Kuollaan pois jo herrat meidät hylkäs

Anonyymi-ap

Nämä Saarijärven miehen lausumat sanat tulee väkisinkin mieleen kun yrittää päästä lääkärin vastaanotolle. Se on julkisella puolella tehty vanhuksille nykyisellään täysin mahdottomaksi. Ketään ihmistä et enää tavoita, henkilökunta lymyää hiljaa lukittujen ovien takana. Ennen riitti että joku toi sairaan terveyskeskukseen, Nyt ei Ambulanssillakaan yleensä pääse hoitoon. Tunnin esikuulustelun jälkeen; sinä et tarvitse, mene taksilla. Jos taas menet taksilla et pääse sisään kun ei ole "kuulustekltu" etukäteen. Ennen Kuuloasemallakin palveltiin, mutta sitten tuli tämä h-vetin Hyvinvointialue!! Siihen loppui sekin. Yritin kolmesti soittaa ei vastattu. Kysyin vaihteesta onko numero muuttunut. EI OLE MUUTTUNUT. Jätin tekstiviestillä soittopyynnön EI OLE VASTATTU. Tästä alkaa olla jo melko tarkalleen kaksi (2) vuotta.
ONKO TOSIAANKIN PAKKO KAIKKIEN MENNÄ JULKISELLE PUOLELLE?? TERVEYDENHUOLLOLLE KUULUVAT PALVELUT HALUTAAN VÄKISIN SIIRTÄÄ YKSITYISILLE RAHASTETTAVAKSI??????????

Miksi meidän verorahoilla ylläpidetyltä järjestelmältä ei saa enää vähäisintäkään palvelua??

Missä vaiheessa pitää kuolintodistus tilata? Ruumishuoneet on jo koko maassa tupaten täynnä hautausta odottavia.

3

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitit varmaan ; onko kaikkien pakko mennä yksityiselle puolelle?
      Rahat ovat loppu ja ikäihmiset ovat viimeisinä kun kyse on terveydenhuoltopalveluista. Koska monilla ikäihmisillä on useampia perussairauksia kuten verenpainetauti, korkea kolesteroli, diabetes, flimmeri jne.
      Eikä tarvitse olla edes kovin vanhakaan kun on potkittu ulos terveydenhuollon vaativammasta puolesta, erikoissairaanhoidon piiristä joka on tarkoitettu vain ja ainoastaan alle 60 vuotiaille. Sitä vanhemmat saavat tyytyä jämiin ellei todeta jotain todella poikkeavaa kuten Parkinssonin tautia, syöpää tai vastaavaa.
      Tilanne on nyt se että käytännössä ikäihmisiä ei hoideta kuten kuuluu hoitaa, enkä tarkoita nyt dementiaosastolla olevia jotka eivät ymmärrä enää ympäristöstään yhtään mitään vaan ihan vielä toimintakykyisiä ihmisiä. Heitä ei enää hoideta , ei läppävikojen korjauksia, ei tahdistimien asennuksia, ei katetriablaatioita, ei mitään, vaan pelkkää beetasalpaajaa, ja digoksiinia.
      ikäihmiseksi luetaan kaikki yli 60 vuotiaat ja he jotka ovat juuri eläkeiän kynnyksellä tai jo sen työelämän ulkopuolella.
      Gynegologiset ja eturauhassyövät todetaan aina yksityisen lääkärin toimesta. Ei koskaan julkisella puolella. Rintasyövät ja myös osin gynegologiset syövät myös seulonnassa johon pääsevät kaikki ja se on potilaalle maksutonta.
      Kaikki muu on sitten tuurista kiinni, sairaanhoitaja haastattelee ja pohtii vaatiiko vaiva lääkärikäynnin vai ei. Jos hän on sitä mieltä ettei vaadi niin se on sitten siinä. Kannattaa ottaa kuvat ihottumista, haavoista, kaikesta millä voi todistaa oireensa luonteen ja lähettää kuvat oirekuvauksineen suoraan digilääkärille.
      Itsellä on tällä hetkellä hyvin pessimistinen kuva tulevaisuudesta, tiedän ettei minua tulla hoitamaan millään tavalla, ainoastaan lääkkeitä lisätään jatkossa koko ajan entistä enemmän. Olo tulee olemaan paskamainen ja teen hidasta kuolemaa - vuosi toisensa jälkeen sitä samaa oirehtimista, vain pahentuen sitä oleellista ja tärkeää elämänlaatua heikentäen.
      Tee suunnitelman loppuelämääni varten, tänne en jää kärsimään. Se on varmaa.

