Jumala on rakkaus

Anonyymi-ap

Haluan teidän ajattelevan erästä Jeesuksen sanomaa. Jeesus sanoi niille, jotka seurasivat häntä: "Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus." Joh. 13:35

Kun näemme sodan runteleman maailman - maailman, joka on sairas, tuskallinen, hämmentynyt ja sekaisin - uskomme, että nyt on seurakunnan hetki puhua. Tämä on seurakunnan hetki osoittaa Jumalan rakkautta ja armoa! Tämä on maailman hetki kuulla Kristuksen sanovan seurakunnan kautta: ”Minä olen tie, totuus ja elämä” (Joh. 14:6).


Toisessa Raamatun kohdassa löydämme saman asian, jonka Johannes totesi: "Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta; ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan.
Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.
Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus, että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.
Siinä on rakkaus - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi. " (1. Joh. 4:7-10).

Raamattu julistaa, että meidän, jotka seuraamme Jeesusta Kristusta, pitäisi olla yhtä rakastuneita toisiimme kuin Jumala oli rakastunut meihin, kun Hän lähetti Poikansa kuolemaan ristillä. Haluan sinun näkevän, mitä tarkoittaa rakastaa niin kuin Jumala rakastaa, sillä Raamattu sanoo: ”Jumala on rakkaus” (1. Joh. 4:8)


Jumalan perusominaisuus on pyhyys, mutta rakkaus on toinen Jumalan perusominaisuus. Rakastaminen on osa Jumalan luonnetta, ja kaikki, jotka tuntevat Jeesuksen Kristuksen Vapahtajanaan, ovat myös saaneet Pyhän Hengen istuttaman tämän yliluonnollisen rakkauden sydämeensä. Suurin osoitus siitä, että olemme kristittyjä, on se, että rakastamme toisiamme.

1. Korinttilaiskirjeessä 13 on ensin kuvaus ihmisestä, jolla ei ole rakkautta. Apostoli Paavali sanoo: ”Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen. ” (1. Kor. 13:1).

Toisin sanoen, oletetaan, että voisin puhua William Jennings Bryanin puhetaidolla. Oletetaan, että voisin puhua kryptisellä kielellä kuten Churchill. Oletetaan, että voisin puhua Rooseveltin voimalla, jolla hän heilutti kokonaista kansaa. Jospa voisin laulaa oopperaa kuin Enrico Caruso. Entä jos minulla olisi tuhat kieltä, joilla voisin puhua tuhat kieltä yhtä aikaa. Raamattu sanoo, että kaikki tämä ei ole mitään, enkä minä ole mitään, ellei minulla ole tätä jumalallista, yliluonnollista rakkautta, jonka Jumala antaa.

Vain tämä Jumalan antama jumalallinen rakkaus saa meidät rakastamaan muita.

Suurin rakkauden osoitus oli se, että Jumala lähetti oman Poikansa kuolemaan puolestasi. Et ansainnut sitä, että Hän kuoli puolestasi. Olet syntinen!

Raamattu sanoo, että et tiedä mitään tästä rakkaudesta, jos olet Kristuksen ulkopuolella. Sinun on mahdotonta saada tätä jumalallista rakkautta, koska se on Jumalan lahja vain niille, jotka rakastavat Kristusta.

Mutta - Jumala rakastaa sinua! Sillä ei ole merkitystä, kuinka syvälle synnin ja rikkomusten suohon olet vajonnut. Jumala rakastaa sinua tänään! Hän todisti sen lähettämällä Poikansa Jeesuksen Kristuksen kuolemaan puolestasi ristillä.

Tällä hetkellä voit ottaa Kristuksen vastaan sydämeesi. Jumala antaa sinulle tätä yliluonnollista rakkautta, kunnes rakastat koko maailmaa. Se on ratkaisu niihin kansainvälisiin ongelmiin, joita kohtaamme tällä hetkellä. Se on ratkaisu henkilökohtaisiin ongelmiinne - päästää Kristus sisään. Kun Kristus tulee sisään, rakkaus tulee sisään ja rakkaus loistaa.

