Sillä että maksettavat unelmansa niillä jotka eivät kannata tätä massamaahanmuuttoa? Eli veronmaksajilla.
Miksi eivät maksa itse unelmaansa?
Miksi eivät maksa itse unelmaansa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Väitän että heiltä lähtisi tämä unelma sen sileän tien jos itse joutuisivat unelmansa kustannukset maksamaan?
Kymmenen miljardia euroa vuodessa on hintalappu tällä hetkellä. Näin väittävät toisessa ketjussa.
Tälläkin rahalla olisi parempaakin käyttöä kuin elättää ostareissa notkujia. Köyhiltä sairailta vanhuksilta tämä on pois.
Hehe hehe . Kyl se hintalappu on ainakin 110 miljardia ellei 666 . Natsi laski 88 .
Vihervasemmistolaiset vihaavat suomalaisia.
Osoittaa myös, että vassut ovat äärimmäisen tyhmiä, koska ulkomailta maahan päästettävät elätit tulevat samoille osingoille suomalaisten sosiaaliturvan kanssa, eikä sitä taikaseinää ole olemassa.
Koko hyvinvointivaltio on romuttumassa, koska meillä on 200-300 tuhatta elätettävää ulkomaan tuontia ja heidän jälkeläistään. Moni ei ole edes työttömyystilastoissa, vaan elää täysin tuilla työvoiman ulkopuolella. Lasku tästä on 4-5 miljardia vuodessa pelkkä minimiturva ja julkiset palvelut huomioiden. Todellisudessa vielä enemmän erityis palvelut laskettuna. Lisäksi miljardi ukrainalaisiin ja pari miljardia Ukrainan tukemiseen ja miljardi kehitysapuun.
Ilman ulkomaille ja ulkomaalaisten elättämiseen käytettyjä rahoja Suomella ei olisi velkaa juurikaan ja palveluita ei olisi ollut tarpeen heikentää
No onneksi on rahaa antaa eliitille veroale jytkyissä . Sehän on tärkeintä Suomessa .
Se veroale on iso raha, mutta vain 10% siitä, mitä menee ulkomaalaisten elättämiseen Suomessa ja ulkomailla. Myös Marinin hallitus jakoi koronatukina valtavat rahat jo ennestään hyvin pärjääville ja varakkaille yrittäjille. Moni tuensaaja oli hänen hyväsisko verkostossaan.
Voi perut. Saitteko viinamyrkytyksen ? Voi hellan lettas.
Totta !
20 vuotta ollut oikeisto hallitukset . Paitsi Rinne super Marinin huulipuna hallitus ja silloin ei oikein muita tullut kuin rutosti ukropakolaisia .
Kannatan kyllä ns. massamaahanmuuttoa. Näin saadaan työvoimaa ja yrittäjyyttä Suomeen. Ja pidetään maa asuttuna & puolustettuna! ⚔️🦁🇫🇮
Suomi on suuri maa ja täällä on kyllä REILUSTI tilaa kaikille, jotka haluavat tänne tulla! 😇👍❤️Muuten, me KAIKKI olemme maahanmuuttajien jälkeläisiä!🇫🇮👍
Entä miten kotoutat sellaiset jotka eivät halua kotoutua uskonnollisen vakaumuksen vuoksi?
Massa maahanmuutto on ok, jos tulijoilla on varallisuutta ja kykyä huolehtia itsestään ja siinä sivussa heikommin pärjäävistä suomalaisista. Hyödyllinen maahanmuutto vaatii tarkat vaatimukset sille, kenet maahan päästetään. Riittävästi koulutusta, varallisuutta, valmiiksi samat arvot kuin kehittyneissä länsimaissa ja korkea sivistys, johon kuuluu kova halu ja kyky integroitua yhteiskuntaan, opetella ja oppia kieli ja kulttuuri, ei rikostaustaa ja hyvä terveys.
Maahanmuuttajien kotouttamistyötä tekevät ihmiset kyllä yrittävät parhaansa! 👍❤️Olen tämän työn erittäin läheltä nähnyt ja annan heidän todella tärkeälle työlleen kaiken tukeni!👍❤️🇫🇮
Kansainväliset ihmisoikeussopimukset huomioitava!🇫🇮👍❤️
Samoin kuin muissakin maissa. Kantaväestö hakkaa änkyrät tai tappaa. Se on ollut toimivaa.
Kuka niitä toi ? Persut. Kuka tuo nyt ? Persut.
viimeksi kun oltiin hallituksesa niin me tuotiin niitä 35 000 tänne koti maahan suomeen.nyt ollaan tuotu jo yli 75 000 että kyllä me aika hyvin tämä homma hallitaan
Koska eivät osaa muuta. Ei siinä sen kummempaa selitystä.