjitään valkoihoisia tai muutoin "etuoikeutetuksi" katsottuja, jotta saataisiin tasoitettua laittoman syrjinnän tai etnisten lahjakkuuserojen tai muiden lähtökohtien seurauksia. Eli yksilöt joutuvat laillisen syrjinnän kohteeksi etnisen ryhmänsä vuoksi. Aasialaiset, joilla on keskimäärin korkeampi äo ja he menestyvät lähtökohtiensa vuoksi erityisen hyvin, etenkin kiinalaiset, joutuvat valintaprosessissa valkoihoistakin syrjitymmäksi.
Chatgpt toi nopealla haulla myös esiin, että tämä liittyy osittai woke kulttuuriin, jonka kerrotaan edistävän nimenomaan lopputuloksen "tasa-arvoa" asettamalla ihmisiä yksilötasolla eriarvoiseen asemaan esim. mainituissa valintatilanteissa.
Tämä oli vain yksi kapea osa-alue. Kun tietoa hakee, huomaa että woke on systemaattiseen, lailliseen syrjintään yksilötasolla pyrkivä ideologinen liike, jotta lopputulos olisi ryhmien välillä näennäisen tasa-arvoinen. Vaatii äärimmäistä, fanaattista ideologiaa, että puolustaa aatetta ja sulkee silmänsä sen virheiltä ja sen nimissä harjoitettavalta syrjinnältä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hain tietoa chatgpt:n avulla, koska se on hakukoneena tehokkaampi kuin google:
Yhdysvalloissa näin:
"Monet yliopistot ja korkeakoulut pyrkivät lisäämään monimuotoisuutta opiskelijakunnassaan. Tämä voi tarkoittaa, että etniset vähemmistöt, kuten afroamerikkalaiset, latinalaisamerikkalaiset ja alkuperäiskansat, voivat saada tietyissä olosuhteissa etua valintaprosessissa, vaikka heidän akateeminen suoriutumisensa ei olisikaan yhtä korkea kuin muiden hakijoiden"
Käytännössä kauniisti muotoiltuna kyse on siis nimenomaan woke "herännäisyyden" aikaansaama seuraus, jossa ihmisiä luokitellaan etnisen taustan mukaan ja syrjitään valkoihoisia tai muutoin "etuoikeutetuksi" katsottuja, jotta saataisiin tasoitettua laittoman syrjinnän tai etnisten lahjakkuuserojen tai muiden lähtökohtien seurauksia. Eli yksilöt joutuvat laillisen syrjinnän kohteeksi etnisen ryhmänsä vuoksi. Aasialaiset, joilla on keskimäärin korkeampi äo ja he menestyvät lähtökohtiensa vuoksi erityisen hyvin, etenkin kiinalaiset, joutuvat valintaprosessissa valkoihoistakin syrjitymmäksi.
Chatgpt toi nopealla haulla myös esiin, että tämä liittyy osittai woke kulttuuriin, jonka kerrotaan edistävän nimenomaan lopputuloksen "tasa-arvoa" asettamalla ihmisiä yksilötasolla eriarvoiseen asemaan esim. mainituissa valintatilanteissa.
Tämä oli vain yksi kapea osa-alue. Kun tietoa hakee, huomaa että woke on systemaattiseen, lailliseen syrjintään yksilötasolla pyrkivä ideologinen liike, jotta lopputulos olisi ryhmien välillä näennäisen tasa-arvoinen. Vaatii äärimmäistä, fanaattista ideologiaa, että puolustaa aatetta ja sulkee silmänsä sen virheiltä ja sen nimissä harjoitettavalta syrjinnältäLisää haettua tietoa:
"Myönteinen" toiminta ja "woke"-kulttuuri voivat liittyä yksilötason erotteluun tai erilaiseen kohteluun, joka perustuu etniseen taustaan, sukupuoleen, seksuaalisuuteen tai muihin vähemmistöryhmiin kuuluvien ihmisten identiteetteihin. Kysymys siitä, onko tämä erottelu oikeutettua vai ei, on yksi keskeinen keskustelunaihe, ja se liittyy siihen, miten yhteiskunta tasapainottaa yksilön oikeudet ja laajemman yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden. "Myönteinen" toiminta voi johtaa siihen, että yksilöiden etninen tausta tai sukupuoli otetaan huomioon korkeakoulujen pääsyprosessissa tai työpaikkahauissa, vaikka se ei ole ainoa arviointikriteeri. Tämä voi tarkoittaa, että esimerkiksi vähemmistöryhmiin kuuluvat ihmiset saavat tietyissä tilanteissa etua, jos heidän taustansa katsotaan olevan osa suurempaa yhteiskunnallista tavoitetta: monimuotoisuuden lisäämistä ja historian epäoikeudenmukaisuuden korjaamista.
Tässä mielessä kyseessä on yksilön etuoikeuksien ja syrjinnän tasapainottaminen yhteiskunnan tasolla, mutta samalla yksilöt voivat kokea, että heitä kohdellaan eri tavalla pelkästään sen perusteella, mihin ryhmään he kuuluvat. Tämä voi herättää kysymyksiä siitä, onko tällainen erottelu oikeudenmukaista yksilöitä kohtaan ja onko se itse asiassa uusi muoto syrjinnästä.
"
"Myönteinen toiminta (affirmative action): Myönteisen toiminnan käytäntö saattaa tarkoittaa, että yliopistot antavat etua tietyille etnisille vähemmistöille tai aliedustetuille ryhmille, vaikka heidän akateeminen suoriutumisensa ei olisi yhtä korkea kuin muiden hakijoiden. Tämä voi tarkoittaa, että hakijat, joilla on korkea äo, mutta jotka eivät kuulu vähemmistöryhmiin (esim. valkoiset tai aasialaiset opiskelijat), eivät saa yhtä suurta etua kuin vähemmistöihin kuuluvat opiskelijat, vaikka heidän älykkyysosamääränsä tai muut akateemiset tuloksensa olisivat korkeampia.
Esimerkiksi afroamerikkalaisille tai latinalaisamerikkalaisille opiskelijoille saattaa antaa etua pääsyprosessissa, jotta heidän taustansa monimuotoistaisi kampusta, vaikka heidän testituloksensa tai äo ei olisikaan yhtä korkea kuin muiden hakijoiden." - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kommenttisi on tyypillinen argumentointivirhe harhautus. Avauksesta löytyy vastaus kysymyksiisi, eikä siinä vastusteta millään tavalla tasa-arvoa, eikä väitetä etteikö epätasa-arvoa esiintyisi yhteiskunnassa. Päinvastoin, avaus puolustaa lain edessä ja yhteiskunnan toiminnassa täydellistä tasa-arvoa ja se on tuotu esille selkeästi ja ymmärrettävästi, ehkä kiihkossasi et kykene lukemaan viestiä oikein.
Kukaan ei vastusta minkään ryhmän, naisten tai muiden tasa-arvon edistämistä, kun se tehdään ilman, että käytetään mitään ihmisten luokittelua ja syrjiviä elementtejä ja lainsäädäntö on ehdottomasti tasa-arvoinen.
Wokea ei tarvitse määritellä haluamallaan tavalla, vaan sen käyttämisestä oletetun "etuoikeus" statuksen avulla syrjivästi on runsaasti esimerkkejä, joita on nostettu esiin tässä keskustelussa ja joita löytyy tietoa hakevalle valtavasti.
Äläkä ryhdy vertaamaan esim. etnisen taustan omaavia tai naisia vammaisiin, joihin kohdistetaan erityiskohtelua heidän yksilöllisten rajoitteidensa vuoksi. Nainen tai ihonväri ei tee yksilöstä vammaista.Heko heko. Vastausesi edustaa tyypillistä laitaoikeiston yritystä määritellä asiat uudella tavalla. Trumpin USAn hallinto on woke vastainen ja USAssa se tarkoittaa sitä että sanat tasa-arvo, yhdenvertainen ym. on joutunut kokonaan kiellettyjen sanojen joukkoon. Ainakin Trumpin hallinnon määritelmä wokesta on se, että sillä tarkoitetaan kaikenlaista pyrkimystä edistää tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta!
Mutta sopiihan se, että lopetetaan sanan woke käyttö ja puhutaan sen sijaan tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämisestä. Perinteisiä menetelmiä ovat esimerkiksi erilaisten kiintiöiden kättö! - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Heko heko. Vastausesi edustaa tyypillistä laitaoikeiston yritystä määritellä asiat uudella tavalla. Trumpin USAn hallinto on woke vastainen ja USAssa se tarkoittaa sitä että sanat tasa-arvo, yhdenvertainen ym. on joutunut kokonaan kiellettyjen sanojen joukkoon. Ainakin Trumpin hallinnon määritelmä wokesta on se, että sillä tarkoitetaan kaikenlaista pyrkimystä edistää tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta!
Mutta sopiihan se, että lopetetaan sanan woke käyttö ja puhutaan sen sijaan tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämisestä. Perinteisiä menetelmiä ovat esimerkiksi erilaisten kiintiöiden kättö!Tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistäminen syrjimällä ihmisiä etnisen taustan tai sukupuolen perusteella on syrjintää, vaikka sitä kuinka yritetään selittää muuksi ja perustella "monimuotoisuuden" tavoittelulla. Tämä asia on kiistaton, ei mikään mielipide tai määrittely kysymys.
Chatgpt:llä haettuja faktoja; ""Myönteinen" toiminta ja "woke"-kulttuuri voivat liittyä yksilötason erotteluun tai erilaiseen kohteluun, joka perustuu etniseen taustaan, sukupuoleen, seksuaalisuuteen tai muihin vähemmistöryhmiin kuuluvien ihmisten identiteetteihin. Kyllä, voidaan väittää, että tietyt ryhmät, kuten aasialaiset tai valkoiset opiskelijat, saattavat kokea syrjintää, jos heillä on keskimäärin korkeammat äo- tai testitulokset, mutta heidän pääsyään korkeakouluun rajoitetaan monimuotoisuuden vuoksi.
Esimerkiksi afroamerikkalaisille tai latinalaisamerikkalaisille opiskelijoille saattaa antaa etua pääsyprosessissa, jotta heidän taustansa monimuotoistaisi kampusta, vaikka heidän testituloksensa tai äo ei olisikaan yhtä korkea kuin muiden hakijoiden."
"Kyllä, monilla alueilla on pyritty laskemaan koulutukseen pääsyvaatimuksia ja tarjoamaan joustavampia reittejä koulutuksen saamiseen, jotta monimuotoisempi opiskelijakunta voisi paremmin saavuttaa tutkinnon. Tämä liittyy erityisesti inklusiivisten ja tasa-arvoisten koulutuspolkujen luomiseen, joissa pyritään huomioimaan opiskelijoiden erilaiset taustat, kyvyt ja tarpeet.