      • Anonyymi

        En tarkoita erikoissairaanhoitoa vaan jokapäiväistä lääkärin vastaanotolle pääsyä.
        Lääkäriin ei enää pääse, ei sitten millään. Odotussalit ovat enimmäkseen tyhjät. Mikä tässä systeemissä oikein mättää?? Enää ei vastaanottovirkailijaakaan ole muuta kuin kännykän takana, jos.. paina 2, jos paina 5. Sama muilla kielillä. Ei ehdi vanha ihminen painella, kun jo järjestelmä on eri asiassa.
        Yksityiset lääkärit ovat satojen kilometrien ajomatkan takana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tarkoita erikoissairaanhoitoa vaan jokapäiväistä lääkärin vastaanotolle pääsyä.
        Lääkäriin ei enää pääse, ei sitten millään. Odotussalit ovat enimmäkseen tyhjät. Mikä tässä systeemissä oikein mättää?? Enää ei vastaanottovirkailijaakaan ole muuta kuin kännykän takana, jos.. paina 2, jos paina 5. Sama muilla kielillä. Ei ehdi vanha ihminen painella, kun jo järjestelmä on eri asiassa.
        Yksityiset lääkärit ovat satojen kilometrien ajomatkan takana.

        Olet aikamoisessa tilanteessa jos yksityislääkäritkin ovat satojen kilometrien päässä!
        Asutko kunnassa jossa terveyskeskuksessa käy lääkäri vain kerran viikossa tai harvemmin? Nykyään pikku kunnissa lakkautetaan terveyskeskuksia , ainoastaan sairaanhoitajan vastaanotolle pääsee ja lääkäri käy kun käy eli harvakseltaan. Näitä kuntia on paljon.

        Usein niissä kunnissa elää myös paljon ikäihmisiä joille terveydenhuollon palvelut ovat tärkeitä, päivystystä ei tietenkään ole ja jos on pakottava tarve lääkäriin pääsee vain taxilla koska julkiset liikennevälineet ovat harventaneet vuorojaan tai pysäkki siirretty vanhasta paikastaan isomman tien varteen jonne on kilometrien matka. Kävele sinne sitten huonojalkaisena tai on tilattava taxi joka vie monen kymmenen kilometrin päähän lääkärin vastaanotolle.
        Ihan uskomatonta touhua. Ei näihin kuntiin mistään saada edes asukkaita kun palveluita supistetaan koko ajan, seuraavaksi kai lähtee apteekki?
        Tiedän tilanteen, hirvittävää heille jotka tarvitsevat palveluita.
        Ärsyttävää kun ri edes puhelimitse saa yhteyttä. Itselleni annetttiin ohje jossa sanottiin kun kysytään koskeeko asia päivystystä niin nimenomaan se täytyy valita - jos valitsee jonkun muun kuten kiireettömän asian, saa vastapuhelua odottaa kuukausia. Reilusti vaan vaikka valehtelee että nyt on akuutti asia kyseessä ja apua tarvitaan heti. Sitten ehkä tulee se puhelu kotiin. Jossa sitten voi ehjä tilata sen lääkäriajankin. Tosin takuuseen ei voi koskaan mennä siitä milloin se vastaanotto on. Potilas joutuu valehtelemaan kiireellisyysluokan koska muutoin ei pääse koskaan mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4224
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      32
      3488
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3364
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3318
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      27
      2657
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      29
      1757
    Aihe