Turistille, enkä tarkoita terrorismin uhkaa, vaan lähinnä sitä, onko siellä suurempi mahdollisuus joutua ryöstetyksi kuin muissa Euroopan kaupungeissa?
Olen lukenut, miten skootterilla ohi ajavat voivat napata kännykkän kädestä ym.
Onko kukaan ollut Lontoossa viime vuosina? Olisi kiva kuulla kokemuksia.
Olen lukenut, miten skootterilla ohi ajavat voivat napata kännykkän kädestä ym.
Onko kukaan ollut Lontoossa viime vuosina? Olisi kiva kuulla kokemuksia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen seikkaillut Lontoossa pitkin poikin jalkaisin, busseilla ja metrolla, eikä ole ollut mitään ongelmia. Suurkaupungiksi varsin turvallinen paikka. Toki pitää huolehtia tarkkaan omaisuudestaan, koska kaikkialla missä pyörii paljon turisteja pyörii myös taskuvarkaita ja narkkareita etsimässä jotain nopeaa kähvellettävää.
Itse en lähtisi yöaikaan hortoileemaan humalassa Brixtonin alueelle enkä muuallekaan itäisen Lontoon laitakaupunkialueille. Mutta päiväsaikaan Brixtonissakin oli turvallisen tuntuista ja hyvin mielenkiintoista värikästä meininkiä.
Helsingin rautatieasemalla tulet todennäköisemmin ryöstetyksi.
Britanniassa on yleisesti ottaen turvallista ja jos olet suurkaupungin ulkopuolella, hyvin turvallista. Lähiöihin en suosittele menemään iltaisin ja öisin. Suurvaltaimperiumin peruja rangaistukset ovat maassa kovia. Ehkä tällä on rikollisuutta hillitesevä vaikutus.
Helsingin yleinen turvallisuusindeksi on 78/100 vs Lontoon yleinen turvallisuusindeksi on 53/100,,,. Yllättävästi Tallinnan turvallisuusindeksi on 81/100!!!
Tosin jos itse hölmöilee niin missän ei ole turvallista!
Kiitos kommentista!
Matkaa odotellessa!
😃🇬🇧