Ruoka tulee loppumaan kiitos niiden jotka ovat pitäneet jusseja pilkkanaan vuosikymmeniä. Tuottajat ovat vedetty niin ahtaalle että isotkin navetat joutuu laittamaan eläimet pois. Tämä jauhelihapula on alkusoitto eikä ulkomailta ole hirveästi apua koska sielläkin lihantuotanto vähenee. Ulkomaat ostaisi täältä sitä vastoin niin paljon eläimiä kuin voidaan myydä. Ei ole juurikaan myytävää enää. Kiitos maatalouden vihaajien.
Maatalous on ylivoimaisesti tärkein ammatti mutta myös sorretuin. Nälkä ei ole opettanut ihmisiä vielä. Se kuitenkin tulee sen tekemään ellei viljelijän arvostus ja palkka huimasti nouse.
Sitä saa mitä punikit naukuu. He ovat vihanneet talonpoikaa sata eikä se viha hellitä milloinkaan.
Maatalous on ylivoimaisesti tärkein ammatti mutta myös sorretuin. Nälkä ei ole opettanut ihmisiä vielä. Se kuitenkin tulee sen tekemään ellei viljelijän arvostus ja palkka huimasti nouse.
Sitä saa mitä punikit naukuu. He ovat vihanneet talonpoikaa sata eikä se viha hellitä milloinkaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sata vuotta siis.
Punikit ulisee tukijulleista. He eivät kuitenkaan tajua (myönnä kateuksissaan) että kaikkea ei pidä mitata rahassa. Kuvitelkaa kun jo nyt rauhanaikana maatalouden alasajon myötä hyllyt yhä enenevässä määrin alkavat olla tyhjillään, niin mikä tilanne on sodan aikana kun Itämeri on kiinni. Ei vassu voi tätä pienessä päässään kuvitella.
Viljaa,hirssiä, kyllähän sitä löytyy voita ja taka pihan kasvimaan tulevia herkkuja megeen
Taas Kokoomuksen MÄTÄ trolli suoltaa sontaa. Kokoomus on juuri se joka on ajanut Suomen maatalouden alas, jotta kun maailman suuret sijoitusyhtiöt haalivat tuotannot itselleen, on kansa kaikin tavoin yhtiöille alistettua ja Kokoomuksen MÄDÄT poliitikot saavat omat palkkionsa.
Totta osittain. Punikit kuitenkin vihaa maataloutta yli kaiken.
Mistä noin idioottimaista päättelet. Punikkeja on enemmän maaseudulla, missä maatalous on aina ollut enemmistöllä tärkeä. Kokoomus-Mätä pääkaupunkiseutu on se, missä on haluttu tuhota maaseutu ja maatalous, uskoen, että maailman halpatuonti korvaa ruokahuollon ikuisesti.
Siitä esimerkiksi että vassut kadehtii niitä joilla on omaisuutta.
Siitä että he haukkuu jusseja tukijulleiksi ikäänkuin ei he itse kiristäisi lisää hilloa itselleen lakkoaseellaan.
Kyllä niitä mielestäni on eniten kaupungeissa.
Syökää luomuvihanneksia ja -kasviksia. Niistä saa lihaakin, suolinkaisia.
Kuka niitä kasvattaa tulevaisuuden Suomessa jossa maatalous on tuhottu?
Kun maatila lopettaa, se ei koskaan ala uudestaan tuottamaan ruokaa.
Tällä hetkellä muutama tila päivässä lopettaa tuotannon.
Jos rehellisiä olette (punikit ei ikinä) niin tästä voitte päätellä onko maatalous kultakaivos. Punikit jostain vitun syystä kadehtii jusseja.
Kokoomus-MÄTÄ trolli suoltaa mätää sen minkä ehtii. Vaikka maaseudusta et mitään tajua, valehteleva sika olet joka tapauksessa.
Jos näin on, en ymmärrä kokoomusta. Huomaa, kokoomus pienellä.
En edusta kokoomusta joka on uusvasemmistolaistunut puolue yhdessä kepuleiden kanssa.
Minäkö en maaseudusta mitään tajua? Olen sentään lihantuottaja. Terveisin aloittaja.
Jos punikki tulee ovelle kysymään että olisiko ruokaa sanon että painu sinne vitun kommunismiisi (eurostoliitto) kysymään että olisiko ruokaa.
Eilen juuri serkkuni kysyi että onko jauhelihaa myytävänä mulla. Sanoin että ei ole. Hänelle kyllä möisin koska hän kannattaa kotimaista ruokaa ja maataloutta.
Punikeille jotka tiedän maatalouden vihaajiksi, en koskaan myy mitään maatalouden tuotetta.
Etsikööt sieltä rakastamastaan eu -kommunismista ruokansa.
mamut syö lihaa enemmän kuin laki sallii. Niitä on jo 600 000 nälkästä...ja lisää tulee.
Mitähän vihervassusuvakit jotka vihaa lihansyöntiä, sanovat rakastamansa uskonnon lihansyönnistä? Se uskonto ei nimittäin ala pokkuroimaan meidän vihervassuja missään asiassa. Se uskonto syö lihaa ja piste.
Se uskonto syö nautaa kanaa lammasta kalaa. Tälle asialle ei ituhipit voi yhtään mitään.