Olen lähdössä ulkomaanmatkalle ja pohdin matkavakuutuksen hankkimista, ja mielessäni on erityisesti yksi skenaario tarpeesta vakuutukselle; joutua jonkinlaiseen liikenneonnettomuuteen.
Kohteena on Euroopan unionin jäsenvaltio, joten kysymys kuuluu, onko kaikissa jäsenvaltioissa samat säännöt liikennevakuutukselle; jos auto ajaa päälleni tai linja-auto/ taksi joutuu kolariin jossa olen matkustajana, niin kyseisen ajoneuvon liikennevakuutus korvaa minun sairaalakuluni tuossa Euroopan unionin jäsenvaltiossa, myös mahdollisen kotiinkuljetuksen ambulanssilentokoneella?
Ainakin Suomessa liikennevakuutus toimii tuolla periaatteella, joten siltä osin minun ei olisi tarve hankkia erillistä matkavakuutusta.
Kysymys matkavakuutusta Euroopan alueella
5
340
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko siis pelkkää ambulanssilentoa vailla? Ota huomioon, että liikennevakuutus ei korvaa, jos auton alle jäänti on sinun syysi. Sanoisin, että itä- ja eteläeuroopassa se on.
- Anonyymi
Pyrin ylittämään suojatien silloin kun jalankulkijoille palaa vihreä valo, tällöin syy ei ilmeisesti ole minun. Jos olen matkustajana linja-autossa tai taksissa, silloin en voi vaikuttaa asiaan millään tavoin. Olen suht nuori, en käy uimassa enkä harrasta extreme-lajeja, pidän tästä syystä liikenneonnettomuutta suurimpana riskinä, tokihan matkalla voi sairastua, tosin olen yleisesti ottaen sairastanut harvoin. Tarvittaessa antibiooteilla ensihoito ulkomailla ja sitten äkkilähtö takaisin Suomeen normaalilla lennolla.
Matkakohde on siis suomalaisten suosima lomakohde, alkuperäinen kysymys oli siis selvittää toimiiko liikennevakuutus ulkomailla samalla tavoin kuin Suomessa eli se korvaa ulkopuolisille aiheutuneet henkilövahingot - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyrin ylittämään suojatien silloin kun jalankulkijoille palaa vihreä valo, tällöin syy ei ilmeisesti ole minun. Jos olen matkustajana linja-autossa tai taksissa, silloin en voi vaikuttaa asiaan millään tavoin. Olen suht nuori, en käy uimassa enkä harrasta extreme-lajeja, pidän tästä syystä liikenneonnettomuutta suurimpana riskinä, tokihan matkalla voi sairastua, tosin olen yleisesti ottaen sairastanut harvoin. Tarvittaessa antibiooteilla ensihoito ulkomailla ja sitten äkkilähtö takaisin Suomeen normaalilla lennolla.
Matkakohde on siis suomalaisten suosima lomakohde, alkuperäinen kysymys oli siis selvittää toimiiko liikennevakuutus ulkomailla samalla tavoin kuin Suomessa eli se korvaa ulkopuolisille aiheutuneet henkilövahingotIhan oikeasti ei kannata tuollaista miettiä. 10 espanjalaista on nähnyt, että turre säntäsi yhtäkkiä tielle. Auton alle jäänti kävellen on käytännössä aina oma vika. Ainakin sattuu enemmän kuin autoa. Jos et että tiellä joku tulee sataa kohti niin ei kannata mennä alle vaikka olisi vihreä. Ja matkavakuutus yhdelle reissulle on muutaman kympin. Itse en ole koskaan ottanut tai edes miettinyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan oikeasti ei kannata tuollaista miettiä. 10 espanjalaista on nähnyt, että turre säntäsi yhtäkkiä tielle. Auton alle jäänti kävellen on käytännössä aina oma vika. Ainakin sattuu enemmän kuin autoa. Jos et että tiellä joku tulee sataa kohti niin ei kannata mennä alle vaikka olisi vihreä. Ja matkavakuutus yhdelle reissulle on muutaman kympin. Itse en ole koskaan ottanut tai edes miettinyt.
Toisaalta esim op visa gold on ainakin tämän vuoden maksuton asiakasomistajalle ja sisältää matkavakuutuksen
- Anonyymi
Kaikissa maissa ei ole välttämättä samanlainen liikennevakuutus eikä korvaussummat. Sikäläinen liikennevakuutus tuskin korvaa sinun kuljettamista toiselle puolelle maapalloa hoitoon, vaikka kyseessä olisi sinun kotimaa.
Sinänsä liikenneonnettomuus ei ole yleismpien matkavavahinkojen listalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3768323Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1692694- 76968
- 12930
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60873- 25856
- 55843
- 64822
- 46796
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72742