Suomessa on valmistettu kaikessa hiljaisuudessa droneja mm Patrialla

Anonyymi-ap

Suomessa valmistetaan droneja esim Patrialla, muitakin valmistajia on, niistä ei liikoja näinä aikoina huudella. Yhteistyötä tehdään Naton sisällä sekä Ukrainan kanssa, meillä on hyvä tilanne siinä mielessä että voimme ottaa oppia Ukrainan taistelukentiltä, sekä modifoitava näitä toimimaan juuri Suomen peitteisessä maastossa ja meidän olosuhteissa. On varmaa että tässä on hyvä bisnes, näitä tullaan myymään myös Nato-liittolaisille sekä Ukrainaan jossa droneja valmistetaan nyt käsittämättömiä määriä vuodessa.

Tulee olemaan ryhmätasolla kaikilla joukoilla, joillakin jopa henkilökohtaisena lisätukena, käyttömahdollisuudet yksittäisistä droneista taistelukentillä aina parviin asti on rajattomat.

”Suomalaisen drooniosaamisen kysyntää ovat lisänneet Ukrainan sota ja kiinalaisen teknologian tietoturvariskit.”

Bisneksen paikka.

4

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No se on hyvä.

    • Anonyymi

      Ihan hyvinhän tuosta Patria Dronesista tietoa löytyy, ei mikään salaisuus,,,
      Patria muuten osti Muuramessa sijaitsevan Nordic Drones Oy:n koko osakekannan jo vuosi sitten.

      Huom. Löytyy kuvaa ja videotakin netistä

      • Anonyymi

        Jep.


    • Anonyymi

      Siitä on varmaan 10v sitten kun näin erään videon jossa käytiin läpi mahdollisista uhkista dronien toimintaan sodissa ja muutoinkin.
      Edullisia minidroneja laskettiin lentokoneilla tai isommista dronesita vihollisalueille.
      Ne toimivat täysin itsenäisesti ja hakeutuivat sähkölinjoille kuten pikkulinnut latautumaan ja jatkoivat sen jälkeen tehtävää.
      Droneen oli myös voitu ohjelmoida tehtäväksi eliminoida tiettyjä ihmisiä joten ne hakeutuivat itsenäisesti kyseisen henkilön läheisyyteen ja tuhosivat kohteet.
      Myös vahvasti linnoittautuneeseen pääsivät sisälle muiden dronien avustuksella.
      Silloin tuota visiota pidettiin utopistisena ajatuksena mutta nykyään ihan realistinen vaihtoehto.
      Häirintä ei tehoa tuollaisiin kun niitä ei ohjata ulkoisesti vaan toimivat itsenäisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6059
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      68
      1127
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      912
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe