Vaarallinen punkki tuli matkailijan mukana

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011208090.html
"20-vuotias Sinan Coskun löysi uudesta, Yhdysvalloista ostamastaan hupparistaan inhottavan salamatkustajan. Turun yliopiston tutkijatohtori on hämmentynyt tapauksesta.
Amerikan koirapunkki on potentiaalisesti ihmiselle vaarallinen. Se voi kantaa muun muassa bakteeria, joka levittää Kalliovuorten pilkkukuumetta (Rocky Mountain spotted fever, RMSF). Tauti voi olla ihmiselle tappava, ellei antibioottihoitoa päästä aloittamaan nopeasti.
– Kyseessä on varsin vakava tauti. Aika epätodennäköistä kuitenkin, että yksittäinen yksilö sitä kantaisi, Sormunen lisää."

Kai ne tuon punkin eliminoi hengiltä, ettei sitä ainakaan suomen luontoon saa päästää.
Tuollaisesta ne yleensä haitalliset ja vaaralliset lajit leviää suomeen, jos yksikin yksilö pääsee vapaasti suomen luontoon, niin siitä kasvaa ongelma, jota on sitten vaikea enää poistaa.

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2405
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1387
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        74
        1195
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1107
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        845
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        790
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        678
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        83
        672
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        25
        649
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        636
      Aihe