Erityisesti useissa maissa ja oppilaitoksissa on käynnistetty toimenpiteitä, joiden tavoitteena on mahdollistaa monimuotoisemman opiskelija-aineksen pääsy korkeakoulutukseen ja tukea heidän opinpolkuaan. Näitä toimenpiteitä ovat muun muassa"
Eli.. afrikkalaistaustaisia ja joitakin muita henkilöitä otetaan opisekelemaan alhaisemmalla pistemäärällä kuin valkoisia ja aasialaisia, jotta saavutetaan "monimuotoisuutta". Koulutuksen tasoa on laskettu samasta syystä, jotta nämä heikompilahjaiset selviytyvät opinnoista. Tämä johtaa myös epäpätevämpiin ammattilaisiin, vaikka heillä on muodollinen pätevyys. Kyseessä on laillistettu valkoisten ja aasialaisten sekä jossain tapauksessa miesten syrjintä.
- Anonyymi
Woke ei ole tasaarvoa vaan syrjintää.
- Anonyymi
Nimenomaan näin. Naisten, etnisten ja muiden vähemmistöjen syrjiminen on kriminalisoitu, mutta intersektionaalisen, epämääräisen luokittelun pohjalta määritelty "etuoikeuskehän" mukainen syrjintä laillistettua. Yksilötason laillistetulla syrjinnällä pyritään siis komepensoimaan oletettua tai todettua laittoman syrjinnän seurausta.
- Anonyymi
Chatgpt tiivistelmä Yhdysvaltojen yliopistoissa tapahtuvasta syrjinnästä, joka liittyy wokeen:
"Yhteenveto:
Kyllä, voidaan väittää, että tietyt ryhmät, kuten aasialaiset tai valkoiset opiskelijat, saattavat kokea syrjintää, jos heillä on keskimäärin korkeammat äo- tai testitulokset, mutta heidän pääsyään korkeakouluun rajoitetaan monimuotoisuuden vuoksi. Tämä on monimutkainen ja kiistanalainen kysymys, joka herättää keskustelua siitä, mikä on oikeudenmukaista ja kuinka tasapainotetaan yksilön ansioiden ja yhteiskunnan laajempien tavoitteiden (kuten monimuotoisuuden edistämisen) välillä."
Eli woke on laillistettua syrjintää yksilötasolla.
- Anonyymi
Boeing oli woke.
Lentokoneet hajosi ilmassa.
Laatu oli niin kuraa, että pilliinpuhaltaja kertoi ettei missään nimessä lennä Boeingilla.
MCAS, työntekijän murha, jne.- Anonyymi
Näin. Palkataan epäpätevämpi, koska ryhmä, johon hänet on määritelty, on aliedustettu jossakin työssä. Aliedustus voi johtua esim. siitä, että kyseiseen ryhmään kuuluvien keskimääräinen äo on alhaisempi, minkä vuoksi myös tutkinnon vaatimuksia on pitänyt alentaa, jotta saadaan heidän edustus "tasa-arvoiseksi". Näin wokehörhöt voivat vedota, että oli hänellä pätevyys. Hulluus menee koko järjestelmän läpi, koulutustasoa lasketaan, jotta saadaan heikompilahjaisia läpi, pääsykokeissa annetaan paremmat lähtöpoisteet ihonvärin tms. "syrjittyyn ryhmään" kuulumisen perusteella jne. Kysehän on laillistetusta, systemaattisesta erottelusta ja siihen pohjautuvasta syrjinnästä.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Näin. Palkataan epäpätevämpi, koska ryhmä, johon hänet on määritelty, on aliedustettu jossakin työssä. Aliedustus voi johtua esim. siitä, että kyseiseen ryhmään kuuluvien keskimääräinen äo on alhaisempi, minkä vuoksi myös tutkinnon vaatimuksia on pitänyt alentaa, jotta saadaan heidän edustus "tasa-arvoiseksi". Näin wokehörhöt voivat vedota, että oli hänellä pätevyys. Hulluus menee koko järjestelmän läpi, koulutustasoa lasketaan, jotta saadaan heikompilahjaisia läpi, pääsykokeissa annetaan paremmat lähtöpoisteet ihonvärin tms. "syrjittyyn ryhmään" kuulumisen perusteella jne. Kysehän on laillistetusta, systemaattisesta erottelusta ja siihen pohjautuvasta syrjinnästä.
Muistelen lukeneeni jonkun naispoliitikon (saattoi olla kokoomuslainen, en muista) sanoneen muutama vuosi sitten, ettei tohtorin tutkinto pidä kuulua vain lahjakkaille.
Haistakoon nyt jotakin , jos tohtorin arvo myönnetään kelle tahansa niin raju inflaatio on senkin tittelin kohdalla tiedossa. Kyllä se vaatii lahjakkuutta, ei "tasa-arvoa" vaatimuksia alentamalla.
Päinvastoin yliopistojen aloituspaikkoja tulisi vähentää ettei sinnekin pääse ketä tahansa vain tutkinnon saadakseen. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Muistelen lukeneeni jonkun naispoliitikon (saattoi olla kokoomuslainen, en muista) sanoneen muutama vuosi sitten, ettei tohtorin tutkinto pidä kuulua vain lahjakkaille.
Haistakoon nyt jotakin , jos tohtorin arvo myönnetään kelle tahansa niin raju inflaatio on senkin tittelin kohdalla tiedossa. Kyllä se vaatii lahjakkuutta, ei "tasa-arvoa" vaatimuksia alentamalla.
