Lupaamme vauraan ylläpidon ja hyvän elämän.
Saatte pitää puheita ja ajaa limosiinillä. Koti on
yltäkylläinen hieno ja Teitä kunnioitetaan.
KIrkon selibaattisäännön seuraus ON kuitenkin äärimäisen tuskallinen. Selibaatin takia Sinä tuleva paavi sekä papit ette voi harrastaa seksiä tai mennä naimisiin. Miten on ??
Alkaisitko Paaviksi ?
19
204
Vastaukset
- Anonyymi
Seksitöntä ei taida olla Jeesuksen jälkeen
- Anonyymi
Paaviksi valitaan juuri siksi vanha ukko, ettei sellaisella ole enää tarvetta seksiin. Nuori paavi surffailisi pornokanavilla heppi hellänä. Mutta toisaalta Jumala antaa kaiken anteeksi.
- Anonyymi
Paavi kin eksyttää
- Anonyymi
Papeilla ja kardinaaleilla joista paavit valitaan on käytössään kuoropoikien ja orpokotien leegiot seksuaalisen tyydytyksen saamiseksi.
- Anonyymi
Suurin kristillinen kirkko kumminkin. Vaikuttaa 1,4 miljardin ihmisen elämään!
- Anonyymi
Hankalaa pysyä esikuvana jopa luonnonvaraista.
Liian tiukka sääntö
Liian tiukka
Tiukka
Stop
Ny - Anonyymi
Haluatko Paaviksi
- visailu Nelosella - Anonyymi
Kivekset tuottavat siittiösoluja 1 000 - 1 500 siittiötä per sekunti... joka on päivittäin noin 150 miljoonaa siittiösolua. Paavi on ylösnoussut.
- Anonyymi
Paavilla on ylösnoussut.
- Anonyymi
Trump haluaa paaviksi, on julkaissut kuvan itsestään paavin asussa. Aika hyvä valinta olisi. On tarpeeksi vanha siihenkin hommaan
- Anonyymi
Paaveilla on ollut jalkavaimoja, Selibaattisääntö kieltää vain naimisiin menon. Se keksittiin, jotta pappien omaisuus ei menisi perillisille, vaan jäisi kirkolle.
- Anonyymi
Saksa Espanja Italia Portugali...Katoliset ilotalot.
Papit ja pimeä vuorokauden aika.
Isot kaulukset nousevat
Pystyasentoon
Kuormasta
Kuoroon - Anonyymi
Stagala puhuu Jumalasta ja Icecage promoottori
Todisti vahvasti Jeesuksesta ennen nyrkkeilyottelua
Immu / Stagala
Paavi saa seuraa tavallisista ihmisistä. - Anonyymi
Kyllä minä voisin pitää hassua hattua ja mölistä taikauskoisia typeryyksiä hölmöille jotka uskovat lapsellisten typeriin satuihin, eihän se homma muuta vaadi.
Näin eläkeläisenä eivät seksihommatkaan enää kiinnosta. - Anonyymi
ensin oli keisari joka valittiin sota ajaksi ja siitä tuli pysyvä virka , joka muuttui paaviksi
- Anonyymi
Voiko se Paavi lakkauttaa katolisen kirkon? Jos voi, niin voisin toki alkaa Paaviksi.
Ei kestäisi kauan. :D - Anonyymi
Lopustaako katollinen katolisuus siis VAT
Verotus ei koske Vatikaania eikä ALV
Mutta
Katolisen kirkon mukaan Pietari oli ensimmäinen paavi. Jeesuksen sanoilla Matteuksen evankeliumissa:
"Ja minä sanon sinulle: Sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan kirkkoni, eivätkä tuonelan portit sitä voita. Minä annan sinulle taivasten valtakunnan avaimet." (Matt. 16:18–19)
Jeesus antaa Pietarille erityisen tehtävän ja aseman. Katolinen kirkko tulkitsee tämän niin, että Pietarista tuli seurakunnan johtaja – siis Rooman ensimmäinen piispa eli paavi.
Protestantit ja ortodoksit eivät kuitenkaan yleensä hyväksy ajatusta, että Pietari olisi ollut "paavi" siinä mielessä kuin katolinen kirkko nykyään ymmärtää sen. He näkevät Pietarin tärkeänä apostolina ja varhaisena seurakunnan johtajana, mutta eivät välttämättä anna hänelle erityisasemaa yli muiden apostolien.
Pietari toimi Roomassa ja kärsi siellä marttyyrikuoleman. Monet tutkijat pitävät häntä Rooman seurakunnan johtajana, mutta varsinaista "paaviuden" instituutiota ei ollut vielä samalla tavalla varhaisessa kirkossa kuin myöhemmin keskiajalla. - Anonyymi
Jos tuoresuolataan paavi, siitä tulee graavi.
- Anonyymi
Paavi on täyttynyt Pyhällä Hengellä
ja siksi on myös esikuva maailman laajuisesti.
Tehtävä on enemmän kuin haasteellinen.
Kuvattu persoona. Ihailtu. Tehtävä Siunattu.
Käytännössä Paavia pidetään välittäjänä.
Maan ja Taivaan välillä.
Innovatiivinen
Tehtävä
Kenttä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 695407
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2845353Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii964045- 522850
- 222457
- 1192050
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472010Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991737- 721271
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1541118