Suola ennen vai jälkeen uunia?

Kertokaas kun pitäisi öljyttyjä kasviksia uunissa kypsentää, että miksi neuvotaan suolaamaan vasta lopuksi? Suolahan imee kait nestettä, joten liittyykö siihen, ehkä.
178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En tiijjä mutta riisipuuro sakeutuu vasta sen jälkeen kun ihan viimeiseksi on lisätty pieni määrä suolaa puuroon ja sekoitettu kauhalla. Johtuuko sakeutuminen suolasta vai tärkkelyksen paremmasta sekoittumisesta puuromassaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kertokaas kun pitäisi öljyttyjä kasviksia uunissa kypsentää, että miksi neuvotaan suolaamaan vasta lopuksi? Suolahan imee kait nestettä, joten liittyykö siihen, ehkä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu