Sairas vasemmisto

Anonyymi-ap

”Vasemmiston mielestä ahkeruudella tai osaamisella ei ole väliä”
Arttu Rintanen
Julkaistu 03.05.2025 | 10:04
Päivitetty 03.05.2025 | 10:04
Verotus
Kokoomuksen kansanedustaja kummastelee vasemmistoliiton puheenjohtajan kommentteja.
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ihmettelee viestipalvelu X:ssä vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskelan tuoretta ulostuloa.

Koskela totesi vappupuheessaan, että Suomessa on vallassa ”historian huonoin hallitus”, joka tekee historiallisen huonoja päätöksiä.

– Oikeistohallitus ei ole kiinnostunut yhteisestä hyvästä vaan omien eturyhmiensä eduista. […] Oikeistolla on taikaseinä, josta rahaa riittää aina rikkaiden veroalennuksiin, mutta ei koskaan pienituloisten arjen parantamiseen, Koskela tylytti.

Kauma ei jaa Koskelan näkemyksiä. Hän muistuttaa, että ihmisten tienaamat palkkatulot ovat heidän omia rahojaan, eivät valtion tai poliitikoiden.

– Kun luen vasemmistoliiton ulostuloja, muistan kirkkaasti, miksi olen juuri kokoomuksen edustaja, Kauma päivittelee.

– Veronalennuksia pitääkin tehdä, koska omasta työstä jää tällä hetkellä liian vähän käteen.

Kansanedustaja muistuttaa myös, että Koskelan puheet rikkaiden veronalennuksista ovat virheellisiä. Todellisuudessa hallituksen kaavailemat ansiotuloveron alennukset kohdistuvat kaikille, eli myös pieni- ja keskituloisille.

Veronmaksajien keskusliiton tekemän selvityksen mukaan 1 600 euroa vuodessa tienaavalla palkkaverotus alenee hallitusten päätösten seurauksena 140 eurolla kuussa. 2800 euroa tienaavalla alennus on 390 euroa ja 3 200 euroa tienaavalla 360 euroa.

Kauma ihmetteleekin myös vasemmiston asennetta yleisellä tasolla.

– Vasemmiston mielestä ahkeruudella tai osaamisella ei ole väliä, ja kaikkien pitää saada sama raha, riippumatta siitä, mitä tekee tai tekeekö mitään, Kauma toteaa.

– Onneksi eivät ole päättämässä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      2027 Suomi nousuun pötköttelyllä!

    • Anonyymi
      UUSI

      Kauma ei huomaa sitä asiaa, että verotuksen alennus tehdään ihmisille jopa elintärkeiden palvelusten leikkauksilla.
      Ja tämä koskee juuri köyhimpää kansanosaa. Ajetaan alas vuosien ja vuosikymmenten aikana tehty työ koulutuksessa ja terveydenhuollossa. Kauma ei näe verotuksen tuomaa hyötyä kansalaisten hyvinvoinnissa.
      Hän ajattelee vain omaa kohtaansa, hänellä on varaa sijoittaa mitä tahansa omaan hyvinvointiinsa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Vassareilla hurja meininki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe