Vegetaristinen uskonto

Anonyymi-ap

6

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noo onhan tuo Riikka Purrakin vegaani ja monet pika juoksijat ja pitkän matkan juoksijat. Painon nostajista löyty ja kehon rakentajat ovat monesti vegaaneja, ei mitään uutta.

      • Anonyymi

        No ei se kasvisravinto ainakaan viisaaksi tee, kun kuuntelee esim. tuota Purraa ja muitakin kasvissyöjiä tai vegaaneja.

        Valitettavasti itselläni on kyseenalainen kunnia tuntea eräs täysvegaani, joka ei syö mitään eläinkunnasta syntynyttä, ei edes hunajaa.
        Ei ole häntä järjenlahjoilla siunattu, eikä se veganius yhtään auta viisastumaan, päinvastoin, kun vielä on sellainen tuomitseva suhtautuminen niihin, jotka syövät sekaravintoa.

        Täytyy myös todeta, että moni vegaani on luopunut vuosienkin veganiina olemisen ja siirtynyt sekaravinnon käyttäjiksi ja todennut sen jälkeen, että ei siitä vegaani ruokavaliosta ollut mitään hyötyä, vaan päinvastoin.
        Jos ystävistään ja kavereistaan haluaa eroon, niin voi aloittaa vagaani ruokavalion, niin saa olla varma, että kukaan ei kutsu kylään ja kaverit karttavat outoa 'hiipparia'.


    • Porkkanallakin on tunteet.🥕😇👍❤️

    • Anonyymi

      Kun täysvegaani kehuskelee sillä, että hän ei syö mitään eläinkunnan tuotteita, niin hän varmuudella valehtelee. koska kaikkien viljojen ja kasvisten/maataloustuotteiden mukana ihminen syö paljon hyönteisiä ja niiden osia.
      Kun syöt vaikkapa leipää, et voi välttyä hyönteisateriasta siinä samassa.

      • Anonyymi

        Montako vegaania kuolee syöpään ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Montako vegaania kuolee syöpään ?

        Tunnen ja tiedän monia vegaaneja ja kasvissyöjiä, jotka ovat kuolleet syöpään.
        Yksi tunnetuimmista oli Linda McCartney, joka kuoli maksasyöpään.
        Vegaanit kuolevat syöpään siinä missä nekin, jotka syövät sekaravintoa.
        Syöpään sairastuminen on pitkälti kiinni perintötekijöistä.
        Jeesuskin sanoi, että ei se saastuta, mikä menee suusta sisään vaan se, mikä tulee suusta ulos.
        Ennemmin tulee kiinnittää huomiota riittävään liikuntaan ja länsimaiseen huonoon tapaan, jossa syödään enemmän kuin kulutetaan. Se vie ihmisiä ennenaikaiseen hautaan.
        Nykyajan nuoret ovat rapakunnossa ja 20 vuoden päästä heitä kohtaa raju sairauskierre ja kuolema ennen keski-ikää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      165
      3080
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2091
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1881
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      43
      1856
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1431
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1183
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      329
      993
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      973
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      802
    Aihe