Päinvastoin yliopistojen aloituspaikkoja tulisi vähentää ettei sinnekin pääse ketä tahansa vain tutkinnon saadakseen.Ammateissa on jo tapahtunut tason heikkeneminen "monimuotoisuuden" tavoittelun vuoksi. Tämä on fakta, jonka jokainen voi tarkistaa. Pääsyvaatimuksia esim. Yhdysvalloissa oppilaitokseen on laskettu, tietyn etnisen taustan omaavat pääsevät opiskelemaan heikommilla pääsykoe tuloksilla kuin valkoihoiset ja aasialaiset. Koska nämä heikompi lahjaiset yksilöt eivät selviytyisi opiskelusta, on myös koulutuksen tasoa laskettu. Tämäkin on fakta, josta tieto löytyy helposti. Niinpä työssä on muodollisesti päteviä, mutta heikomman tasoisia ammattilaisia.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ammateissa on jo tapahtunut tason heikkeneminen "monimuotoisuuden" tavoittelun vuoksi. Tämä on fakta, jonka jokainen voi tarkistaa. Pääsyvaatimuksia esim. Yhdysvalloissa oppilaitokseen on laskettu, tietyn etnisen taustan omaavat pääsevät opiskelemaan heikommilla pääsykoe tuloksilla kuin valkoihoiset ja aasialaiset. Koska nämä heikompi lahjaiset yksilöt eivät selviytyisi opiskelusta, on myös koulutuksen tasoa laskettu. Tämäkin on fakta, josta tieto löytyy helposti. Niinpä työssä on muodollisesti päteviä, mutta heikomman tasoisia ammattilaisia.
Juuri siitä syystä heitä ei enää kutsuta ammattilaisiksi vaan osaajiksi.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Muistelen lukeneeni jonkun naispoliitikon (saattoi olla kokoomuslainen, en muista) sanoneen muutama vuosi sitten, ettei tohtorin tutkinto pidä kuulua vain lahjakkaille.
Haistakoon nyt jotakin , jos tohtorin arvo myönnetään kelle tahansa niin raju inflaatio on senkin tittelin kohdalla tiedossa. Kyllä se vaatii lahjakkuutta, ei "tasa-arvoa" vaatimuksia alentamalla.
Päinvastoin yliopistojen aloituspaikkoja tulisi vähentää ettei sinnekin pääse ketä tahansa vain tutkinnon saadakseen.No tohtorin titteliä ei voåielä verrata tasa-arvokysymykset, ihinen ihmisenä on tasarvoinen , sitte ei kaikki haaveilemaan tohtorin titteliä, koska tuntevat omat kykynsä !mutta heillä taas voi olla kykyjä mitä tohtori ei osaa eikä edes oppisi. Erilaisuuksia meissä ihmisissä on ja siksi ei tasarvoa lasketa millään titteleillä,vaa sillä että jokainen ihminen on ” laulun arvoinen” kute jossain kappaleessa kuulin .
Siis joku osaa asioita joita ei edes lukemalla toinen oppisi vaikka olisi 10 pisteen oppilas
Siis kunnioitus ihmisiä kohtaan ei ammattia sillä sillä ei ole mitenkään kilpailukykyä ihmisen tasarvoisuudessa .
Sitten pitäisi olla opiskelu mahdollisuus jokaisella joka tuntee halua opiskella , sillä tiesin haluan on melkein jokaisella ihmisellä
50 luvulla pidettiin koukussa ison maalaistalon lasta jonain erikoisuutena. Ja katsottiin että hön pääsi jatkossa opiskelemaan, vaikka siitä ei hönelle ollut mitöön hyötyä elämässä koska opiskeli ainoastaan siksi että sai tittelin johon hänellä ei ollut minkäänlaista osaamista käytännössä . Siksi on hyvä että kaikilla on mahdollisuudet opiskella oli ihminen rikas tai köyhä. Tasarvo on toisen ihmisen kunnioittamista ihmisenä - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
No tohtorin titteliä ei voåielä verrata tasa-arvokysymykset, ihinen ihmisenä on tasarvoinen , sitte ei kaikki haaveilemaan tohtorin titteliä, koska tuntevat omat kykynsä !mutta heillä taas voi olla kykyjä mitä tohtori ei osaa eikä edes oppisi. Erilaisuuksia meissä ihmisissä on ja siksi ei tasarvoa lasketa millään titteleillä,vaa sillä että jokainen ihminen on ” laulun arvoinen” kute jossain kappaleessa kuulin .
Siis joku osaa asioita joita ei edes lukemalla toinen oppisi vaikka olisi 10 pisteen oppilas
Siis kunnioitus ihmisiä kohtaan ei ammattia sillä sillä ei ole mitenkään kilpailukykyä ihmisen tasarvoisuudessa .
Sitten pitäisi olla opiskelu mahdollisuus jokaisella joka tuntee halua opiskella , sillä tiesin haluan on melkein jokaisella ihmisellä
50 luvulla pidettiin koukussa ison maalaistalon lasta jonain erikoisuutena. Ja katsottiin että hön pääsi jatkossa opiskelemaan, vaikka siitä ei hönelle ollut mitöön hyötyä elämässä koska opiskeli ainoastaan siksi että sai tittelin johon hänellä ei ollut minkäänlaista osaamista käytännössä . Siksi on hyvä että kaikilla on mahdollisuudet opiskella oli ihminen rikas tai köyhä. Tasarvo on toisen ihmisen kunnioittamista ihmisenäEi tuossa taidettu mainita sosiaalista statusta, vaan nimenomaan tohtorin arvon vaativan myös lahjakkuutta, ja sitä oppiarvoa ei pidä pilata alentamalla vaatimustasoa vain siksi että mahdollisimman moni voisi sen saada.
Lahjakkuuksia löytyy kyllä kaikista sosiaaliluokissa.
- Anonyymi
Minä olen värisokea oikeasti.
- Anonyymi
Jos tehdään koe sillä pallukkatestillä, näen korkeintaan kaksi numeroa oikein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tehdään koe sillä pallukkatestillä, näen korkeintaan kaksi numeroa oikein.
Kaikkein vaikeimmat värit erottaa toisistaan ovat keltainen ja vaalean vihreä.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkein vaikeimmat värit erottaa toisistaan ovat keltainen ja vaalean vihreä.
Anteeksi että puhuin aidan seipäästä kun te puhutte aidasta.
- Anonyymi
Woken syvintä ydintä on ihmisten kyttääminen, leimaaminen, eriarvoistaminen ja tuomitseminen, sekä vaientaminen (cancelointi). Wokettajat kuvittelevat, että heillä on viranomaisten kaltaiset oikeudet valvoa ja eristää ihmisiä. Kun tämä tapahtuu jopa pelkästään eriävien mielipiteiden vuoksi, se paljastaa woken todellisia kasvoja, sekä sen harjoittajien motiiveja. Woke ei kuulu sivistys- ja oikeusvaltioon, vaan Neuvostoliiton ja Kiinan kaltaisiin diktatuureihin.
- Anonyymi
Kuten ylempänä on osoitettu, woke on nimenomaan uusi laillistetun, rakenteellisen ja yhteiskunnallisen syrjinnän muoto, joka perustuu syrjinnällä tavoiteltavaan "monimuotoisuuteen", mikä on yksi tämän fanaattisen aatteen oppeja.
- AnonyymiUUSI
On globalistien lanseeraamaa, tukemaa ja rahoittamaa kuraa tämä woke. Niinkuin feminismi oli aikanaan ja mustien liikehdinnät, black lives matterit ym.
- AnonyymiUUSI
BLM on rasistinen liike. Aivan yhtä rasistinen, kuin white lives matters. Neutraali on all lives matters, mitä Trump edustaa.
- AnonyymiUUSI
Aloituksessa on paljon viisautta. Paljon.
- AnonyymiUUSI
Trumpin hallinto haluaa kokonaan kieltää tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden. Siellä on vallassa woken vastainen hallitus!
- AnonyymiUUSI
Päinvastoin. Trumpin hallinto haluaa palauttaa tasa-arvon. Eli lopettaa woke ideologian aikaansaaman etnisen ja sukupuolisyrjinnän, jossa esim. yliopistojen pääsykokeissa annetaan korkeammat lähtöpisteet mm. afroamerikkalaisille hakijoille ja vaaditaan korkeampia pisteitä pääsykokeissa valkoihoisilta ja aasialaisilta. Eli syrjitään valkoihoisia ja aasialaisia, vaatimalla heiltä korkeammat pisteet pääsykokeissa kuin mustalta ja latinolta, jotta saataisiin enemmän monimuotoisuutta.
Trumpin hallinto haluaa asettaa kaikki samalle viivalle, ketään ei syrjitä tai suosita esim. opiskelijavalinnoissa etnisen taustan, seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuolen perusteella, mikä nyt on ollut vallalla.
Lisäksi Trumpin hallinto poistaa lapsiin kohdistuvan aivopesun, jossa tasa-arvosta puhuttaessa luokitellaan ihmiset ryhmiin esim. etnisen taustan perusteella. Ihmisiä käsitellään ihmisinä ja yksilöinä, värisokeasti. All lives matters. Samoin Trump suojelee ja sallii vanhemmille moniarvoisuuden, vanhemmat saavat kasvattaa lapsiaan arvojensa mukaisesti, eikä heitä aivopestä tieteen vastaisella informaatiolla esim. sukupuolisuudesta. Biologisia sukupuolia on vain kaksi, mikä on fakta. Luonnonoikut, kuten ilman jalkoja syntynet tai kahden sukupuolielimen omaavat eivät poista em. tieteellistä faktaa. Tämä ei estä hörhö vanhempia kotona opettamasta lapselleen, että ihminen voi identifioitua miksi sukupuoleksi tai vaikka joksikin eläimeksi, toiset vanhemmat voivat vuorostaa pitäytyä faktoissa, että ihminen on ihminen, mies on mies ja nainen on nainen, vaikka itsestä tuntuisi että on vastakkaisen sukupuolen orava. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Päinvastoin. Trumpin hallinto haluaa palauttaa tasa-arvon. Eli lopettaa woke ideologian aikaansaaman etnisen ja sukupuolisyrjinnän, jossa esim. yliopistojen pääsykokeissa annetaan korkeammat lähtöpisteet mm. afroamerikkalaisille hakijoille ja vaaditaan korkeampia pisteitä pääsykokeissa valkoihoisilta ja aasialaisilta. Eli syrjitään valkoihoisia ja aasialaisia, vaatimalla heiltä korkeammat pisteet pääsykokeissa kuin mustalta ja latinolta, jotta saataisiin enemmän monimuotoisuutta.
Trumpin hallinto haluaa asettaa kaikki samalle viivalle, ketään ei syrjitä tai suosita esim. opiskelijavalinnoissa etnisen taustan, seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuolen perusteella, mikä nyt on ollut vallalla.