Voit tuntea tämän hämmästyttävän rakkauden, josta Raamattu puhuu.
Raamattu sanoo, että kun uskomme Kristukseen, Jumala vuodattaa rakkautensa sydämeemme. Jumala antaa syntimme anteeksi ja antaa meille iankaikkisen elämän. Sinun on myönnettävä, että olet syntinen, ja otettava Hänet uskon kautta vastaan Herraksesi ja Vapahtajaksesi. Voit aloittaa suhteen Jumalaan rukoilemalla tällaisen yksinkertaisen rukouksen:


"Oi Jumala, minä olen syntinen. Olen pahoillani synneistäni. Anna minulle anteeksi. Haluan kääntyä pois synnistäni. Otan Jeesuksen Kristuksen vastaan Vapahtajanani; tunnustan hänet Herrakseni. Tästä lähtien haluan seurata Häntä. Jeesuksen nimessä. Aamen."

12

649

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyisessä uskovien herjaavassa ja sotaan kiihottavassa ilmapiirissä ei Raamatun sanalla ole yhtään mitään merkitystä. Se kaikki on poljettu maahan ja ilkeä vihamielisyys on vallannut uskon. Peto on valloillaan.

    • Anonyymi

      Kuka sadoista jumalista?

    • Anonyymi

      Korni tilanne sanoa täällä, että Jumala on rakkaus.

      Muutoin on tietenkin totta.

    • Anonyymi

      Eipä se rakkaus vain näy missään.
      Sotia, luonnonmullistuksia ja kaikenlaiseia rikoksia maailma on täynnä.
      Ehkä se tarkoittaa vain rakkautta kameliin.

    • Anonyymi

      mutta jos ei ole homo , eikä rakasta jeesusta ?

      • Anonyymi

        Silloin ei pääse taivaaseen, kummassakaan tapauksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silloin ei pääse taivaaseen, kummassakaan tapauksessa.

        siksi en kuulu kirkkoon , koska en rakasta jeesusta 🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        siksi en kuulu kirkkoon , koska en rakasta jeesusta 🤣

        Kirkko on yhtä tärkeä kuin risumaja.


    • Anonyymi

      Lammas on rakkaus.

      • Anonyymi

        karitsa eli vielä pahempaa


    • Anonyymi

      Jumala rakasti syntisiä, pahoja ja jumalattomia niin paljon että oli valmis kuolemaan heidän edestään ja antaakseen heille ikuisen elämän uudessa maassa.

      Meillä harvoin on rakkautta pahiksia kohtaan kun olemme kasvatetut hylkimään pahaa. Eikä meillä ole sellaista Henkeä joka on valmis uhraamaan itsensä muiden puolesta. Tai vaikka olisikin uhrivalmius niin yleensä se on ase kädessä pahaa vastustaen eikä siunaten niin kuin Jeesus opetti.

      Jeesuksella oli maljaosa ja arpaosa olla syntisten ja pahojen puolella. Hyvillä ihmisillä on paljon vaikeuksia, väkivaltaa ja kidutusta osanaan. Kansan oikeat opettajat mm. inkvisition aikana menetti paljon saadakseen Raamatun kaikkien ulottuville. Joskus näyttää mahdottomalta saada aikaan edes pientä edistystä ilman uhreja.

      Itse en löydä mitään kuolemisen arvoista edistysaskelta saavutettavaksi. Rakkaus on kylmennyt lähes tyystin. Aika on paha. Eikä ole yhtäkään esikuvaa tai hyvään pyrkivää persoonaa nähtävillä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      11
      2037
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1098
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1032
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      887
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      84
      807
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      798
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      706
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      691
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      671
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      667
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      619
    12. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      126
      615
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      584
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      52
      572
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      544
    18. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      519
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      513
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      508
    Aihe