Palkansaajien keskusjärjestöjen SAK:n ja STTK:n johtajien vappupuheissa torstaina viitattiin hallituksen päätöksiin hölmöläisen hommana.
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta roimi vappupuheessaan Vaasan kauppatorilla kovin sanoin hallituksen toimia puoliväliriihessä.
– Hallitus on poistamassa työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden. Käytännössä hallitus kiristää palkansaajan verotusta, jotta voi sitten keventää palkansaajan verotusta. Hölmöläisen peiton jatkamista, Elonranta sanoi puheessaan.
Vappupuheissa hallitusta roimittiin värikkäin sanakääntein
10
113
Vastaukset
- Anonyymi
STTK:n puheenjohtaja Antti Palola arvosteli hallitusta koulutuksen leikkauksista.
– Koulutuksesta ja osaamisesta leikkaaminen on hölmöläisen hommaa. Nykyinen hallitus on hölmöilyssään kunnostautunut valitettavan hyvin, hän sanoi vappupuheessaan.- Anonyymi
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman piti puheensa Helsingissä Kansalaistorilla. Lindtman arvosteli hallitusta siitä, että mitkään sen keskeisistä lupauksista eivät ole toteumassa.
– Velkaantuminen ei ole loppumassa, vaan se on kiihtymässä. 100 000 työpaikan sijaan on menetetty 70 000 työpaikkaa, kasvu sakkaa, konkurssit ovat ennätyskorkealla, Lindtman sanoi.
Kun aiemmat hallitukset ovat saaneet aikaan valtiolle menoja enemmän kuin sillä on tuloja mikä on suuri virhe, niin nyt Orpon hallitus on oikealla tiellä pyrkiessään sekä säästämään että luomaan lisää pääomaa uusien yritysten tarpeisiin. Muualtahan sitä ei tule kuin niiden ylijäämistä, jotka eivät kaikkia tulojaan käytä vaan säästöönkin jää!
- Anonyymi
Miksi valehtelet?
Sillä jo nyt jopa Suomen valtiovarainministeri Riikka Purrakin jo myönsi täysin julkisesti, että tämä nykyinen Suomen hallitus tekee uuden Suomen ennätyksen velan otossa Suomen valtiolle. Anonyymi kirjoitti:
Miksi valehtelet?
Sillä jo nyt jopa Suomen valtiovarainministeri Riikka Purrakin jo myönsi täysin julkisesti, että tämä nykyinen Suomen hallitus tekee uuden Suomen ennätyksen velan otossa Suomen valtiolle.Ehkä mutta minkä vuoksi?
Onko hallitus tehnyt suuria uudistuksia menopuolelle, vai lankeaako sille vain kuluja edellisen hallituksen touhuista, joita se joutuu velalla maksamaan?
Selvitä tuo itsellesi ja tule kertomaan muillekin!- Anonyymi
En kiellä, etteikö Marinin hallitus olisi ottanut paljon velkaa, mutta se hallitus meni kriisistä toiseen, kuten pandemia ja Venäjän kaupan loppuminen. Osasyynä oli taas oikeiston meno leikkimään bisnesmiestä Saksaan kaasua välittämään. Eikö nämä onnettomat tunarit opi, ettei saksalaisten kanssa kannata tehdä isoja kauppoja, tai ainakin jättää jonkun ehdon tavaran kallistumisen vuoksi?
Nyt ollaan taas huhuiltu taas sen kaasuyhtiön ostamisesta, tosin rahaa ei ole kuin muutamaan prosenttiin, mutta kuitenkin.
Mitä nykyisen Orpon hallituksen toimiin tulee, niin sen verran raukkamainen tämä herra on, että ensin sotkettua hyvin toimineen talouden säästöpuheilla ja leikkausuhkailuilla vaaleissa, hän ottaa ja vie eläkekassasta rahaa kavereiden veronalennuksiin, koska muualta ei sitä saa haalitua tarpeeksi. - Anonyymi
Riikka: Leikkaamalla onnistut. ✂️✂️✂️✂️✂️
Anonyymi kirjoitti:
Riikka: Leikkaamalla onnistut. ✂️✂️✂️✂️✂️
Riikka on oikeassa, kun menot ovat tuloja suuremmat on menoja sopeutettava, leikkaaminen on väärä termi. Pitää myös pyrkiä saamaan lisää tuloja ja siihen ei ay porukalla ole keinoja mutta kaikki tiedämme sen vaativan lisää yrittäjyyttä ja se taas vaatii lisää pääomia. Niitä nyt kootaan muuttamalla veroprogressiota, joka on aika hyvä keino mutta vie aikansa ennen kuin hyväpalkkainenkaan saa miljoonan pääomaa koottua.
- Anonyymi
Suomen kansa ei ole tyhmä, kyllä se näkee koska hallitus tekee tulonsiirto köyhiltä ja duunareilta suuryritysten osakkeenomistajille.
- Anonyymi
Petteri: Mutta kun edellinen hallitus antanut rikkaille paljoakaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k313914- 412629
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut412607Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82385- 292228
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3042113- 381839
Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461633Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t461508- 1411477