Lisäksi Trumpin hallinto poistaa lapsiin kohdistuvan aivopesun, jossa tasa-arvosta puhuttaessa luokitellaan ihmiset ryhmiin esim. etnisen taustan perusteella. Ihmisiä käsitellään ihmisinä ja yksilöinä, värisokeasti. All lives matters. Samoin Trump suojelee ja sallii vanhemmille moniarvoisuuden, vanhemmat saavat kasvattaa lapsiaan arvojensa mukaisesti, eikä heitä aivopestä tieteen vastaisella informaatiolla esim. sukupuolisuudesta. Biologisia sukupuolia on vain kaksi, mikä on fakta. Luonnonoikut, kuten ilman jalkoja syntynet tai kahden sukupuolielimen omaavat eivät poista em. tieteellistä faktaa. Tämä ei estä hörhö vanhempia kotona opettamasta lapselleen, että ihminen voi identifioitua miksi sukupuoleksi tai vaikka joksikin eläimeksi, toiset vanhemmat voivat vuorostaa pitäytyä faktoissa, että ihminen on ihminen, mies on mies ja nainen on nainen, vaikka itsestä tuntuisi että on vastakkaisen sukupuolen orava.Näinhän se on, jos ei ajattele. Kumminkin me kaikki ollaan van ihmisiä. Ei ominaisuuksia opeteta, ne on ihmisillä luonnostaan. Erilaisia ollaan kaikki. On poikia, jotka tykkää pukeutua ja lakata kynsiään, on tyttöjä jotka tykkää rakentaa puumajaa... annetaan ihmisten olla rauhassa ja tuetaan jokaisen omia luontaisia taipumuksia!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se on, jos ei ajattele. Kumminkin me kaikki ollaan van ihmisiä. Ei ominaisuuksia opeteta, ne on ihmisillä luonnostaan. Erilaisia ollaan kaikki. On poikia, jotka tykkää pukeutua ja lakata kynsiään, on tyttöjä jotka tykkää rakentaa puumajaa... annetaan ihmisten olla rauhassa ja tuetaan jokaisen omia luontaisia taipumuksia!
Juu. Aina on ollut tyttömäisiä poikia ja poikatyttöjä. Se ei ollut ongelma vuosikymmeniä sittenkään, eikä sekoitettu biologisia faktoja.
- AnonyymiUUSI
Narsismi taas on asia erikseen heillä on aina oma tyylinsä . Se miten on nähnyt Trumpin tönivän ihmisiä ihmisjoukossa antaa myötähäpeän tunteita , ei minkäänlaista joustavaa kohteliaisuutta ainostaan tönii ja laittaa itsensä aina eturiviin
Vaikea edes ajatella miten hän ajattelee , onko hänellä, mittään inhimillisyyttä sisällään .
Mikä tekee ihmisestä niin kovan ettei tunne myötätuntoa toisia ihmisiä kohtaan vähättelee muiden elämän tyyliä jne
Tasarvosta ei pitäisi taistella sen tulisi olla jo kasvatuksessa mukana. Että kunnioitetaan toista ihmístä - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Päinvastoin. Trumpin hallinto haluaa palauttaa tasa-arvon. Eli lopettaa woke ideologian aikaansaaman etnisen ja sukupuolisyrjinnän, jossa esim. yliopistojen pääsykokeissa annetaan korkeammat lähtöpisteet mm. afroamerikkalaisille hakijoille ja vaaditaan korkeampia pisteitä pääsykokeissa valkoihoisilta ja aasialaisilta. Eli syrjitään valkoihoisia ja aasialaisia, vaatimalla heiltä korkeammat pisteet pääsykokeissa kuin mustalta ja latinolta, jotta saataisiin enemmän monimuotoisuutta.
Trumpin hallinto haluaa asettaa kaikki samalle viivalle, ketään ei syrjitä tai suosita esim. opiskelijavalinnoissa etnisen taustan, seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuolen perusteella, mikä nyt on ollut vallalla.
Lisäksi Trumpin hallinto poistaa lapsiin kohdistuvan aivopesun, jossa tasa-arvosta puhuttaessa luokitellaan ihmiset ryhmiin esim. etnisen taustan perusteella. Ihmisiä käsitellään ihmisinä ja yksilöinä, värisokeasti. All lives matters. Samoin Trump suojelee ja sallii vanhemmille moniarvoisuuden, vanhemmat saavat kasvattaa lapsiaan arvojensa mukaisesti, eikä heitä aivopestä tieteen vastaisella informaatiolla esim. sukupuolisuudesta. Biologisia sukupuolia on vain kaksi, mikä on fakta. Luonnonoikut, kuten ilman jalkoja syntynet tai kahden sukupuolielimen omaavat eivät poista em. tieteellistä faktaa. Tämä ei estä hörhö vanhempia kotona opettamasta lapselleen, että ihminen voi identifioitua miksi sukupuoleksi tai vaikka joksikin eläimeksi, toiset vanhemmat voivat vuorostaa pitäytyä faktoissa, että ihminen on ihminen, mies on mies ja nainen on nainen, vaikka itsestä tuntuisi että on vastakkaisen sukupuolen orava.Miksi edes kirjoitat kuten teet , ei minun naiseuttani mitenkään haittaa jos naapuri on nainen tai mies. Älä viitsin edes selitellä asioista mistä et ole tietoinen. Se joka on nähnyt näitä lapsia tietää miten heillä on elämä he eivät kuvittele yhtiön mitään ovat vaan saaneet perintötekijät vanhemmiltaan jossa geenit, koeomosomit ja hormoonit ovat toisella tavalla kun jollain toisella. Lääketiede tutkii koko ajan asiaa kiinnostuneena , koska haluavat tietää vielä tarkemmin kun tönään miten ja missä vaiheessa ihmisen perintötekijät ovat muuttuneet niin että pojaksi ayntyny5 onkin tyttö .wi mikään yksinkertaisuus nöotö asioita osaa selittää sanomalla että on ainoastaan mies ja nainen, sen tietää kakki , vaan ny5 on kyse erilaisuudesta , jolle lapsi ei voi mistään .aiis älä viitsi enää selitellä noita yksinkertaisuuksian on täällä muutamia aina sama jankutuksen kanssa . Jonain päivänä tulee tutkijat löytämään syyt tähän asiaan . Kyse on sentään ihmisen elämästä erilaisena yhteiskunnassa josta jotkut jopa v*ttuilevat hönelle ymmörtämätä ettei hän voi asialle yhtään mitään on ainoastaan se mikä on . Ja saakin olla .
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Päinvastoin. Trumpin hallinto haluaa palauttaa tasa-arvon. Eli lopettaa woke ideologian aikaansaaman etnisen ja sukupuolisyrjinnän, jossa esim. yliopistojen pääsykokeissa annetaan korkeammat lähtöpisteet mm. afroamerikkalaisille hakijoille ja vaaditaan korkeampia pisteitä pääsykokeissa valkoihoisilta ja aasialaisilta. Eli syrjitään valkoihoisia ja aasialaisia, vaatimalla heiltä korkeammat pisteet pääsykokeissa kuin mustalta ja latinolta, jotta saataisiin enemmän monimuotoisuutta.
Trumpin hallinto haluaa asettaa kaikki samalle viivalle, ketään ei syrjitä tai suosita esim. opiskelijavalinnoissa etnisen taustan, seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuolen perusteella, mikä nyt on ollut vallalla.
Lisäksi Trumpin hallinto poistaa lapsiin kohdistuvan aivopesun, jossa tasa-arvosta puhuttaessa luokitellaan ihmiset ryhmiin esim. etnisen taustan perusteella. Ihmisiä käsitellään ihmisinä ja yksilöinä, värisokeasti. All lives matters. Samoin Trump suojelee ja sallii vanhemmille moniarvoisuuden, vanhemmat saavat kasvattaa lapsiaan arvojensa mukaisesti, eikä heitä aivopestä tieteen vastaisella informaatiolla esim. sukupuolisuudesta. Biologisia sukupuolia on vain kaksi, mikä on fakta. Luonnonoikut, kuten ilman jalkoja syntynet tai kahden sukupuolielimen omaavat eivät poista em. tieteellistä faktaa. Tämä ei estä hörhö vanhempia kotona opettamasta lapselleen, että ihminen voi identifioitua miksi sukupuoleksi tai vaikka joksikin eläimeksi, toiset vanhemmat voivat vuorostaa pitäytyä faktoissa, että ihminen on ihminen, mies on mies ja nainen on nainen, vaikka itsestä tuntuisi että on vastakkaisen sukupuolen orava.Jep ja Trumpin mielestä valkoisella miehellä on täysi käyttöoikeus naiseen varsinkin jos sattuu olemaan rikas!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Miksi edes kirjoitat kuten teet , ei minun naiseuttani mitenkään haittaa jos naapuri on nainen tai mies. Älä viitsin edes selitellä asioista mistä et ole tietoinen. Se joka on nähnyt näitä lapsia tietää miten heillä on elämä he eivät kuvittele yhtiön mitään ovat vaan saaneet perintötekijät vanhemmiltaan jossa geenit, koeomosomit ja hormoonit ovat toisella tavalla kun jollain toisella. Lääketiede tutkii koko ajan asiaa kiinnostuneena , koska haluavat tietää vielä tarkemmin kun tönään miten ja missä vaiheessa ihmisen perintötekijät ovat muuttuneet niin että pojaksi ayntyny5 onkin tyttö .wi mikään yksinkertaisuus nöotö asioita osaa selittää sanomalla että on ainoastaan mies ja nainen, sen tietää kakki , vaan ny5 on kyse erilaisuudesta , jolle lapsi ei voi mistään .aiis älä viitsi enää selitellä noita yksinkertaisuuksian on täällä muutamia aina sama jankutuksen kanssa . Jonain päivänä tulee tutkijat löytämään syyt tähän asiaan . Kyse on sentään ihmisen elämästä erilaisena yhteiskunnassa josta jotkut jopa v*ttuilevat hönelle ymmörtämätä ettei hän voi asialle yhtään mitään on ainoastaan se mikä on . Ja saakin olla .
Biologinen fakta on, että ihminen on uros tai naaras, mies tai nainen. Se on puhtaasti tieteellinen tosiasia.
Tottakai poikkeamia on, kuten kädettömänä syntyviä ihmisiä, mikä ei muuta sitä tosiasiaa, että ihminen on kädellinen. Myös se on poikkeama, että ihminen kokee olevansa vastakkaista sukupuolta, luultavasti vastaava vamma kuin kädettömänä syntyminen. He ovat ihmisinä aivan yhtä arvokkaita, mutta poikkeavuuksien vuoksi ei pidä sekoittaa herkässä kehitysvaiheessa olevien lasten päätä biologian vastaisella opetuksella. Britanniassa päätettiin jo pari vuotta sitten, että pysytään biologisessa totuudessa ja biologian tunneilla opetetaan, että sukupuolia on vain kaksi. Jos syntyy mieheksi, mutta kokee olevansa nainen, ei muutu naiseksi. Tämän tunnustaa myös moni transseksuaali, jopa käytyään leikkaukset ja hormonihoidot läpi, emme pysty muuttamaan miestä naiseksi tai naista mieheksi. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Narsismi taas on asia erikseen heillä on aina oma tyylinsä . Se miten on nähnyt Trumpin tönivän ihmisiä ihmisjoukossa antaa myötähäpeän tunteita , ei minkäänlaista joustavaa kohteliaisuutta ainostaan tönii ja laittaa itsensä aina eturiviin
Vaikea edes ajatella miten hän ajattelee , onko hänellä, mittään inhimillisyyttä sisällään .
Mikä tekee ihmisestä niin kovan ettei tunne myötätuntoa toisia ihmisiä kohtaan vähättelee muiden elämän tyyliä jne
Tasarvosta ei pitäisi taistella sen tulisi olla jo kasvatuksessa mukana. Että kunnioitetaan toista ihmístäMyötähäpeää ei ole. Se on tutkitusti vain näennäissivistynyt ilmaisu sille, että halveksii toista ihmistä. Sinä tai minä emme tunne Trumpia. Hänellä on ainakin paljon empatiaa oman maan kansalaisia ja heidän turvallisuutta kohtaan, koska on onnistunut sulkemaan etelärajan laittomalta siirtolaisuudelta, joka oli ajamassa maata kaaokseen. Jokainen vähänkään asioista ymmärtävä tajuaa, että hallitsematon siirtolaisuus tuhoaa maan.
- AnonyymiUUSI
Valkoisen tosi rikkaan miehen oikeutta loukataan, jos se ei saa kouria tuntemattomia naisia jalkovälistä osoittaakseen heille paikkansa rikkaitten maailmassa. Kertakäyttöhyöhykkeinä.
- AnonyymiUUSI
Tuo viimeinen osa oli jotenkin outoa ei heitä mitenkään. Alenneta jos selitetään että on ihmisiä jotka ovat erilaisia m. Mutta se joka on erilainen sanoo ja näyttää sen käyttäytymisellään , saisi rauhassa olla sitä ilman paineita että on oltava jotain mitä ei ole
Ja jos lapsi on turvallinen tunteesta että hän on hyväksytty ihan vaan sellaisena kun on. Niin hänestä tulee tasapainoinen nuori ja aikuinen. Siis kukaan lapsi ei edes fundeeraa onko hän tyttö tai poika tavallisesti se on asia mikä hoituu itsestään, mutta se joka ei tunne olevansa poika jona syntyi, vaan tuntee olevansa tyttö , niin. Hän kasvaa tasapainoisena kun tietää ettei hän ole mitenkään väärin vaikka onkin hieman erilainen .tavallisesti lapsen vanhemmat tekevät jo huomioita lapsesta aika aikaisin vaan eivät niistä pahemmasti puhu vaan haluavat katsoa rauhassa onko jokin kausi menossa vai onko lapsi syntynyt väärää kehoon.
Olin töissä yli 30:vuotta sitten töissä esikoulussa ja vaikka olin lapsille alussa vieras niin tiesin jo silloin kuka on homoseksuaalinen. Ja yhden joka oli tyttö vaikka oli ns poikana syntynyt. Näin vuosia jälkeenpäin kun näkee näitä lapsia kaupungilla ja he ovat aikuisia niin minun vaistoni olivat jo silloin ihan oikein , joskin yksi nuori ei jakanut elää paineittensa kanssa vaan otti elämänsä. Ei saanut tukea kotoa isä kyllä ymmärsi vaan ei ns äiti ,jonka jo ammattinsa puolesta olisi pitänyt se nähdä . Joten ketään ei opeteta miksikään mitä ei ole ainoastaan se että mikään oleminen ei ole vääriin . Joten ei väännetä rautalankaa asioista mitkä ovat ihan vaan normaaleja asioita elämä; varrella kunkin on sitä mitä on , eikä kenenkään identiteettiä saa kieltää siksi ettei kukaan muukaan ole kuten sinä.- AnonyymiUUSI
Kommenttisi on vähän sekava, mutta olen samaa mieltä, jos ajattelemme että lapsille opetetaan ja aikuisille valistetaan, että ihmiset on erilaisia ja se on ok, eikä nosteta ketään tai mitään ryhmää esimerkiksi. Biologiset faktat pitää kuitenkin opettaa, esim. että sukupuolia on kaksi. Ei me voida ruveta peittelemään tieteellisiä tosiasioita sen perusteella, että jostain tuntuu erilaiselta.
- AnonyymiUUSI
Ei voi kokea olevansa vaikka norsu ! Koten älä laita asioita väärään järjestykseen
Pieni poika joka salaa leikkii sisarensa leikki kalliilla , ja jolla ei ole yhtäkään poikaa kaverina ainoastaan tyttöjen kanssa viihtyy. Ketårtoo että aiihen on jokin syy. En minä ainakaan menisi muuttelemaan lasta ja pakottaa leikkimään poikien kanss, tai leikkimään
Niillä ns poikien leluilla . Niin että luuloista ei näissä asioissa ole kyse ainoastaan siitä että lapsi koko olemuksellaan on jo pienestä pitäen viestittänyt ettei olekaan se tavallinen poika siis hän on syntynyt ominaisuuksilla jotka tekevät sen että on erilainen , ja kun se asia otetaan luonnollisesti niin hänestä kasvaa tasapainoinen ihminen- AnonyymiUUSI
Tottakai voi identifioitua vaikka norsuksi. Sellaisia ihmisiä on, jotka kokevat olevansa jokin eläin, avaruusolento, vauva jne. Ja he ovat aivan tosissaan. He myös kykenevät siitä huolimatta huolehtimaan itsestään ja käymään töissä ym. Se, että ihminen identifioituu esim. kissaksi siinä missä vastakkaiseksi sukupuoleksi, on yhtä lailla biologisen faktan vastaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783190
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313301752- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101569Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51310Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264