Keltaisessa vessapaperissa käytetyn kierrätyskuidun saatavuudessa ja laadussa on ongelmia, joten Mäntän pehmopaperitehdas siirtyy käyttämään neitseellistä ensikuitua.
Osasyynä on internet, joka on vähentänyt paperin käyttöä, jonka vuoksi kierrätyskuidun tarjontakin on vähentynyt.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011205802.html
Osasyynä on internet, joka on vähentänyt paperin käyttöä, jonka vuoksi kierrätyskuidun tarjontakin on vähentynyt.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011205802.html
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kuinkahan internetillä voisi pyyhkiä p****ensä?
Se on kai jonkinlainen digijuttu, jota bitinvirkkaajien pitää varmaankin vielä hieman miettiä.
Rakkaat itänaapurin Igorit ja Nataliat säästävät Pravdan sivuja käyttämällä paperia vähemmän kuin länsimiset ihmiset: Yksi pelikortin kokoinen paperipala, sen keskeltä tökätään sormi läpi, sormella toimitetaan perän pyyhintä, ja paperi vedetään sormen päältä sormea myötäillen pois, jolloin sormi ja pylly jäävät melko puhtaiksi. Eikä paperia kulu hukkaan, koska käytetty lipare laitetaan koriin, josta se toimitetaan uusiokäyttöön, sanomalehtipaperin valmistusprosessiin.
Sammalta voi käyttää myös.
Löytyiskö netistä pyyhintäpalvelua, tai kännykkä-äppiä, vähän woltin tapaan. Saisi tilattua pyyhkijän sitä kautta.
Digipaper!
Autokauppias oli oikeassa siinä, mitä internetille pitäisi tehdä.
Samoin hitsari.
Harmi....mukavan pehmeää paperia.
Olen jo vuosia käyttänyt vain liettualaista vessapaperia, joten jatkossakin pyyhkii hyvin.
Käytän Bergen-merkkistä pp-paperia. 24:n rullan paketti 7 euroa. P**ilossa. Tuutko hakemaan...en ....tuun.
PUUILOSSA myytävä tuote...
EDULLISTA! https://www.puuilo.fi/bergen-wc-paperi-24rll
Koira haudattuna, jos liian halvalla myydään.
Minä pyyhin vain Louis Vuitton papriin. Se tulee suoraan setelipainosta.
Miksi se muuten on keltaista? Eikö sitä ole muistettu valkaista?
Koska valkaisu huonontaa kuituja ja aiheuttaa tarpeettomia päästöjä. Kierrätyspaperi on luonnostaan harmaata, ja keltainen väri peittää sävyvaihteluita.
Kahvinkeittimen suodatinpapereissa suosittelevat käyttämään valkoista. Syytä en muista.
Serlan keltainen aivan kamalaa wc paperia. Kuin hiekkapaperia
Lotus Embo is best
Vain kolme kerrosta. Riskinä on sormen läpi meneminen.
Pitänee lisätä mainosten jakamista, jotta saadaan lisää paperia jätekeräykseen ja siten kierrätyskuitua keltaiselle vessapaperille.
Tai sitten lopettaa mainosten jakaminen ja tehdä niiden muista suoraan puhtaanvalkoista vessapaperia. Sitten olisi kyllä kivempi pyhkiä, mutta emme osaisi ostaa uutta telkkaria tai sohvaa.
Postista ei taideta enää jakaa.
Rasismia, jos vain valkoista vessapaperia on tarjolla.
Rasismia, jos vain naishallitus ajoi hulluna ilmastoa
akkuroskaa kiinasta autoihin
Keltaista paperia ei tosiaan enää juuri näy myynnissä.
"Keltaiset sivut" oli virallinen nimi.