Todellinen paholainen/saatana/sielunvihollinen

Anonyymi-ap

Monien salaliittoteorioiden mukaan, on joukko liskoihmisiä tai rikkaita saatananpalvojia jotka johtavat maailmaa. Tämä ei ole raamatullinen näkemys. Sanan mukaan me tavalliset ihmiset, siis myös uskovaiset, olemme kaikki olleet osallisina paholaisen teoissa. Ei ole mitään rajattua, enemmän pahaa, ryhmää:

Apostolien teot 26:16-18 FB38
[16] Mutta nouse ja seiso jaloillasi; sillä sitä varten minä olen sinulle ilmestynyt, että asettaisin sinut palvelijakseni ja sen todistajaksi, mitä varten sinä olet minut nähnyt, niin myös sen, mitä varten minä sinulle vastedes ilmestyn. [17] Ja minä pelastan sinut sekä oman kansasi että pakanain käsistä, joitten tykö minä sinut lähetän [18] avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö ja saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.'

Efesolaiskirje 2:1-3 FB38
[1] Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, [2] joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, [3] joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;


Kolossalaiskirje 1:21-22 FB38
[21] Teidätkin, jotka ennen olitte vieraantuneet ja mieleltänne hänen vihamiehiänsä pahoissa teoissanne, hän nyt on sovittanut [22] Poikansa lihan ruumiissa kuoleman kautta, asettaakseen teidät pyhinä ja nuhteettomina ja moitteettomina eteensä,

Maailman pahuuden määrä on siten kiinni siitä, kuinka monet uskovat ja tekevät parannuksen. Ihmiset jotka sokeasti jahtaavat rahaa, kunniaa, valtaa, nautintoa jne. toimivat täysin paholaisen vallan alaisina. Uskon myötä me, jotka uskomme, olemme saaneet uuden luonteen, joka häpeää pahaa ja haluaa olla sitä tekemättä ja mitä enemmän opimme vaeltamaan tuon uuden luonteen mukaan, uskon kautta, sitä vähemmän teemme mitään pahaa. Uskon vanhurskaus on sitä että Jumala vaikuttaa meissä, uskon kautta, hyvän tahtomista ja tekemistä, ja me annamme sen tapahtua.

Paholainen ei ole mikään ihmistä yksinkertaisempi olento. Siksi jumalaton ei voi nähdä hänen vaikutusta elämässään.

2. Korinttilaiskirje 4:3-4 FB38
[3] Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat, [4] niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva.

On uskottomia jotka tulevat uskomaan, mutta on myös uskottomia jotka eivät, ja he ovat niitä, jotka joutuvat kadotukseen ja joiden mielen paholainen on sokaissut lopullisesti. Ilmestyskirjan pedonmerkki tulee tekemään ilmeiseksi sen, keitä nämä kadotuksen lapset ovat.

Usko avaa ihmisen silmät näkemään paholaisen teot, niin meissä itsessämme kuin maailmassa. Siksi mitkään moraaliset säännöt eivät voi ihmistä pelastaa paholaisen vallasta, vain usko Jeesukseen. Ihmisen ongelma ei ole että emme tee tarpeeksi hyvää, vaan se, että paha luonteemme ei kykene paholaista ja syntiä vastustamaan alkuunkaan.

Galatalaiskirje 5:5-6 FB38
[5] Sillä me odotamme uskosta vanhurskauden toivoa Hengen kautta. [6] Sillä Kristuksessa Jeesuksessa ei auta ympärileikkaus eikä ympärileikkaamattomuus, vaan rakkauden kautta vaikuttava usko.

Jos emme ymmärrä miten salakavala paholainen on, niin on mahdotonta päästä irti hänen otteestaan. Uskottomille ihmisille paholainen on joku hymiö tai piirustus tai kirosana, ei mitään muuta, koska heillä ei ole Hengen ja Sanan antamaa ymmärrystä. Paholainen on sokaissut heidät.

Tottakai on myös ihmisiä, jotka luokittelevat itsensä saatananpalvojiksi. Mutta nämä ovat aivan yhtä sokaistuja ja sekaisin kuin muutkin. Saatana on yhtälailla mukana kirkoissa jotka eivät välitä Jumalan Sanasta kuin saatananpalvojien rituaaleissa ja ihan taviksienkin elämässä, kun ihmiset jahtaavat mainetta, rahaa, kunniaa, onnea (oman mielensä mukaan) jne.

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paholainen huijaa saatananpalvojia siten että hän saa heidät kuvittelemaan, että hän on enemmän kuin hän todellisuudessa on. Kaikki Raamatun ulkopuoliset kuvaukset hänestä, ovat valetta. Paholainen on kansojen villitsijä. Hän ja hänen palvelijansa yllyttävät ihmisiä pahaan.

      Ilmestyskirja 20:1-3 FB38
      [1] Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään. [2] Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi [3] ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.

      Heti kun paholainen vapautetaan, hän lähtee villitsemään kansoja sotaan:

      Ilmestyskirja 20:7-10 FB38
      [7] Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet, päästetään saatana vankeudestaan, [8] ja hän lähtee villitsemään maan neljällä kulmalla olevia kansoja, Googia ja Maagogia, kootakseen heidät sotaan, ja niiden luku on kuin meren hiekka. [9] Ja he nousevat yli maan avaruuden ja piirittävät pyhien leirin ja sen rakastetun kaupungin. Mutta tuli lankeaa taivaasta ja kuluttaa heidät. [10] Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.


      Sotien taustalla on ihmisten vallan- ja kunnianhimo, riidat, kostonhimo jne. Ja juuri näitä paholainen käyttää villitäkseen ihmiset sotaan. (Efesolaiskirje 2:1-3). Tästä syystä mikään lopullinen rauha ei ole mahdollinen ennenkuin paholainen on poissa. Tiedämme myös sen että hän on toistaiseksi vielä, "tämän maailman jumala", eli ihmiskunta suosii häntä Jeesuksen sijaan ja siksi paha on valloillaan.

      Paholainen ei ole myöskään mikään helvetin herra, niinkuin jotkut luulevat. Hän tulee itse olemaan aina ja iankaikkisesti vaivassa, Herran Jeesuksen tuomitsemana.


      Kun sotia nyt on, niin me tiedämme että paholainen tekee työtään. Ilmestyskirjassa kerrotaan että hänet sidotaan tulevaisuudessa, niin ettei hän enää kansoja villitsisi. Mutta tässä maailmanajassa:


      Efesolaiskirje 6:10-13 FB38
      [10] Lopuksi, vahvistukaa Herrassa ja hänen väkevyytensä voimassa. [11] Pukekaa yllenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne kestää perkeleen kavalat juonet. [12] Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa. [13] Sentähden ottakaa päällenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne pahana päivänä tehdä vastarintaa ja kaikki suoritettuanne pysyä pystyssä.

    • Anonyymi

      älä koskaan luota mikki hiiren sanaan vain aku ankka on oikeassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe