Tehdäänkö intin alkaessa vielä jokin terveystarkastus? Kai tehdään, koska kutsuntatarkastuksestahan on ihan pirun kauan aikaa! Mitä jos tässä tarkastuksessa kertoo, että on käyttänyt viimeisen kuukauden sisällä vaikkapa essoja ja lsd:tä? Palvelus varmaan keskeytyy?
Huumeet ja intti
menossavaiei
101288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Huumeet ei sovi armeijaan.
Huumehörhöt kelpuutetaan vaan L-järvelle ja vankilaan.
Jos siis haluat päästä pois kerro ihmeessä käyttäväsi. Samalla tosin leimaat itsesi... mieti.
oikeat huumehörhöt ja narkkarit saavat C-paperit.
Kutsuntatilaisuuksissa lääkärit ovat kunnan asettamia, eivät puolustusvoimien ammattilääkäreitä. Tämän vuoksi suhtautuminen siviilipalvelukseen ja huumeisiin vaihtelee. Tiedän tapauksia, jolloin sivariksi on seulan läpi mennyt myös kovien aineiden käyttäjiä.
Tilastollisesti voidaan laskea suurin piirtein sivarien huumeiden käyttö. Siviilipalveluskeskuksen omissa tutkimuksissa huumeidenkäyttäjien määrä on ollut vähän suurempi kuin puolustusvoimien tilastoanalyyseissä.
Joten valitettavasti on sanottava, että sivarinan on kohtuuttoman paljon sellaista ainesta, joka pitäisi kokonaan vapauttaa. Työnantajat tietävät tilanteen, mikä leimaa helposti työmarkkinoille kelvollistenkin sivarien työnsaantia.
Jos käytät niin ilmoita siitä sotilasläänisi asevelvollisuustoimialalle. Sinun on 1) turha mennä varuskuntaan kääntymään ja 2) aiheutamaan vaaratilanteita palvelustovereille. lmoitettuasi tilanteesi, sinut käsketään lääkärintarkastukseen.
tuo sulle sinänsä hankaluuksia sillä joudut todennäköisesti käräjille huumeitten hallussapidosta ja väärinkäytöstä.myös eräs tuntemani rattijuoppo tuli tunnontuskiin ajelustaan ja ilmoitti typerys itse poliisille.äijä sai tuntuvat sakot vaikka ei verikokeissa mitään enää ollutkaan.tunnustus humalassa ajamisesta kuitenkin riitti tuomioon.nii että voi olla kakspiippuinen tuo tunnustus huumeiden käytöstä...
Entäs jos oikeudessa kiistää tapahtuneen eikä ole muuta todistetta kuin oma aiempi tunnustus. Rosa Meriläinenhän sai vapauttavan tuomion vaikka hän ei oikeudessa tainnut edes kiistää kannabiksen käyttöä jonka oli lehdessä tunnustanut. Jätti vain vastaamatta kysymyksiin.
Ei kai kaikkia seulota virtsa- ym. testein? Eihän siinä olisi mitään järkeä. Sivarissa ainakin luulisi että vain niissä työtehtävissä missä on erityisen perusteltua, työnantajalla olisi oikeus vaatia? Pyssyjen kanssahan tilanne on hieman toinen, vaikka hamppuhan varmaan tuo vaan vakautta käteen ja rauhallisuutta.
Huumetestit ovat muutenkin aika syvältä, kun lähinnä hamppu näkyy pitkään ja se taas on melko harmitonta. Happo ja toisaalta myös hepo kai poistuu aika nopeasti. Ei kai ne essotkaan kamalasti näy?
Ja jos testi vaaditaan, voihan sitä sanoa ettei ole viikkoihin ottanut, eihän se silloin saisi vaikuttaa...
"Ja jos testi vaaditaan, voihan sitä sanoa ettei ole viikkoihin ottanut, eihän se silloin saisi vaikuttaa..."
- Siis sinun tapauksessasi esimerkkihän oli, että jos on kuukauden aikana käyttänyt.
... kaikkia testata. Palveluksen alussa kaikilta pyydetään kirjallinen suostumus huumetesteihin. Pitkin palvelusaikaa sitten tehdään pistokokeita, itselleni ei koskaan sattunut kohdalle.
Kirjallista suostumustahan ei tarvitse allekirjoittaa (huumetesteistä on olemassa aika tiukat lait), jolloin testiin joutumisen vaaraa ei ole.
Ainakin työpaikoilla tehtävissä testeissä testin tulkitsija (lääkäri/terveydenhoitaja) antaa lausunnon. Varmaankin vähän riippuu tulkkaajan asenteesta millainen lausunto tulee.