Ostin autoni 10 vuotta sitten jolloin se oli kaksi vuotta vanha. Se oli ensimmäinen liikkeestä ostettu auto ja myös ensimmäinen joka maksoi paria tonnia enempää.
Korko oli 0,99% eikä ollut viimeistä suurta erää, mutta maksoin sen aikaisemmin pois joten siihen tuli kyllä oma suurempi erä.
Piti oikein katsoa sopimusta pari kertaa kun aloin katsella uutta autoa ja kaikissa on tuollainen viimeinen erä.
Koska tällainen on tullut?
Viimeinen suurempi erä?
Anonyymi-ap
2
263
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tähän ei kukaan näköjään ole vastannut!
Menettely ei ole millään lailla uusi. Tässä mallissa saadaan vain
osamaksuerät näyttämään pienemmiltä ja koko rahoitusaika siten
esim. 48 tai 60 kuukauden mittaiseksi.
Ellei sitä viimeistä suurempaa erää kykene maksamaan, auto usein
vaihdetaan uudempaan ja jäljellä oleva velka liitetään siihen.
Mikäli siis on varaa korkoihin, voi rahoitukseta arvatenkin arvatenkin
sopia myös niin, että summa jaetaan esim. 72 kk ajalle samansuuruisin
lyhennyksin.
Riippuu lähinnä rahoittajapankin käytännöistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400