Miksi se ei ole myynnissä? Politiikka estää? Mitään estettä ei ole synteettiselle polttoaineelle ja nyt hiljaisuus. Likaista rumaa peittelyä on varma vastaus.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/e19d97d6-2b5e-4349-b9ba-567c033594f5
Synteettinen bensiini missä viipyy
14
638
Vastaukset 14
- Anonyymi
Ei tarvitse laskea, edes kovin tarkasti, kun huomaa, ettei vaadittavalla hinnalla saa kannattavasti myydyksi tuota litkua. Kukaan ei maksa korvikkeesta tuplahintaa, jos alkuperäistä fossiilista saa puolella hinnalla. Täysin kuolleena syntynyt ajatus.
Toisaalta, jos sinua kiinnostaa sen kauppaaminen autoilijoille, tässä olisi loistava tilaisuus ottaa markkinat haltuun, ja aloittaa myynti. - Anonyymi
Lisäää tietoa tarvitaan! Onko kyseessä suuren luokan peittely-yritys eli KAVÖR AP
- Anonyymi
Sitten kun sitä voidaan valmistaa alle 0,5€ litraa niin sitten ehkä kannattaa.
- Anonyymi
Hinta olisi jotain 3-4€/litra. Tämä jo rajoittaa menekkiä vaikka olisi kuimka puhdasta ainetta. Harvalla huoltoasemalla on ylimääräisiä säiliöitä tällä bensalle.
- Anonyymi
Hieno avaus ja ihan oikeaan paikkaan. Täältähän se varma ja ainoa oikea tieto löytyy vähän joka asiaan, hihii!
- Anonyymi
Synteettiset polttoaineet vievät valtavasti sähköä valmistuksessa, joten ei ole realistinen vaihtoehto edes pelkästään Euroopan tarpeeseen missä myydään satoja miljoonia litroja PÄIVÄSSÄ polttoainetta. Ei tule "vihreä" sähkö millään riittämään. Jos nyt jo datakeskukset pelkästään Suomessa saattaa aiheuttaa sähkökriisejä, niin takuuvarmasti tulee aiheuttamaan myös vetytalous ja synteettisten polttoaineiden valmistus.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17798059/vihreaa-sahkoa-ei-pida-hukata-vetyautoihin-ja-synteettiseen-polttoaineeseen- - Anonyymi
Mopedii leikkaa kiinni sillä tökötillä, kun on niin vihreetä.😁
- Anonyymi
Synteettinen bensiini on tulevaisuutta ei patteriautot. No lähinurkilla pienellä akulla ihan ok mutta ei kannata kuin ns tajama alueelle kevyt autoihin vain. Synteettinen bensiini rekkoihin esim mainiosti ja kaikkiin siis kaikkiin bensa moottoreihin. Olisipa politiikka tervettä mutta kun se ei ole. Synteettinen bensa on myös se ympäristöteko.
- Anonyymi
Rekat liikkuu dieselin voimalla, etkö tiennyt?
Synteettinen bensa on niin kallista ettei siinä ole mitään järkeä ja sama on vedyn suhteen.
Sähköauto on ja pysyy tulevaisuudessakin, se on jo päätetty. - Anonyymi00012
Mitään linkkiä tutkimuksiin et pystynyt meille toimittamaan että synteettiset polttoaineet alkaisivat lyömään itsensä kaupallisesti läpi ja niitä ostetaan? Toistaiseksi synteettisten valmistus maksaa aivan liikaa ja niitä ei saada tavalliselle kansalle kaupaksi.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/529e8c04-045a-4ddd-8145-c1decebee239
- Anonyymi
Kotiovelle voi tilata nitroa, 200 litran tynnyrissä.
- Anonyymi00014
Ei kiitos, pumppu ja muut toimii hyvin.
- Anonyymi00013
Jos vedyn tekeminen on kallista, niin synteettisen bensiinin vielä kalliinpaa.
Fiksu vaihtoehto on E85, eikä sen tekemiseen tarvita viljely kasveja. - Anonyymi00015
Synteettinen bensiin hinta nyt olisi mikä?
Syntteettinen besiiini on tulevaisuutta ja valmis jo nyt mutta miksi ihmeessä se ei ole vihreän puolueen listoilla jota ajetaan eteenpäin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831019
- 73852
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut101586- 43585
- 46557
- 29523
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164513Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136508Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61505