Minne se Jeesus palaa?

Anonyymi-ap

Jersalaimiin vai jonnekkin muualle?
Palaako hän minkälaisena, hipin näköisenä noin 35. Vuotiaan oloisena pitkätukkaisena ja parrakkaana miehenä? Sandaalit jaloissa?
Laskeutuuko taivaasta kuin laskuvarjolla leijaten pasuuna orkesterin säestämänä?

21

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uteliaisuus uskossa on hyvä juttu. Paljon parempi kuin se, että on tietävinään kaikki ja herjaa kaikkia muita sen johdosta ja heittelee perään Raamatun jakeita.

      Kysyvä ei tieltä eksy, mutta herjaava eksyy.

      • Anonyymi

        Olisit sinäkin utelias ja vastaanottavainen, niin pääsisit ajattelussasi eteenpäin.


    • Anonyymi

      Lue Ilmestyskirjan loppuluvut. Raamattu lupaa erityisen siunauksen niille, jotka lukevat Ilmestyskirjaa. Jeesuksen näkyvä paluu kuvataan siellä. Hän saapuu kuninkaana Harmagedoniin, kun Jumalan oma kansa, Israelin jäännös, huutaa avukseen Jeesusta, Messiastaan. Me aikaisemmin (antikristuksen aikaa ennen, ehkä jo tänä keväänä) ylöstemmatut kristityt seuraamme häntä valkeilla ratsuilla. Hän tuhoaa vihollisjoukot omakätisesti. Hän asettuu hallitsemaan Jerusalemiin tuhanneksi vuodeksi.

      Jeesuksen ulkonäöstä löytyy Raamatusta tietoa monesta kohtaa. Hän työskenteli puuseppänä 18 vuotta, joten hän oli luultavasti ainakin normaalin lihaksikas. Tuskin hgänellä mitään katolisen pakanauskonnon pitkää tukkaa oli, tai sinisiä silmiä. Hän on juutalainen, eli luultavasti tumma ja ruskeasilmäinen.

      Kun hän tulee takaisin, hänen henkilöllisyyttään ei tarvitse arvailla. Hän tulee näkyvästi, valloittajana, voittajana, sotapäällikkönä, ottamaan hänelle kuuluvan Maan haltuunsa, saatanalta, joka on hallinnut sitä 6000 vuotta. Hän tulee tuomarina niille, jotka eivät ottaneet häntä vastaan. Meille pelastetuille hän on lempeä ystävä.

      Usko sinäkin tänään evankeliumi (1 kor 15:1-4). Se, että Jeesus sovitti verellään meidän kaikkien synnit ja että pelastumme ottamalla sen vastaan omalle kohdallemme. Olemme kaikki syntisiä. Kukaan ei pelastu omilla teoillaan, vaan teoistaan huolimatta. Kun uskot, uudestisynnyt, peruuttamattomasti. Vaihtoehtona on se, että et usko Jeesuksen rakkaudentyötä ja menet sen sijaan helvettiin sovittamaan syntejäsi ikuisesti. Pitäisi olla helppo valinta!

      • Älä per-kule! Onko täällä ihan saatana ollut pomona viimeiset 6000 vuotta? Kukas se on äänestänyt valtaan? Vai onko tehnyt vallankaappauksen?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jeesus hallitsee Jerusalemissa tuhat vuotta. Sitten on viimeinen tuomio. Sitten hän luo uuden taivaan ja uuden maan.

        Kannattaa lukea King James Biblea, jos suinkin englantia osaa. Se on täydellinen Jumalan sana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesus hallitsee Jerusalemissa tuhat vuotta. Sitten on viimeinen tuomio. Sitten hän luo uuden taivaan ja uuden maan.

        Kannattaa lukea King James Biblea, jos suinkin englantia osaa. Se on täydellinen Jumalan sana.

        Tuhatvuotinen valtakunta käsittää koko maapallon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuhatvuotinen valtakunta käsittää koko maapallon.

        Kyllä. Jeesuksella olemme käsittääkseni apuna me kirkon ajan uskovat, pappeina ja kuninkaina. Jeesus on koko maailman yksinvaltias silloin. Ajatelkaa, mikä ihannemaailma se tulee olemaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Jeesuksella olemme käsittääkseni apuna me kirkon ajan uskovat, pappeina ja kuninkaina. Jeesus on koko maailman yksinvaltias silloin. Ajatelkaa, mikä ihannemaailma se tulee olemaan!

        Se tulee olemaan maailma jonka Jumala loi alussa.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jerusalemiin Öljymäelle. Sinne mistä taivaaseen nousikin.
      Se lukee selvästi Raamatussa.

      • Anonyymi

        Aamen!


    • Anonyymi

      Trumppihan meinasi jo paaviksi. Ehkä siinä olisi ainesta ???

      • Anonyymi

        Reportteri kysyi häneltä, ottaisiko hän mieluummin kolmannen presidenttikauden vai ryhtyisikö paaviksi. Siihen Trump vastasi samalla tavalla piloillaan, että paaviksi olisi kiva ruveta.


    • Anonyymi

      "Jersalaimiin vai jonnekkin muualle?"

      Öljymäelle!

    • Anonyymi

      Jeesuksen ulkonäkö kun Hän palajaa...

      "12 Käännyin nähdäkseni, mikä ääni minulle puhui, ja kun käännyin, näin seitsemän kultajalkaista lamppua
      13 ja lamppujen keskellä hahmon, joka oli ihmisen kaltainen. Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö. [Dan. 7:13 | 2. Moos. 39:5]
      14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit. [Dan. 7:9 | Dan. 10:6]
      15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu. [Dan. 10:6]
      16 Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko."

      • Anonyymi

        Tommonen Jesse on saatanallinen näky. :D :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tommonen Jesse on saatanallinen näky. :D :D

        Se on eräänlaista salakieltä. Ei se tarkoita kirjaimellisesti..


    • Anonyymi

      Sinne mistä lähtikin.

      • Anonyymi

        Eli Jerusalemiin Öljymäelle. Siinä kohtaa on nyt kirkko.


    • Anonyymi

      " 1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
      1:8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja oli ja joka tuleva on. Kaikkivaltias."
      Ilmestyskirja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      744
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe