Ateismi johti avioeroon

Anonyymi-ap

Minulla oli uskova puoliso ja olin itsekin uskossa Jeesukseen kunnes käännyin ateistiksi. Puolisoni jätti minut pian sen jälkeen.

Mistä löytäisin hyvän ateistin puolison? Kapakassa kaikki ovat moraalittomia teistejä, joten sieltä ei kannata etsiä.

9

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei tykännyt , kun et puhunut enää valheita ?

    • Anonyymi

      Minulla oli uskoton puoliso. Heitin hänet hankeen. Siellä hän teki tovin enkelinkuvia. Taisi siis tulla uskoon.

      • Anonyymi

        hyvä idea teettää sätkivillä uskovilla alasti enkelikuvia talvipakkasilla , kunnes jäätyvät


    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa yhteys paikalliseen rajapintojen harrastuskerhoon ja sieltä etsiä omiin rajapintoihin sopiva tapaus!

    • Anonyymi

      käännyit ateistiksi ja lopetit valehtelun ja puolisosi tajusi ettet olekkaan äärimmäisen varakas 🤣

    • Anonyymi

      Tiukkapipoiset ja toisten hallinnoimista haluavat ihmiset eivät kestä sitä, että läheiset eivät ajattele samoin kuin itse ajattelevat.

      Minä olen ollut vege yli 40 vuotta osin eettisistä syistä. Olen silti elänyt metsästäjän kanssa parisuhteessa about 35 vuotta. Yksinkertaista: Pitää antaa jokaisen olla oma itsensä.

    • Anonyymi

      No eipä kuulosta kovin uskottavalta tuo aloitus😂

      • Anonyymi

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18969819/miten-idan-filosofit-handlaa-heidan-ocd-oireiden-kanssa

        Adolf Hitler: Hitler: Kristittynä tunnen, että Herrani ja Vapahtajani oli taistelija.

        Tunteeni kristittynä osoittavat minut Herrani ja Vapahtajani taistelijaksi. Se osoittaa minut mieheen, joka kerran yksinäisyydessään, muutaman seuraajan ympäröimänä, tunnisti nämä juutalaiset siksi, mitä he olivat, ja kutsui miehiä taistelemaan heitä vastaan ja joka, Jumalan totuus! ei ollut suurin kärsijänä vaan taistelijana. Rajattomassa rakkaudessa kristittynä ja ihmisenä luen läpi kohdan, jossa kerrotaan, kuinka Herra lopulta nousi voimissaan ja tarttui ruoskaan ajaakseen temppelistä ulos kyykäärmeiden ja oksien pesän. ...Tänään, kahden tuhannen vuoden jälkeen, tunnistan syvimmällä tunteella syvällisemmin kuin koskaan aikaisemmin sen tosiasian, että juuri tämän vuoksi Hänen täytyi vuodattaa verensä ristillä. ...
        - Adolf Hitler, puhe 12. huhtikuuta 1922.


        Adolf Hitler: Hitler: Rakkauden uskonnon merkitys

        Mitä abstraktimmin oikea ja siten voimakkaampi tämä ajatus on, sitä mahdottomampi on sen täydellinen toteutuminen niin kauan kuin se on riippuvainen ihmisistä... Jos näin ei olisi, uskonnon perustajia ei voitaisi lukea tämän maan suurimpien miesten joukkoon... Rakkauden uskontokin on toiminnassaan vain heikko heijastus sen ylevän perustajan tahdosta; sen merkitys on kuitenkin siinä, että se on pyrkinyt antamaan suunnan kulttuurin, etiikan ja moraalin yleismaailmalliselle inhimilliselle kehitykselle.
        - Adolf Hitler, Mein Kampf, 1. osa, 8. luku.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe